Strona główna
opoka.org.pl
2016-09-16 19:19
RV/mm

Papież do biskupów: przyciągajcie ludzi do Boga, nie do siebie

Papież zachęcił niedawno mianowanych biskupów, którzy przybyli do Rzymu na doroczny kurs, do wprowadzania Bożego miłosierdzia w duszpasterstwo ich diecezji.

Autor/źródło: EpiskopatNews

Zwrócił uwagę, że biskup musi umieć zachwycać i przyciągać do Boga.

Mianowanych w ostatnim czasie biskupów, którzy przybyli z całego świata do Rzymu na doroczny kurs dla nich przeznaczony, Papież zachęcił do wprowadzania Bożego miłosierdzia w duszpasterstwo ich diecezji. Przypomniał, że tych, których Bóg powołuje – tak, jak np. Mojżesza czy Apostołów – zawsze przenika dreszcz szczególnej emocji.

„Niech Bóg was broni, żebyście czynili ten dreszcz daremnym, «oswajali» go i pozbawiali jego «destabilizującej» mocy. Dajcie się «destabilizować»: to jest dobre dla biskupa. Dobrze jest dać się przeszyć miłosną znajomością Boga. Pocieszające jest wiedzieć, że On naprawdę wie, kim jesteśmy, i nie przeraża Go nasza małość. Uspokajające jest zachowywać w sercu pamięć Jego głosu, który wezwał właśnie nas pomimo naszej niewystarczalności. Obdarza pokojem zawierzenie się pewności, że to nie my, ale On doprowadzi do spełnienia to, co sam zapoczątkował” – powiedział Papież.

Dając wskazania, jak realizować duszpasterskie miłosierdzie w diecezjach, Franciszek zwrócił uwagę, że biskup musi umieć zachwycać i przyciągać do Boga.

„Nie chodzi jednak o to, by przyciągać do siebie samych: to jest niebezpieczeństwo! Świat znużony jest kłamliwymi uwodzicielami i, pozwolę sobie powiedzieć, «modnymi» księżmi, «modnymi» biskupami. Ludzie mają «wyczucie», Lud Boży ma «wyczucie» Boga, ludzie «czują» i oddalają się, kiedy rozpoznają tych, którzy uprawiają narcyzm, manipulują, bronią własnych spraw, ogłaszają próżne krucjaty. Starajcie się raczej dostosowywać do Boga, który już wkracza w akcję, zanim jeszcze wy w nią wejdziecie” – powiedział Franciszek.

Ojciec Święty zachęcił biskupów do stałej modlitewnej bliskości z Bogiem, a także do troski o powołania kapłańskie. Zaznaczył przy tym, że nie ważna jest tu ich liczba, ale wyłącznie jakość.

„Bądźcie bliscy swojemu duchowieństwu. Proszę, byście zanieśli swoim księżom uścisk Papieża i uznanie dla ich czynnej szczodrości. Starajcie się ożywiać w nich świadomość, że Chrystus jest ich «losem», ich «częścią i źródłem dziedzictwa», tym, co przypada im pić z «kielicha». Któż inny, jak Chrystus, może wypełnić serce sługi Boga i Jego Kościoła? Proszę was też, byście postępowali bardzo roztropnie i odpowiedzialnie przy przyjmowaniu kandydatów czy inkardynacji kapłanów do waszych Kościołów lokalnych. Bardzo was proszę o roztropność i odpowiedzialność przy tym.

Pamiętajcie, że od początku wymagało się nierozerwalnej relacji między Kościołem lokalnym a jego kapłanami i nigdy nie akceptowano księży włóczących się czy przechodzących z miejsca na miejsce. A to jest jedna z chorób naszych czasów” – powiedział Ojciec Święty.

Papież zachęcił też nowo mianowanych biskupów do troski o wszystkie rodziny w ich diecezjach

ak/ rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-09-16 15:11:16
miniaturka

Irlandia: arcybiskup wezwał do „krucjaty” przeciw ubóstwu

Katolicki metropolita Dublina wezwał do powzięcia zdecydowanych środków w walce z ubóstwem i bezdomnością w Irlandii. Stwierdził on, że trzeba nowej „krucjaty”, aby przeciwstawić się tym problemom.
2016-09-16 15:23:47
miniaturka

Abp Gądecki: Wykorzystajmy energię ŚDM [wywiad]

- Młody człowiek nie chce być w Kościele jedynie obserwatorem, on chce być aktywnym uczestnikiem, bo inaczej w ogóle go w Kościele nie będzie - mówi w rozmowie z KAI przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
2016-09-16 15:49:23
miniaturka

Papież u św. Marty: o ciała zmartwychwstaniu

Logika chrześcijanina jest „logiką dnia pojutrzejszego”, która nie zatrzymuje się na chwili obecnej, ale z ufnością spogląda na zmartwychwstanie ciała – powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.
2016-09-16 19:39:13
miniaturka

Watykan - ZEA: zniesienie wiz

Między watykańskim Sekretariatem Stanu a rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostało zawarte dwustronne porozumienie Memorandum of Understanding o wzajemnym zwolnieniu z wymogu posiadania wizy.
2016-09-16 20:05:22
miniaturka

Papież: wizyta w klinice neonatologicznej i hospicjum

W ramach „piątkowych dzieł miłosierdzia” Ojciec Święty odwiedził dziś oddział neonatologii w szpitalu św. Jana w Rzymie oraz rzymskie hospicjum Villa Speranza.
2016-09-19 09:49:04
miniaturka

Pielgrzymka Romów do Limanowej

Romowie z południowej Polski oraz ze Słowacji pielgrzymowali pieszo do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Podczas organizowanej po raz 31. pielgrzymki kilkoro osób przyjęło sakramenty pierwszej komunii i bierzmowania, a dwoje narzeczonych wzięło ślub.