Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-04 16:31
Anna Bajon / KAI

Bp Muskus: Zakony kontemplacyjne pełnią misję budzenia świata

Zakony kontemplacyjne pełnią misję budzenia świata, a ich świadectwo nawołuje do nawrócenia i życia w nadziei na bliskie nadejście królestwa niebieskiego – powiedział bp Damian Muskus OFM.

Autor/źródło: pixabay

Biskup który przewodniczył Mszy św. w Staniątkach k. Krakowa na zakończenie jubileuszowego roku 800-lecia fundacji opactwa św. Wojciecha. Opactwo to najstarszy w Polsce klasztor mniszek benedyktynek.

Nawiązując do postaci przywoływanego w dzisiejszej liturgii Jana Chrzciciela, bp Damian Muskus mówił w homilii, że zakony kontemplacyjne, podobnie jak on, pełnią misję prorocką w świecie, dla którego są „Bożymi posłańcami”, wołającymi o jego przebudzenie i nawrócenie. „Dla człowieka bowiem nie ma nic ważniejszego niż spotkanie z Panem, który wychodzi mu naprzeciw” – podkreślał.

Hierarcha przypomnił, że regułą życia każdej wspólnoty zakonnej jest Ewangelia, realizowana w konkrecie codziennego życia, dlatego jubileusz ośmiowiekowej obecności sióstr benedyktynek na staniąteckiej ziemi był nie tylko dzieleniem się bogactwem historii i tradycji jednego z najstarszych zakonów na świecie, ale nade wszystko sposobnością do refleksji nad pytaniem, które wspólnotom zakonnym zadawał papież Franciszek: czy i jak pozwalamy, by pobudzała nas Ewangelia.

Biskup podkreślił, że dla podzielonych i skonfliktowanych społeczeństw, wspólnoty zakonne są także znakiem jedności i pokoju, którego nie da się wypracować ludzkimi siłami, bo jest darem Bożym. „Podobnie jak w poetyckiej wizji proroka Izajasza, gdzie wspólnie mieszka wilk z barankiem i pantera z koźlęciem, w rodzinach zakonnych żyją ludzie o różnych temperamentach i osobowościach, lecz w zgodzie wielbiący Boga i, jak pisze św. Paweł, przygarniający się nawzajem, jak Chrystus, który nas przygarnia do siebie” – wyjaśniał.

Według niego, jubileusz uświadamia także, że w drogach, którymi przeszły siostry benedyktynki w ciągu ośmiu minionych wieków, można odkryć „inspirującą iskrę na przyszłość i odwagę hojnego życia chwilą obecną”. Podkreślał, że opactwo w Staniątkach silnie wrosło w krajobraz okolicznych ziem, ale nade wszystko wywarło decydujący wpływ na ich krajobraz duchowy, wypełniając go światłem modlitwy i pracy sióstr. „Kim byśmy byli bez ochronnego parasola modlitwy, który otwierają nad nami siostry benedyktynki, gdy chwalą Boga nie tylko na kolanach, ale w każdym momencie swojej pracy i codziennych obowiązków?” – zapytał kaznodzieja.

Biskup zauważył, że obchody jubileuszu zbiegły się w czasie z Rokiem Miłosierdzia, który dla osób życia konsekrowanego był szczególnym przypomnieniem, że mają coraz bardziej stawać się znakiem Bożej miłości, „łagodną i czytelną odpowiedzią na przemoc, zło i krzywdy”.

„Matce Bożej Bolesnej, Smętnej Dobrodziejce powierzamy siostry, które na Jej wzór żyją tutaj dzisiaj, wypełniając to miejsce swoją cichą modlitwą i bliskością z Panem. Modlimy się także za nas wszystkich, byśmy w świadectwie radykalnej miłości staniąteckich benedyktynek usłyszeli prorockie wołanie do nawrócenia i nadziei na urzeczywistnienie królestwa niebieskiego” – zakończył hierarcha.

Prawdopodobną datą powstania fundacji klasztoru mniszek w Staniątkach jest rok 1216. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. W staniąteckim Opactwie św. Wojciecha od stuleci czczony jest cudowny wizerunek Matki Bożej Bolesnej, Smętnej Dobrodziejki.

md / Staniątki

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-04 16:07:25
miniaturka

Lubin: biskupi poprowadzili modlitwę za tragicznie zmarłych górników z Rudnej

W kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie tysięczna wspólnota zanosiła do Boga tym razem obok modlitwy dziękczynnej także prośby w intencji ostatnio tragicznie zmarłych 8 górników oraz ich rodzin.
2016-12-04 16:12:00
miniaturka

Lwów: parafia św. Antoniego apeluje do parlamentarzystów Polski i Ukrainy

Podczas IX sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy, która w sobotę 3 grudnia odbyła się na Sali lustrzanej dawnego gmachu Sejmu Galicyjskiego, a obecnie Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki nie zabrakło wątków kościelnych.
2016-12-04 16:18:41
miniaturka

Ponad tonę żywności dla potrzebujących zebrano w akcji "Fala Dobroci 106,2 FM"

Ponad tonę żywności i 100 kg ubrań udało się zebrać w czasie wczorajszej akcji "Fala Dobroci 106,2 FM". W ten sposób Radio Warszawa postanowiło pomóc Polakom mieszkającym na Białorusi. Przez cały dzień zbierano dla nich ubrania, środki czystości oraz żywność długoterminową.
2016-12-04 17:56:26
miniaturka

Franciszek na Anioł Pański o Królestwie Bożym i Adwencie

Tradycyjnie, w niedzielne południe, Ojciec Święty spotkał się z zebranymi na Placu św. Piotra wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
2016-12-04 18:00:22
miniaturka

Sudan Południowy: ryzyko czystek etnicznych

„Ponad sto tysięcy ludzi żyje w strachu i niepewności. Nie są też w stanie opuścić miasta”. To dramatyczne słowa bp. Erkolano Lodu Tombe, ordynariusza diecezji Yei w południowym Sudanie, które zostało dotknięte kolejną falą morderstw i masakr.
2016-12-04 21:33:51
miniaturka

Tęsknota za Bogiem nie jest do końca zagospodarowana

Prawie 1000 wiernych, wraz dyrektorem ds. pracy kopalni „Brzeszcze” Janem Parcerem, uczestniczyło 4 grudnia w uroczystej Mszy Barbórkowej, w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze.