Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-03 17:13
KAI/mm

Franciszek: Potrzeba nowej umowy społecznej

Do utworzenia nowej umowy społecznej XXI w. wezwał Franciszek przedsiębiorców - uczestników Fortune-Time Global Forum w Rzymie.

Autor/źródło: M.Mazur/episkopat.pl

"Świat potrzebuje pilnie bardziej zintegrowanych i sprawiedliwszych modeli gospodarczych, nie abstrakcji lecz konkretnych pomysłów i skutecznego działania" - powiedział papież. Konferencja odbywała się pod hasłem "Wyzwanie XXI w. W celu utworzenia nowej umowy społecznej". Wzięli w niej udział m.in. osobistości świata gospodarczego i polityki.

„Jeśli zignorujemy krzyk wielu barci i sióstr w każdym zakątku świata wtedy zaprzeczymy nie tylko swoim prawom i wartościom, które otrzymaliśmy od Boga ale także zamykamy się na ich mądrość i uniemożliwiamy im aby wzbogacali nas swymi talentami kulturami i tradycjami. Takie zachowanie pogarsza cierpienia ubogich i zepchniętych na margines oraz czyni nas samych bardziej ubogimi, nie tylko materialnie, ale również moralnie i duchowo" - powiedział Franciszek.

Papież zwrócił uwagę, że nasz świat naznaczony jest dzisiaj wielkim niepokojem. "Nierówność między narodami rosną; wojna, bieda, ruchy migrantów i uchodźców wpływają na wiele wspólnot. W tej sytuacji ludzie chcą wyrazić swoje obawy i lęki, chcą wnieść swój wkład w społeczeństwo i uczestniczyć w zarządzaniu zasobami i rozwoju, które są często zastrzeżone tylko dla nielicznych" - mówił papież.


Franciszek stwierdził, że w tej sytuacji możemy również doświadczyć nadziei. "Jeśli zidentyfikujemy zło pośród nas, możemy spróbować go leczyć, stosując odpowiednią terapię" - powiedział. Do tej terapii zaliczył: kroki instytucjonalne i osobiste nawrócenie, "przemianę serca", "fundamentalną odnowę". "Przy czym nie chodzi tylko o gospodarkę rynkową ale dobro wspólne ludzkości tak aby każdy miał prawo do udziału w zasobach planety, mieć takie same szanse jak inni do rozwoju swego potencjału" - powiedział Franciszek.

„Nasze wielkie wyzwanie polega na tym aby na poziomie globalnym odpowiedzieć na niesprawiedliwość poprzez promowanie lokalnego, osobistego poczucia odpowiedzialności, tak aby nikt nie został wykluczony z udziału w życiu społecznym. Pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać brzmi: W jaki sposób możemy doprowadzić siebie i nasze społeczności do tego aby lepiej odpowiedzieć na cierpienia i potrzeby tych, którzy są daleko lub pośród nas" - mówił Franciszek i dodał: "Odnowa, oczyszczanie i wzmacnianie solidnych modeli ekonomicznych zależy od naszego osobistego nawrócenia i wspaniałomyślności wobec potrzebujących".

Papież wezwał do przemiany instytucji i struktur gospodarczych tak aby na nowo i mocnej zwróciły się w stronę człowieka. "Ważna jest kreatywność. Reform nie przeprowadza się w próżni" - zaznaczył papież.

tom (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-03 12:56:29
miniaturka

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - Lady D. uhonorowane

W Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Katowicach, odbyło się uroczyste uhonorowanie wyjątkowych kobiet.
2016-12-03 13:27:31
miniaturka

Bp Solarczyk: bądźmy narzędziem w Bożych dłoniach!

Bądźmy narzędziem w Bożych dłoniach! - zaapelował bp Marek Solarczyk podczas uroczystej Mszy św. w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie
2016-12-03 14:11:38
miniaturka

Poświęcenie ołtarza w Koszęcinie - galeria

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie trwa Msza św. pod przewodnictwem biskupa Jana Kopca, ordynariusza diecezji gliwickiej.
2016-12-03 17:33:07
miniaturka

Abp Pizzaballa: Ziemia Święta potrzebuje miłosierdzia

"Bardzo potrzebujemy miłosierdzia, bo wiele jest ran i podziałów, które nas dotykają” – stwierdził administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy.
2016-12-03 17:50:02
miniaturka

Irlandia: otwarcie domu Misji Świętej Rodziny

Nuncjusz apostolski w Irlandii abp Charles Brown dokonał 2 grudnia poświęcenia domu. Będzie on miejscem formacji młodych świeckich misjonarzy pragnących zaangażować się w nową ewangelizację.
2016-12-03 18:15:37
miniaturka

Brazylia: episkopat zachęca wiernych do publicznej obrony życia

Decyzja trzech sędziów Najwyższego Trybunału Federalnego o liberalizacji aborcji do 3. miesiąca ciąży sprowokowała liczne protesty społeczne, zarówno oficjalne, jak i oddolne organizowane za pośrednictwem portali społecznościowych.