Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-03 07:35
RV/mm

Ojciec Święty na kazaniu o. Cantalamessy o Duchu Świętym

W kaplicy Redemptoris Mater Franciszek wysłuchał wczoraj pierwszego z czterech rozważań adwentowych o. Raniera Cantalamessy.

Autor/źródło: Maciej Górnicki

Kaznodzieja Domu Papieskiego mówi w nich tym razem o Duchu Świętym, Jego naturze i różnych aspektach Jego obecności w Kościele. Opatrzone one zostały wspólnym tytułem, zaczerpniętym z dzieł św. Ambrożego: „Upajajmy się trzeźwo Duchem Świętym”.

Zgodnie z zamiarem papieskiego kaznodziei jego adwentowe rozważania wpisują się w proces recepcji Soboru Watykańskiego II, który miał zapoczątkować nową Pięćdziesiątnicę dla Kościoła. Wyraża się ona – jak zauważył o. Cantalamessa – nie tylko w ruchach charyzmatycznych, ale wszędzie, a zwłaszcza w refleksji teologicznej.

„Dla niej Duch Święty ma być nie tylko przedmiotem dotyczącego Go traktatu, pneumatologii, ale, by tak rzec, atmosferą, namaszczeniem dla całego życia Kościoła i wszelkich dociekań teologicznych. Pocieszyciel ma się stać światłem dogmatów, należy robić wszystko z namaszczeniem Ducha Świętego” – mówił o. Cantalamessa.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-02 18:06:19
miniaturka

Zbiórka podpisów pod inicjatywą „Mama, Tata i Dzieci”

W Polsce trwa zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Mama, Tata i Dzieci”. Ma ona zagwarantować w prawie europejskim jasną definicję małżeństwa i rodziny.
2016-12-02 18:26:59
miniaturka

4 grudnia - dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

W drugą niedzielę Adwentu, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, będzie obchodzony w Kościele w Polsce i w placówkach polonijnych XVII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.
2016-12-03 07:34:21
miniaturka

Papież do pijarów na ich 400-lecie

– Zachęcam was,abyście przeżyli ten rok jako nowe «Zesłanie Ducha Świętego na wasz zakon» – napisał papież w przesłaniu do księży pijarów, z okazji rozpoczynającego się Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego.
2016-12-03 07:55:22
miniaturka

Czesi odkrywają roraty

W Czechach stale przybywa kościołów, w których odprawiane są w adwencie poranne msze roratnie.
2016-12-03 08:36:11
miniaturka

Aleppo: rebelianci traktują cywilów jak żywe tarcze

We wschodniej części Aleppo rebelianci posługują się cywilami jak żywymi tarczami. W ten sposób bronią się przed atakami i chcą wpłynąć na światową opinię publiczną – uważa chaldejski biskup tego miasta Antoine Audo.
2016-12-03 08:46:22
miniaturka

Kolumbia: Kościół sprzeciwia się reformie podatkowej

Ostry sprzeciw wobec planowanej reformy podatkowej zgłosił tamtejszy episkopat. Zdaniem biskupów nowe rozwiązania będą sprzyjać bogatym i uderzą w ubogą część społeczeństwa.