Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-04 08:31
Anna Bajon / xbk

Msza święta w intencji górników w Bytomiu

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu, trwa Msza święta w intencji górników, której przewodniczy biskup gliwicki Jan Kopiec.

Autor/źródło: xbk

We Mszy uczestniczą także Leonard Klabis, dyrektor kopalni Bobrek-Centrum oraz rezydent Bytomia Damian Bartyla.

Biskup Jak Kopiec, zwracając się do górników powiedział m. in.: "Zwłaszcza wasz zawód pokazuje z całą szczerością, że śmierć jest bliska człowiekowi, ale przecież mamy nadzieję, to ona nas kieruje ku myśli, że warto żyć, warto żyć jak najpiękniej."

Biskup nawiązał także do obecnej, trudnej sytuacji w przemyśle węglowym: "Dzisiejszy czas jest czasem rozległych refleksji, nienajlepszych z punktu widzenia pracy w swoim zawodzie, wszyscy to niestety współodczuwamy. Chcielibyśmy mówiąc zwyczajnie "przychylić wam nieba", abyście mogli kontynuować to, co poprzednie pokolenia wypracowały.  Dziś sytuacja przypomina tę z XIV wieku, kiedy skończyły się złoża glamanu i nastąpił ogromny kryzys, ale nie możemy tylko rozrywać szat. Trzeba się zdobyć na ogromy hart ducha, bo życie idzie do przodu, a my musimy mieć w swych rękach inicjatywę."

Bytom był kiedyś nazywany miastem kopalni. W latach największej prosperity górniczej działało tu 11 kopalń i 2 huty żelaza. Dziś została tylko kopalnia Bobrek-Centrum. Ma koncesję do 2042 roku.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-03 22:58:18
miniaturka

Dzień skupienia muzyków kościelnych

W sobotę 3 grudnia w gliwickiej katedrze muzycy kościelni z diecezji gliwickiej spotkali się na wspólnej modlitwie. Tegorocznemu nabożeństwu i późniejszemu wykładowi przewodniczył bp Piotr Greger.
2016-12-04 07:50:01
miniaturka

Ojciec Święty spotkał się z przedsiębiorcami z list magazynu Time

Franciszek przyjął przedsiębiorców, którzy uczestniczyli w kończącym się w Rzymie Forum Globalnym Fortune-Time.
2016-12-04 08:11:43
miniaturka

W Watykanie ściany mówią, trzeba tylko umieć słuchać

W Watykanie ściany mówią, trzeba tylko umieć słuchać – uważa Maurizio De Luca. Jak nikt inny zna się on na watykańskich ścianach. Z ramienia Muzeów Watykańskich był on odpowiedzialny w ostatnich dziesięcioleciach za renowację wielu fresków.
2016-12-04 09:53:58
miniaturka

Praga: nowy dom Caritas dla bezdomnych kobiet

Czeska Caritas rozszerzyła do końca marca zakres swej opieki nad bezdomnymi. W praktyce oznacza to, że nikogo nie odeślemy z kwitkiem, by spał zimą na ulicy – podkreśla s. Radima Ivančicová z domu dla bezdomnych w Pradze Karlinie.
2016-12-04 09:57:15
miniaturka

Ziemia Święta: profanacja chrześcijańskiego cmentarza w Galilei

Łaciński patriarchat Jerozolimy w jedności ze wszystkimi Kościołami Ziemi Świętej ostro potępił profanację chrześcijańskiego cmentarza, do jakiej doszło w czwartek 1 grudnia w miejscowości Kafr Jasif.
2016-12-04 11:17:52
miniaturka

Barbórka w KWK Sośnica - galeria

Z okazji uroczystości świętej Barbary w kościele pod wezwaniem św. Józefa w Ligocie Zabrskiej trwa Msza św. w intencji górników i ich rodzin. Mszy przewodniczy ks. biskup Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej.