Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-19 11:23
AC / Radio Watykańskie

Bp Bertin: Somalia potrzebuje jedności i współpracy

Włoski biskup jest przekonany, że cały konflikt ma drugie dno: oba islamskie ugrupowania mają bardzo dużo pieniędzy, stać ich na rekrutację bojowników, muszą być opłacani przez kogoś, kto jest bardzo zamożny.

Autor/źródło: photogenica.pl

Nie ma znaczenia czy za sobotnimi zamachami w Mogadiszu stoi Asz-Szabab czy ISIS, ważne, że celem islamskich zamachowców jest osłabienie obecnych rządów, rozbicie jedności kraju, a ostatecznie przejęcie władzy i wprowadzenie radykalnego islamskiego prawa – uważa bp Giorgio Bertin, administrator apostolski w Mogadiszu, który od 26 lat jest świadkiem kryzysu, w którym pogrąża się Somalia.

Włoski biskup jest przekonany, że cały konflikt ma jeszcze drugie dno. Oba islamskie ugrupowania mają bardzo dużo pieniędzy, stać ich na rekrutację bojowników, muszą być opłacani przez kogoś, kto jest bardzo zamożny. W obecnej sytuacji najważniejszą rzeczą dla samej Somalii, jak i dla wspólnoty międzynarodowej jest to, by nie dać się sprowokować i nie zejść z powolnej drogi stabilizacji.

Mówi bp Bertin:

„Jest to problem długofalowy. 26 lat anarchii nie można przezwyciężyć w kilka miesięcy. Dziś najważniejsza jest integracja somalijskiego społeczeństwa, a także wspólna postawa wspólnoty międzynarodowej, bo jest to nasz wspólny wróg. Trzeba sobie zdać sprawę, że jeśli w tej sprawie nie będziemy współpracować, wszyscy poniosą porażkę, zarówno Somalijczycy, jak i wspólnota międzynarodowa. I choć ten sobotni zamach był oczywiście katastrofą, to jednak nie wolno tracić nadziei. Gdybyśmy się poddali i zniechęcili, islamiści odnieśli by podwójny sukces. Trzeba nadal zabiegać o jedność Somalii i wspólnoty międzynarodowej wobec tego problemu” – powiedział Radiu Watykańskiemu administrator apostolski Mogadiszu.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-19 09:54:37
miniaturka

Papież po zamachu w Somalii

W czasie audiencji Franciszek zwrócił się z gorącym apelem o pokój w Somalii, gdzie w tych dniach, w stolicy tego kraju Mogadiszu, miał miejsce zamach terrorystyczny, który pociągnął za sobą wiele ofiar.
2017-10-19 10:27:25
miniaturka

Filipiny: zmarł kard. Ricardo Vidal

Ojciec Święty modli się za zmarłego wczoraj na Filipinach w wieku 86 lat kard. Ricarda Vidala. Był on kolejno biskupem w Malolos, Lipa nel Batangas i na koniec aż do roku 2010 w Cebu.
2017-10-19 10:44:35
miniaturka

Dziś 33. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

Dziś w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki przy parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbędą się uroczystości upamiętniające 33. rocznicę dramatycznej śmierci kapelana warszawskiej Solidarności.
2017-10-19 11:52:14
miniaturka

Franciszek: w kwestii pokoju religie nie mogą być neutralne lub dwuznaczne

Papież podkreślił, że religie ze swej natury są powołane do budowania pokoju poprzez sprawiedliwość, braterstwo, rozbrojenie i troskę o stworzenie.
2017-10-19 12:25:04
miniaturka

"Wiara a kryzys demokracji liberalnej" - społeczna debata "Dziedzińca Dialogu"

O miejscu religii w społeczeństwie pluralistycznym, fundamentalnych wartościach w państwie liberalnym i granicach wpływu polityki na Kościół i Kościoła na politykę dyskutowali uczestnicy trzeciej debaty "Dziedzińca Dialogu".
2017-10-19 12:55:13
miniaturka

Redakcja „Tygodnika Powszechnego”: ubolewamy i przepraszamy Księdza Prymasa

„Ubolewamy więc i przepraszamy Księdza Prymasa, że okładkowy tytuł naraził go na tak małoduszne ataki” – piszą redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” w oświadczeniu, do którego dotarła Katolicka Agencja Informacyjna.