Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-01 18:38
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Nikaragua: przemoc rządu wobec manifestantów, odpowiedź Kościoła

Siły policyjne Nikaragui, 29 i 30 listopada brutalnie rozproszyły rolników, którzy zbierali się, aby manifestować w obronie swoich zagrożonych ziem.

Granada, Plac Niepodległości
Autor/źródło: Elemaki, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3734438

Nikaraguańscy biskupi potępiają brutalne rozproszenie zbierających się rolników przez siły policyjne, do którego doszło 29 i 30 listopada m. in. w miejscowości Nueva Guinea. Rząd chciał przeszkodzić im w dotarciu do stolicy kraju na planowaną manifestację w obronie ich ziem, zagrożonych przez budowę kanału łączącego oceany Atlantycki i Spokojny. W wyniku działań policji wielu rolników zostało rannych, a znacznej ich liczbie uniemożliwiono udział w marszu.

„Nie stoimy przy ludziach wpływowych, ale blisko naszego ludu” – powiedział dziennikarzom bp Jorge Solórzano Pérez, sekretarz i jednocześnie rzecznik tamtejszej konferencji episkopatu. W imieniu swoim i pozostałych hierarchów wezwał on prezydenta Nikaragui Daniela Ortegę, „aby nie uciskał narodu”.

Tamtejsi biskupi planują wydanie specjalnego dokumentu na temat obecnej fali przemocy w ich ojczyźnie.

Mają się też spotkać z Luisem Almagro, sekretarzem generalnym Organizacji Państw Amerykańskich, który właśnie odwiedza ten kraj.


tm/ rv, fidesWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-01 17:14:22
miniaturka

Ojciec Święty na Mszy w czwartek o oporze wobec łaski Bożej

Wszyscy nosimy w sercu pewien opór na dar łaski Boga. Dlatego też musimy ją dostrzec, a później prosić Pana o pomoc, uznając się za grzeszników.
2016-12-01 17:39:42
miniaturka

Patriarcha prawosławny o Papieżu: mamy te same troski i cele

„Z Jego Świątobliwością Papieżem Franciszkiem podzielamy te same troski i cele oraz tę samą gotowość odpowiadania na współczesny kryzys społeczny i humanitarny” – powiedział Bartłomiej I.
2016-12-01 18:10:14
miniaturka

Papież do studiujących za granicą: być budowniczymi przyszłości

Ojciec Święty przemawiał do uczestników IV Światowego Kongresu Studentów Zagranicznych, zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.
2016-12-02 05:34:03
miniaturka

Lubin. O rodzinie przed Kongresem Rodzin

"Radość miłości w małżeństwie i rodzinie" - to hasło IV Kongresu Rodzin, jaki odbędzie się w diecezji legnickiej w przyszłym roku. Do tego święta przygotowuje min. cykl konferencji poświęconych rodzinie.
2016-12-02 07:12:02
miniaturka

Franciszek przyjął dziękczynną delegację z Gruzji

Ojciec Święty spotkał się 1 grudnia z delegacją wiernych z administratury apostolskiej Kaukazu, która przybyła podziękować za papieską wizytę w Gruzji.
2016-12-02 07:24:02
miniaturka

Abp Wenski przypomina o zbrodniach Fidela Castro

Na Kubie wciąż jeszcze są więźniowie sumienia, a ich żony i matki bezskutecznie upominają się o ich wolność. Przypomniał o tym podczas specjalnej modlitwy za Kubę abp Thomas Wenski, ordynariusz Miami na Florydzie. To właśnie tam żyje najliczniejsza kubańska diaspora.