Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-02 10:24
BP KEP/mm

Spotkanie Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi

O przygotowaniach do Dnia Islamu, aktualnych problemach dialogu międzyreligijnego i najnowszych inicjatywach dyskutowali członkowie Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.

Autor/źródło: BP KEP

Spotkanie gremium, któremu od czerwca br. przewodniczy bp Henryk Ciereszko, odbyło się w czwartek, 1 grudnia, w Sekretariacie Episkopatu Polski.

Jak mówi w rozmowie z KAI przewodniczący komitetu, bp Henryk Ciereszko, celem spotkania było przyjrzenie się projektom, które zostaną podjęte w rozpoczętej właśnie nowej kadencji. Zdaniem białostockiego biskupa pomocniczego, należy również zastanowić się nad propozycjami rozwiązań problemów, pojawiających się w kwestii dialogu międzyreligijnego.

Hierarcha wskazał, że aktualną i ważną kwestią jest prowadzenie dialogu międzyreligijnego z przebywającymi w Polsce czeczeńskimi uchodźcami, a także Tatarami. Na szczególną uwagę zasługuje też sprawa małżeństw mieszanych. – Chcemy w tych kwestiach nawiązać głębszą współpracę ze środowiskiem islamu – deklaruje bp Henryk Ciereszko.

Okazją do współpracy z religiami niechrześcijańskimi będą także konferencje, jakie chce organizować komitet. Wśród pierwszych zagadnień pojawi się sprawa małżeństw mieszanych oraz asymilacja wyznawców islamu.

Jak wskazuje bp Ciereszko, tematem czwartkowego spotkania było również przygotowanie programu obchodzonego 26 stycznia Dnia Islamu. Inspiracją do treści podjętych w ramach tegorocznego dnia będzie przesłanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego nawiązujące do symboliki islamskiego postu – Ramadanu. Biskup zapewnił, że szczegółowy program obchodów będzie znany na początku stycznia.


Było to pierwsze spotkanie komitetu z nowym przewodniczącym, którym podczas czerwcowych obrad Konferencji Episkopatu Polski mianowany został bp. Ciereszko. Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi działa przy Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego.


Dzień Islamu obchodzony jest od 1997 roku z inicjatywy Dzieła Odbudowy Miłości D.O.M. Modlitwy w intencji pokoju i współpracy z wyznawcami islamu odbywają się zawsze dzień po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.


KAI

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-02 08:22:12
miniaturka

Demokratyczna Republika Konga: zamordowano kolejną zakonnicę

W Bukavu w Demokratycznej Republice Konga została zamordowana siostra Marie Claire Agano ze Zgromadzenia Franciszkanek Chrystusa Króla. Bandyci napadli ją, najprawdopodobnie w celach rabunkowych, w biurze parafialnym, gdzie pracowała.
2016-12-02 08:48:07
miniaturka

Biskupi słowaccy przeciw ratyfikowaniu Konwencji antyprzemocowej

Biskupi słowaccy zwrócili się do rządu z apelem o nie ratyfikowanie Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, ponieważ wprowadza ona zapisy kolidujące z takimi prawami jak wolność religii czy edukacji.
2016-12-02 10:05:29
miniaturka

Abp Chaput: dwuznaczności "Amoris laetitia" trzeba wyjaśnić

Rozbieżności poglądów i dyskusje biskupów na temat adhortacji "Amoris laetitia" są chyba niezbędne dla jej jak najlepszej realizacji w życiu Kościoła – uważa abp Charles Chaput.
2016-12-02 11:10:00
miniaturka

Kraków: Koncerty pieśni maryjnych na Niepokalane Poczęcie

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje 7 i 8 grudnia 2016 dwa koncerty pieśni maryjnych. Po uroczystych mszach św. zaśpiewa Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego pod dyrekcją Ewy Kieres.
2016-12-02 11:22:54
miniaturka

Apel do dziennikarzy o pogłębienie wiedzy religijnej

Obowiązkiem ludzi mediów jest dokształcanie się i weryfikowanie faktów, aby pisząc o wierze, teologii czy religii – traktowali ją równie poważnie, jak ekonomię czy sport. A może nawet bardziej poważnie? - apeluje dziennikarz Marcin Makowski.
2016-12-02 12:07:57
miniaturka

Brazylia: nowe sanktuarium na stulecie pierwszego objawienia fatimskiego

W brazylijskim Porto Alegre powstanie sanktuarium Matki Bożej Różańcowej z Fatimy. Będzie ono jedynym na świecie sanktuarium zainaugurowanym 13 maja 2017 r., czyli dokładnie w dniu setnej rocznicy pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie.