Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-19 18:12
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież u św. Marty: darmowość Bożego zbawienia

Zapomnienie o darmowości zbawienia „prowadzi do upadku, do utraty kluczy zrozumienia historii zbawienia” i do zagubienia „poczucia bliskości Boga”. - mówił dziś Papież w homilii na Mszy w Domu św. Marty.

Autor/źródło: Pixabay, 12019, licencja: CC0

Oby Pan dał nam łaskę pamiętania o darmowości zbawienia i swojej bliskości oraz o potrzebie konkretnych uczynków miłosierdzia, których od nas się domaga; w ten sposób staniemy się ludźmi pomagającymi „otwierać drzwi” sobie samym i innym – mówił w homilii Papież. Odniósł się w niej do dzisiejszej Ewangelii o faryzeuszach i uczonych w Prawie, którzy wzięli klucze poznania; sami nie weszli, a przeszkodzili tym, którzy wejść chcieli. Na czym owo zabranie polega?

„To zabranie zdolności do zrozumienia objawienia Bożego, do zrozumienia Serca Pana, do zrozumienia Bożego zbawienia – czyli kluczy poznania. Można powiedzieć, że to poważne zaniedbanie. Zapomina się o darmowości zbawienia, o bliskości Boga i o Bożym miłosierdziu. A ci, którzy zapominają o darmowości zbawienia, bliskości i miłosierdziu Boga, zabrali klucze poznania” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek przypomniał, że faryzeusze stali po stronie prawa i w nim widzieli zbawienie. W ten sposób jednak „nie otrzymają mocy płynącej z Bożej sprawiedliwości”. Prawo bowiem to „odpowiedź na darmową miłość Boga”, który wyszedł z inicjatywą zbawienia nas. Zapomnienie o darmowości zbawienia „prowadzi do upadku, do utraty kluczy zrozumienia historii zbawienia” i do zagubienia „poczucia bliskości Boga”.

„Dla nich Bóg jest tym, który ustanowił prawo. A to nie jest Bóg objawienia. Bóg objawienia to Bóg, który zaczął iść z nami począwszy od Abrahama aż do Jezusa; Bóg, który idzie ze swoim ludem. Kiedy traci się tę więź bliskości z Panem, popada się w ograniczoną mentalność, która wierzy w samowystarczalność zbawienia przez wypełnianie nakazów prawa, a nie dzięki bliskości Boga” – stwierdził Ojciec Święty.

Papież zauważył, że kiedy brakuje bliskości z Bogiem, modlitwy, to nie można nauczać prawd wiary. Kiedy natomiast jesteśmy blisko Pana, to wtedy dochodzimy aż do Chrystusa ukrzyżowanego i jesteśmy usprawiedliwieni dzięki Jego krwi. Uczynki miłosierdzia stają się więc kryterium wypełnienia prawa, ponieważ poprzez nie dotyka się Ciała Chrystusa, który cierpi w drugim człowieku.

Kończąc Franciszek zastanawiał się nad odpowiedzialnością dzisiejszych duszpasterzy, kiedy tracą klucze poznania i zamykają możliwość wejścia zarówno sobie, jak innym.

„W moim kraju niejednokrotnie słyszałem o proboszczach, którzy nie chrzcili dzieci matek niezamężnych, ponieważ nie narodziły się w legalnym związku małżeńskim. Zamykali oni drzwi, gorszyli Lud Boży. A dlaczego? Ponieważ ich serce utraciło klucze poznania. Nie trzeba się odnosić do czasów i miejsc zbyt odległych. Trzy miesiące temu, w pewnym kraju i mieście jakaś mama chciała ochrzcić noworodka, ale była w związku cywilnym z rozwiedzionym mężczyzną. Proboszcz powiedział: «Tak, tak, ochrzczę dziecko. Ale twój mąż jest rozwiedziony. Pozostanie na zewnątrz. Nie może być obecny w czasie udzielania chrztu». To zdarza się dzisiaj. Faryzeusze, uczeni w Prawie nie byli tylko w czasach odległych, ale także i dziś jest ich wielu. Dlatego trzeba modlić się za nas duszpasterzy. Módlcie się, abyśmy nie utracili kluczy poznania i nie zamykali drzwi sobie i ludziom, którzy chcą wejść” – zakończył homilię Ojciec Święty.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-19 15:26:54
miniaturka

Kraków: modlitwa za prześladowanych i prześladowców

W środowy wieczór w krakowskim kościele św. Józefa przy ul. Poselskiej odprawiona została Msza Święta w intencji prześladowanych chrześcijan oraz ich prześladowców.
2017-10-19 15:51:24
miniaturka

Bielsko-Biała: tegoroczny „Korowód Świętych” przypomni o przewodnikach do nieba

„Święci - przewodnicy do nieba” – pod takim hasłem w sobotę, 28 października, ulicami Bielska-Białej po raz 11. przejdzie „Korowód Świętych”.
2017-10-19 16:18:09
miniaturka

Jubileusz 25-lecia Schroniska św. Brata Alberta w Kaliszu

Bp Łukasz Buzun przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Mszy św. z okazji 25-lecia istnienia Schroniska św. Brata Alberta. Biskup poświęcił nowy sztandar kaliskiego koła Towarzystwa im. św. Brata Alberta ufundowany przez biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.
2017-10-19 18:36:32
miniaturka

Konferencja Naukowa w 100. rocznicę promulgacji Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1917 r.

– Przyszłość ma swoje korzenie w przeszłości – podkreślali uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej setnej rocznicy promulgacji Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1917 roku.
2017-10-19 19:02:47
miniaturka

Kraków: Uczestnicy Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów wyszli na ulice

Uczestnicy trwającej w Krakowie III edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów wyszli 19 października na ulice Krakowa, aby spotkać się z mieszkańcami.
2017-10-20 08:17:22
miniaturka

Abp Sako: tylko Papież jest naszą siłą i kimś, komu ufamy

Patriarcha chaldejski podkreślił, iż nad przyszłością irackich chrześcijan cały czas ciąży niepewność.