Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-03 17:25
RV/mm

Abp Pizzaballa: Ziemia Święta potrzebuje miłosierdzia

"Bardzo potrzebujemy miłosierdzia, bo wiele jest ran i podziałów, które nas dotykają” – stwierdził administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy.

Autor/źródło: pixabay.com

Jubileuszowy Rok Miłosierdzia kończy się w Ziemi Świętej właśnie dzisiaj 3 grudnia zamknięciem Drzwi Świętych w jerozolimskiej Bazylice Agonii w Getsemani.

Zapytany o inicjatywy podjęte tam z jego okazji abp Pierbattista Pizzaballa OFM odpowiedział: "Inicjatyw było wiele. Ale wielkich wydarzeń, które zmieniłyby bieg historii tutaj, gdzie jesteśmy obecni, nie oczekiwaliśmy i nie miały one miejsca. Pojawiło się jednak wiele mniejszych projektów na szczeblu lokalnym: chodzi mi przede wszystkim o pomoc udzielaną uchodźcom, migrantom; mam na myśli także programy partnerskie między szkołami izraelskimi a palestyńskimi. Dużo niewielkich działań, które naznaczyły ten teren w codziennym życiu wielu ludzi” – powiedział o. Pizzaballa.

Odnosząc się do impasu w rozmowach izraelsko-palestyńskich administrator apostolski patriarchatu Jerozolimy podkreślił, że muszący podejmować decyzje politycy winni mieć odwagę i wizję. Z przykrością stwierdził, że w ostatnim okresie tego nie widać. „Kontynuujemy jednak na tym terytorium pracę z ludźmi, aby coś robić – powiedział abp Pizzaballa. – Jest wiele działań na szczeblu różnych organizacji, a także na płaszczyźnie religijnej między chrześcijanami, żydami i muzułmanami. Nie robią one rozgłosu i nawet dobrze, że tak się nie dzieje, bo w przeciwnym wypadku stałyby się widoczne i rozbudziłyby lęki, które mogłyby wszystko skomplikować”.

Franciszkański arcybiskup nawiązał także do niedawnej, uważanej za kontrowersyjną, rezolucji UNESCO o miejscach świętych we wschodniej Jerozolimie, uwzględniającej tylko ich tradycję arabską. Podkreślił, że należy szanować wszystkie miejsca święte, zarówno muzułmańskie, jak też, co jest oczywiste, chrześcijańskie i żydowskie. „A nade wszystko trzeba mieć szacunek do historii – powiedział jerozolimski administrator apostolski. –  Nikt przecież nie chce negować obecnej rzeczywistości, ale historia jest taka, jaka jest, i nie ma niczego, co mogłoby ją zmienić”.

pp/ rvWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-03 13:27:31
miniaturka

Bp Solarczyk: bądźmy narzędziem w Bożych dłoniach!

Bądźmy narzędziem w Bożych dłoniach! - zaapelował bp Marek Solarczyk podczas uroczystej Mszy św. w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie
2016-12-03 14:11:38
miniaturka

Poświęcenie ołtarza w Koszęcinie - galeria

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie trwa Msza św. pod przewodnictwem biskupa Jana Kopca, ordynariusza diecezji gliwickiej.
2016-12-03 17:23:37
miniaturka

Franciszek: Potrzeba nowej umowy społecznej

Do utworzenia nowej umowy społecznej XXI w. wezwał Franciszek przedsiębiorców - uczestników Fortune-Time Global Forum w Rzymie.
2016-12-03 17:50:02
miniaturka

Irlandia: otwarcie domu Misji Świętej Rodziny

Nuncjusz apostolski w Irlandii abp Charles Brown dokonał 2 grudnia poświęcenia domu. Będzie on miejscem formacji młodych świeckich misjonarzy pragnących zaangażować się w nową ewangelizację.
2016-12-03 18:15:37
miniaturka

Brazylia: episkopat zachęca wiernych do publicznej obrony życia

Decyzja trzech sędziów Najwyższego Trybunału Federalnego o liberalizacji aborcji do 3. miesiąca ciąży sprowokowała liczne protesty społeczne, zarówno oficjalne, jak i oddolne organizowane za pośrednictwem portali społecznościowych.
2016-12-03 18:48:53
miniaturka

Abp Gądecki na Jasnej Górze: Potrzeba nam „misyjnego nawrócenia” [treść homilii]

– Bardzo potrzeba nam Kościoła, który jest w drodze ku człowiekowi i narodom. Kościoła, który niesie ludziom nadzieję – mówił przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki dziś na Jasnej Górze.