Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2016-11-30 17:07
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Metropolita Polski Sawa w Moskwie: wiek XXI - wiekiem prawosławia

Przebywający w Moskwie zwierzchnik Polskiego Kościoła Prawosławnego metropolita warszawski i całej Polski Sawa udzielił wywiadu rosyjskiej agencji RIA Novosti.

Autor/źródło: Pixabay.com

Metropolita Sawa przedstawił w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Novosti wizję rozprzestrzeniania się prawosławia w Europie w związku z przybyciem uchodźców z Bliskiego Wschodu.

Stwierdził on, że po II wojnie światowej prawosławie w Europie Zachodniej nie istniało, a obecnie pojawiają się tam wspólnoty  złożone z chrześcijan wschodniej tradycji, którzy uciekli ze swoich terenów pogrążonych w konfliktach i, jak się wyraził, „zarażają” swoim przykładem miejscową ludność. Przywołał tu przykład parafii prawosławnej w Brukseli.

Zdaniem zwierzchnika polskiego prawosławia chrześcijaństwo zachodnie w bardzo dużym stopniu porzuciło swoje korzenie, co doprowadziło je do kryzysu. We współczesnym społeczeństwie pojawiło się zainteresowanie prawosławiem, które jest konserwatywne. Wiek XXI będzie wiekiem prawosławia – jest przekonany metropolita Sawa.


W. Raiter, Moskwa/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Moskwa, metropolita Sawa, prawosławie, Polski Kościół Prawosławny