Strona główna
opoka.org.pl
2016-09-19 09:44
KAI/mm

Pielgrzymka Romów do Limanowej

Romowie z południowej Polski oraz ze Słowacji pielgrzymowali pieszo do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Podczas organizowanej po raz 31. pielgrzymki kilkoro osób przyjęło sakramenty pierwszej komunii i bierzmowania, a dwoje narzeczonych wzięło ślub.

Autor/źródło: pl.wikipedia.org

Romowie wyruszyli z Łososiny Górnej, a ich wędrówce towarzyszyły cygańskie wozy. Po przejściu pięciu kilometrów dotarli do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Limanowej, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Salaterski.

W homilii biskup powiedział, że trzeba naśladować Matkę Bożą w wierności Bogu, drugiemu człowiekowi i Kościołowi. - Droga człowieka powinna być połączona z wiernością danemu słowu. Jestem tu, bo wierzę w Boga, bo powiedziałem mu „tak”, ale za tym „tak” powinno iść konkretne działanie. Skoro w Ciebie wierzę to się do Ciebie modlę i pamiętam o sakramentach świętych. I tak przeżywam każdy dzień, aby była w nim chwila na modlitwę. Trzeba też, aby w niedzielę była nasza obecność na Msz św., by z Eucharystii czerpać siłę, by potem żyć jak święci na tym świecie - powiedział biskup.

- Od kilku lat uczestniczę w pielgrzymce. Chcę prosić Matkę Bożą o zdrowie i potrzebne łaski. Cieszę się, że możemy się spotkać z Romami, razem się modlić i przekazywać młodym naszą romską kulturę i tradycję - mówi Danuta Mirga z Głubczyc z województwa opolskiego.


Podczas 31. Międzynarodowej Pielgrzymki Romów do Limanowej para narzeczonych wzięła ślub, jedna osoba przyjęła pierwszą Komunię św., a siedem przystąpiło do sakramentu bierzmowania. W przygotowaniu Romów do ich przyjęcia, księdzu Stanisławowi Opockiemu, który jest krajowym duszpasterzem Romów, pomagali katecheci i nauczyciele z Limanowej oraz z romskiej świetlicy w Koszarach.


- Ten rok jest szczególny w pielgrzymowaniu do Limanowej, bo obchodzimy 50. rocznicę koronacji cudownej figury Matki Bożej Bolesnej. Romowie mają dużo intencji m.in. modlą się za swoje rodziny, o dobre wychowanie dzieci i o zdrowie. Pielgrzymki duchowo ich ubogacają. Modlimy się także w języku romskim, podtrzymujemy ich kulturę - podkreśla ks. Stanisław Opocki w rozmowie z KAI.


O godzinie 16.30 w Muszli Koncertowej w limanowskim Parku Miejskim odbył się przegląd romskich zespołów.

eb / Limanowa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy