Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-03 22:56
S.Wiśniewski

Dzień skupienia muzyków kościelnych

W sobotę 3 grudnia w gliwickiej katedrze muzycy kościelni z diecezji gliwickiej spotkali się na wspólnej modlitwie. Tegorocznemu nabożeństwu i późniejszemu wykładowi przewodniczył bp Piotr Greger.

Autor/źródło: pixabay

Dzień skupienia dla muzyków kościelnych organizowany jest przez Referat Muzyki Kościelnej Kurii Gliwickiej. Jej dyrektor ks. Adam Kozak zaprosił do jego poprowadzenia przewodniczącego Podkomisji ds. muzyki kościelnej przy Konferencji Episkopatu Polski biskupa Marka Gregera.

„Samo pójście bez głoszenia nie ma sensu, ale też samo głoszenie Ewangelii bez dynamiki pójścia nie wystarczy” – mówił biskup w czasie nabożeństwa, nawiązując do tegorocznego hasła nowego roku liturgicznego. Zaznaczył jednocześnie jak ważne jest głoszenie Słowa Bożego, które to ze swojej natury jest dynamiczne. Jako problemy w dzieleniu się Bożym Słowem biskup wskazał brak jego znajomości, ponieważ ludzie po nie nie sięgają, a jednocześnie przez ludzkie słowo przebija się dramat ludzi okłamanych i zniszczonych. „Jeśli nie będzie tego przełożenia na język życia rodzinnego, społecznego – tłumaczył biskup – pozostaniemy tylko na poziomie informacji. To jest zdecydowanie za mało. Informacja jest ważna, ale ona nie buduje więzi.”

Druga część spotkania miała formę wykładu, który odbył się w Centrum Edukacyjnym Jana Pawła II. Tematem, który poruszył biskup Greger to próba zeświecczenia muzyki kościelnej, a co za tym idzie desakralizacja liturgii.

W czasie spotkania uczczono niezwykły jubileusz. Pani Regina Kudla, świętowała 65 lat swojej organistowskiej posługi w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turzy. Blisko dziewięćdziesięcio letnia pani Regina otrzymała list gratulacyjny od biskupa Jana Kopca.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy