Strona główna
Serwis jest częścią opoka.org.pl
2016-12-03 12:50
Agnieszka Czylok / KAI / ar / Katowice

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - Lady D. uhonorowane

W Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Katowicach, odbyło się uroczyste uhonorowanie wyjątkowych kobiet.

Autor/źródło: maria-anne,pixabay

W Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Katowicach, odbyło się uroczyste uhonorowanie wyjątkowych kobiet, które zmagają się z własną niepełnosprawnością, a mimo to wnoszą istotny wkład w życie społeczne w różnych dziedzinach.

Poseł Marek Plura w 2002 r. zainicjował w Katowicach konkurs Lady D. Tytuł ten stanowi skrót angielskiego wyrażenia "Lady Disabled" - Dama Niepełnosprawna.

W tym roku uroczysta gala regionalna konkursu odbyła się w sali Parnassos Biblioteki Śląskiej w Katowicach, przy Placu Rady Europy 1. Obchody uświetnił występ kwartetu smyczkowego A. Quartet z Katowic.

Poseł Marek Plura, przewodniczący Kapituły Lady D. w województwie śląskim podkreślił, że plebiscyt ten, to nie wybory piękności a jednak owocują kolekcjami prawdziwych gwiazd, których światło ducha i talentu prowadzi przez życie dobrym przykładem wielu ludzi. - Paniom trudniej budować pozytywny obraz samej siebie z powodu niepełnosprawności, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy młodość, sukces i slim-fast’owa uroda wyznaczają wartość człowieka. Trzeba niesamowitej, kobiecej siły, żeby przebić się przez ten schemat, gruby jak mury więzienia - powiedział.

Dyplomy Lady D. wręczono następującym laureatkom: W kategorii Dobry Start wyróżniono Martę Zając - studentkę filologii na Uniwersytecie Śląskim, która była pierwszą niepełnosprawną stażystką z województwa śląskiego w Parlamencie Europejskim. W kategorii Kultura i Sztuka nagrodzono Sonię Osiecką – Babut, artystkę malującą na szkle.

Anna Wandzel została wyróżniona w dziedzinie Życie Zawodowe. Pracując jako Konsultant ds. Studentów Niepełnosprawnych w Uniwersytecie Śląskim opracowała program „Uniwersytet równych szans” i doprowadziła do jego wdrożenia, dzięki niemu sukcesywnie dostosowano Uniwersytet Śląski do potrzeb niepełnosprawnych studentów. Zdobytą wiedzę i doświadczenia w zakresie wspierania osób niepełnosprawnych wykorzystała podczas pracy na stanowisku dyrektora śląskiego oddziału PFRON. Jest przewodniczącą Wojewódzkiej Społecznej Rady Osób Niepełnosprawnych, działa w Fundacji Wspierania Inicjatyw Społecznych "Pogranicze Bez Barier" z Bielska Białej.

Za działalność w obszarze życia społecznego nagrodzono Grażyna Trębacz - prezes Katowickiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu i wiceprzewodnicząca Koła Osób Niepełnosprawnych przy Automobilklubie Śląskim. Od lat „wyciąga” z domu i mobilizuje do aktywności osoby zrzeszone w tych organizacjach. Inicjuje wiele przedsięwzięć m.in. coroczne rajdy Ślązaczek i karliczek, ten ostatni ma rangę turystycznego Pucharu Polski.

Tytuły przyznaje kapituła, której pierwszą przewodniczącą była Krystyna Bochenek. Obecnie konkurs ma etapy regionalne oraz etap krajowy.

 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Katowice, kobieta, niepełnosprawność, Lady D., nagroda