Strona główna
opoka.org.pl
2016-09-16 15:31
KAI/mm

Papież u św. Marty: o ciała zmartwychwstaniu

Logika chrześcijanina jest „logiką dnia pojutrzejszego”, która nie zatrzymuje się na chwili obecnej, ale z ufnością spogląda na zmartwychwstanie ciała – powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Autor/źródło: Catholic Church England and Wales, https://www.flickr.com/photos/catholicism/8722576377

W homilii oparł się na pierwszym czytaniu dzisiejszej liturgii (1 Kor 15, 12-20), w którym św. Paweł mówi o zmartwychwstaniu Chrystusa i każdego chrześcijanina.

"Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, to my także nie zmartwychwstaniemy” – stwierdził papież. Zauważył, że gdy składamy Wyznanie Wiary, to ostatnią jego część często wypowiadamy w pośpiechu, ponieważ boimy się myśleć o przyszłości, o zmartwychwstaniu. Łatwo nam bowiem wejść w logikę przeszłości, która jest konkretna, czy teraźniejszości, którą widzimy, tymczasem logika przyszłości przeraża nas swoją totalnością. Właśnie o tej logice mówi św. Paweł - podkreślił kaznodzieja.

 

Zwrócił uwagę, że Chrystus nie zmartwychwstał jako zjawa, zaś w Ewangelii św. Łukasza znajdujemy słowa wyraźnie wskazujące na rzeczywistość zmartwychwstania ciała: „Dotknijcie się Mnie”, „Macie tu coś do jedzenia?”. „Logika dnia pojutrzejszego jest logiką, w której chodzi o ciało” - zaznaczył Franciszek. Dodał, że często myślimy o niebie w kategoriach gnostyckich, sądząc, że wszystko w nim będzie duchowe, obawiając się ciała. Przypomniał, że gnostycyzm był pierwszą herezją, którą potępiał św. Jan Apostoł: „Wielu bowiem pojawiło się na świecie zwodzicieli, którzy nie uznają, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele ludzkim. Taki jest zwodzicielem i Antychrystem (2 J, 7)".

„Boimy się zaakceptowania i wyciągnięcia ostatecznych konsekwencji z faktu ciała Chrystusa. Łatwiejsza jest pobożność spirytualistyczna, pobożność niuansów; ale trudno wejść w logikę ciała Chrystusa. A jest to logika dnia pojutrzejszego. Zmartwychwstaniemy tak jak Chrystus zmartwychwstał, ze swoim ciałem” – stwierdził Ojciec Święty.

Przypomniał, że pierwsi chrześcijanie zastanawiali się nad tym, jak zmartwychwstał Jezus, po czym zauważył, że w wierze w zmartwychwstanie ciała mają najgłębsze zakorzenienie uczynki miłosierdzia, bo istnieje tutaj stała więź. Kaznodzieja dodał, iż św. Paweł podkreślał z naciskiem, że wszyscy będziemy przemienieni, także nasze ciała. Podkreślił, że dobre zrozumienie przeszłości jest oznaką dojrzałości, podobnie jak dostrzeganie logiki dnia jutrzejszego i przyszłości.

„Potrzebna jest jednak wielka łaska Ducha Świętego, aby zrozumieć tę logikę dnia pojutrzejszego, po przeobrażeniu, kiedy On przyjdzie i zabierze nas wszystkich przemienionych na obłokach, aby trwać z Nim na zawsze. Prośmy Pana o łaskę tej wiary” – zakończył swoją homilię papież.

st (KAI/RV) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-09-16 15:03:51
miniaturka

Spotkanie dyplomatów papieskich

W Watykanie rozpoczął się 15 września Jubileusz Dyplomatów Papieskich. Uczestniczy w nim 106 spośród 108 czynnych nuncjuszy apostolskich, w tym 5 stałych obserwatorów przy instytucjach międzynarodowych.
2016-09-16 15:11:16
miniaturka

Irlandia: arcybiskup wezwał do „krucjaty” przeciw ubóstwu

Katolicki metropolita Dublina wezwał do powzięcia zdecydowanych środków w walce z ubóstwem i bezdomnością w Irlandii. Stwierdził on, że trzeba nowej „krucjaty”, aby przeciwstawić się tym problemom.
2016-09-16 15:23:47
miniaturka

Abp Gądecki: Wykorzystajmy energię ŚDM [wywiad]

- Młody człowiek nie chce być w Kościele jedynie obserwatorem, on chce być aktywnym uczestnikiem, bo inaczej w ogóle go w Kościele nie będzie - mówi w rozmowie z KAI przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
2016-09-16 19:25:02
miniaturka

Papież do biskupów: przyciągajcie ludzi do Boga, nie do siebie

Papież zachęcił niedawno mianowanych biskupów, którzy przybyli do Rzymu na doroczny kurs, do wprowadzania Bożego miłosierdzia w duszpasterstwo ich diecezji.
2016-09-16 19:39:13
miniaturka

Watykan - ZEA: zniesienie wiz

Między watykańskim Sekretariatem Stanu a rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostało zawarte dwustronne porozumienie Memorandum of Understanding o wzajemnym zwolnieniu z wymogu posiadania wizy.
2016-09-16 20:05:22
miniaturka

Papież: wizyta w klinice neonatologicznej i hospicjum

W ramach „piątkowych dzieł miłosierdzia” Ojciec Święty odwiedził dziś oddział neonatologii w szpitalu św. Jana w Rzymie oraz rzymskie hospicjum Villa Speranza.