Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-02 14:43
BP KEP/mm

Jasna Góra: 100-lecie Papieskiej Unii Misyjnej

Ogólnopolskie uroczystości z tej okazji odbędą się 3 i 4 grudnia. W sobotę Mszy św. o godz. 14.00 będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Udział w jubileuszu weźmie także nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Autor/źródło: M.Mazur/epikopat.pl

O 100-leciu Papieskiej Unii Misyjnej, pisali biskupi polscy w komunikacie z 374. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w październiku br. Apelowali w nim do duszpasterzy, osób konsekrowanych i wiernych świeckich, aby z nowym entuzjazmem włączyli się oni w dzieło misyjne Kościoła, które wpisuje się w program duszpasterski na rok 2016/2017 „Idźcie i głoście!”. Podczas październikowego zebrania plenarnego o jubileuszu Papieskiej Unii Misyjnej informował biskupów ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Zachęcał do jeszcze większej współpracy, szczególnie jeśli chodzi o formację misyjną w seminariach duchownych.


Ogólnopolskie uroczystości związane ze 100-leciem Papieskiej Unii Misyjnej rozpoczną się na Jasnej Górze w sobotę 3 grudnia. Mszy św. o godz. 14.00 będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Episkopatu. Na spotkanie złożą się: sesja misjologiczna oraz całonocne czuwanie modlitewne. W czasie sesji, o aktualnych wyzwaniach stojących przed PUM powie biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser, a o miłosierdziu jako drodze do świętości misjonarza ks. prof. Stanisław Urbański. Zebrani wysłuchają też wykładu ks. prof. Marka Tatara „Od chrztu do misji“ oraz świadectwa misjonarza z Argentyny. Podczas spotkania zostanie również zaprezentowana książka poświęcona bł. Pawłowi Mannie, założycielowi Papieskiej Unii Misyjnej. Po Apelu Jasnogórskim, który poprowadzi dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas, zaplanowano czas na modlitwę i poznanie nowych misjonarzy formowanych w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. O północy będzie celebrowana Msza św. w kaplicy Matki Bożej. Przewodniczył jej będzie i homilię wygłosi nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Czuwanie zakończy się nabożeństwem za wstawiennictwem bł. Pawła Manny oraz uroczystym przyjęciem kandydatów do PUM.


Papieską Unię Misyjną, która pierwotnie nosiła nazwę Unia Misyjna Duchowieństwa, założył bł. o. Paweł Manna w 1916 roku (za dzień jej powstania uznaje się 31 października). Trzy lata później była ona już obecna na ziemiach polskich. Papieska Unia Misyjna została założona w celu misyjnego formowania kapłanów, seminarzystów i osób konsekrowanych. Z czasem dołączyli do nich także wierni świeccy. W encyklice „Redemptoris missio” św. Jan Paweł II napisał, że zadaniem PUM jest promowanie pozostałych trzech papieskich dzieł. Są to: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła oraz Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.


Program spotkania na Jasnej Górze:


godz. 14.00


Msza św. koncelebrowana w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Episkopatu Polski


godz. 15.30


„Od chrztu do misji” – ks. prof. Marek Tatar


godz. 16.45


O aktualnych wyzwaniach stojących przed PUM – abp Henryk Hoser


godz. 17.15


Miłosierdzie drogą do świętości misjonarza – ks. prof. Stanisław Urbański


godz. 18.00


Przedstawienie PUM, prezentacja książki o bł. Pawle Manna


godz. 19.30


Świadectwo misjonarza z Argentyny, o. Juan Carlos Araya IMC


godz. 21.00


Apel Jasnogórski, ks. prał. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM


godz. 21.30


Modlitwa różańcowa – tajemnice radosne


godz. 22.15


Poznajemy przyszłych misjonarzy z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie


godz. 22.30


Adoracja Najświętszego Sakramentu


godz. 23.30


Modlitwa w ciszy, przygotowanie Mszy Świętej


godz. 24.00


Msza św. w kaplicy Matki Bożej


godz. 1.30


Nabożeństwo za wstawiennictwem bł. Pawła Manny, uroczyste przyjęcie kandydatów do PUM

BP KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-02 12:07:57
miniaturka

Brazylia: nowe sanktuarium na stulecie pierwszego objawienia fatimskiego

W brazylijskim Porto Alegre powstanie sanktuarium Matki Bożej Różańcowej z Fatimy. Będzie ono jedynym na świecie sanktuarium zainaugurowanym 13 maja 2017 r., czyli dokładnie w dniu setnej rocznicy pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie.
2016-12-02 12:54:58
miniaturka

Marsz z Berlina do Aleppo szlakiem uchodźców

- Wiemy, że to szalone, ale jeszcze bardziej szalone jest nic nie robić wobec sytuacji panującej w Syrii - mówi Aleksandra Szymczak, współorganizatorka pokojowego projektu "Civil March for Aleppo", który wyruszy 26 grudnia z Berlina.
2016-12-02 14:12:49
miniaturka

Ks. Tracz: św. Mikołaj stał się symbolem konsumpcjonizmu

Św. Mikołaj wpłynął znacząco na kulturę europejską, a ona wyrządziła mu wielką krzywdę, zamieniając go w symbol konsumpcjonizmu i bohatera popkultury – powiedział ks. Tracz podczas prelekcji w bielskiej kurii.
2016-12-02 15:16:16
miniaturka

Aborcja pozostaje grzechem ciężkim

Choć w liście apostolskim „Misericordia et misera” papież Franciszek przyznał wszystkim księżom władzę zdejmowania ekskomuniki i rozgrzeszania z aborcji, to nadal pozostaje ona grzechem ciężkim - wyjaśnił bp Marcelo Semneraro, sekretarz Rady Kardynałów.
2016-12-02 15:36:35
miniaturka

Papieskie intencje na grudzień

Intencja ogólna brzmi: „aby we wszystkich częściach świata zniknęła plaga, jaką jest werbowanie dzieci żołnierzy”, natomiast ewangelizacyjna: "aby ludy europejskie odkryły na nowo piękno, dobroć i prawdę Ewangelii, która napełnia życie radością i nadzieją”.
2016-12-02 15:51:49
miniaturka

Płock: trwa akcja „Paka dla Rodaka” dla Polaków na Wschodzie

Odbywa się ona w parafiach i szkołach diecezji płockiej z inicjatywy Fundacji „Per Aspera ad Astra” oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Zebrane dary pojadą do Żytomierza na Ukrainie.