Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-01 16:54
JM

Dla samotnych starszych osób święta tracą sens...

Święta zbliżają się wielkimi krokami. W oknach wystaw sklepowych gwiazdkowe dekoracje i towary zachęcają do świątecznych zakupów. W mediach coraz częściej pojawia się temat Wigilii, rodzinnych tradycji, bożonarodzeniowych wspomnień. Wspomnienia szczęśliwych świąt w rodzinie to jedyne, co dziś pozostało osiemdziesięcioletniej pani Janinie.

p. Janina
Autor/źródło: archiwum mbU

Pani Janina od dawna jest wdową - nie został jej na tym świecie nikt bliski. W tym roku po raz kolejny spędzi wigilijny wieczór sama. Pogodziła się ze swoim losem, ale to nie umniejsza smutku, który przeżywa w taki świąteczny wieczór. 
- Rok temu, w przeddzień wigilii chwyciła mnie ochota, żeby tak uszek zrobić. – opowiada - W moim domu dawniej i ze dwieście się nalepiło. Wszystkie znikały. A barszcz! Przepyszny był, z prawdziwych buraków, taki, jaki jeszcze moja mamusia robiła – twarz pani Janiny rozjaśnia się w uśmiechu, ale po chwili smutnieje - Ale gotować tylko dla siebie? Szkoda zachodu. Barszczyk z torebki wystarczy.                        

- Doskonale panią Janinę rozumiem – mówi Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” – przecież to jest cała radość tych świąt – dzielić je z rodziną, bliskimi. Bez tego po prostu tracą sens. Takich osamotnionych starszych osób jak Pani Janina jest wiele. Nasi wolontariusze odwiedzają je na co dzień w 3 miastach, w których działa nasze Stowarzyszenie (Warszawie, Poznaniu i Lublinie) - wypełniając pustkę, zaspokajając tęsknotę za obecnością drugiego człowieka. Ale święta to szczególny czas, kiedy nasi podopieczni najdotkliwiej odczuwają brak rodziny. Chcemy im ten brak zrekompensować, dać poczucie, że nie są sami, że także mogą usiąść do wigilijnego stołu, przy którym będzie więcej niż jedno nakrycie, że będą mieli z kim przełamać się opłatkiem, że także na nich czeka pod choinką upominek.

Jak co roku, tuż przed świętami, Stowarzyszenie planuje zorganizować świąteczne kolacje dla ponad 300 swoich podopiecznych. By było to możliwe potrzebuje wsparcia darczyńców i wolontariuszy.

 - Każde 30 zł to już jest ciepły posiłek, każde dodatkowe 20 zł pozwala nam jeszcze ufundować świąteczną paczkę dla naszych podopiecznych. Chcemy, by tego dnia było wszystko to, co tworzy atmosferę prawdziwych świąt – mówi Joanna Mielczarek – Osobom, które mają trudności z samodzielnym poruszaniem się, zapewniamy dowóz na miejsce spotkania i bezpieczny powrót do domu dla osób. Tych seniorów, którzy już nie mogą wyjść z domu, odwiedzą nasi wolontariusze. Chcemy, żeby przynieśli każdemu gwiazdkowy prezent i wigilijny poczęstunek.  

Co podopiecznym Stowarzyszenia dają te świąteczne spotkania?

- Przy wigilijnym stole „małych braci…” czuję się jak w domu - opowiada pani Jadwiga z Warszawy - Mimo, że jest nas tam wielu, nikt nie czuje się obco czy anonimowo. Każdy ma dla każdego dobre słowo, wolontariusze troszczą się o nas na każdym kroku, a Mikołaj jest nadzwyczajny. Cieszyłam się jak dziecko na jego widok.

Akcję świąteczną można wesprzeć wpłacając darowiznę bezpośrednio na konto Stowarzyszenia lub na stronie podarujwigilie.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2016-12-01 15:25:57
miniaturka

Bp Lityński po tragedii w Rudnej: to trudne doświadczenie dla kopalni i rodzin

W najbliższą niedzielę w kościołach całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wierni będą modlić się za zmarłych i poszkodowanych górników, a także za rodziny pogrążone w żałobie. Specjalny komunikat wydał bp Tadeusz Lityński.
2016-12-01 15:51:16
miniaturka

Dzień żałoby w diecezji legnickiej

2 niedziela adwentu będzie w całej diecezji legnickiej dniem modlitwy za górników, którzy zginęli w Zakładzie Górniczym Rudna
2016-12-01 16:09:59
miniaturka

"Szlachetna Paczka": ostatni dzwonek na zaangażowanie się w akcję

To ostanie dni na pomoc potrzebującym w ramach akcji "Szlachetna paczka". Jej finał, czyli tzw. "weekend cudów", przypada na 10-11 grudnia, kiedy to darczyńcy dostarczą do magazynów paczki, które powędrują do rodzin w potrzebie.
2016-12-01 17:14:22
miniaturka

Ojciec Święty na Mszy w czwartek o oporze wobec łaski Bożej

Wszyscy nosimy w sercu pewien opór na dar łaski Boga. Dlatego też musimy ją dostrzec, a później prosić Pana o pomoc, uznając się za grzeszników.
2016-12-01 17:39:42
miniaturka

Patriarcha prawosławny o Papieżu: mamy te same troski i cele

„Z Jego Świątobliwością Papieżem Franciszkiem podzielamy te same troski i cele oraz tę samą gotowość odpowiadania na współczesny kryzys społeczny i humanitarny” – powiedział Bartłomiej I.
2016-12-01 18:10:14
miniaturka

Papież do studiujących za granicą: być budowniczymi przyszłości

Ojciec Święty przemawiał do uczestników IV Światowego Kongresu Studentów Zagranicznych, zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.