Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-18 12:44
S. Zielińska / KAI

Ks. Pawlukiewicz w Bielsku-Białej: powiedz Bogu, jak życie cię boli

Do intensywnego życia z Panem Bogiem, ostrej rozmowy z Nim i powstrzymania się od pochopnego osądzania innych namawiał w Bielsku-Białej znany kaznodzieja ks. Piotr Pawlukiewicz.

ks.Piotr Pawlukiewicz
Autor/źródło: "Duszpasterstwo Chadashim" /commons.wikimedia.org, CC BY 2.0

„Wierzę, że stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych” – to tytuł artykułu Credo i jednocześnie kolejnej katechezy, którą 17 października w hałcnowskiej bazylice wygłosił ten jeden z najbardziej znanych w Polsce rekolekcjonistów.

Na początku spotkania w świątyni hałcnowskiej ks. Pawlukiewicz zastrzegł, że wielkie sprawy eschatologiczne, związane z tematem katechezy, zamierza powiązać z ludzką codziennością. Zauważył, że Polsce bardzo dużo ludzi pochopnie osądza i oskarża innych.

„Najwięcej w Polsce mamy sędziów. Ludzie siedzą przed telewizorami i mówią: ten pajac, ten winny, ten niewinny, sześć lat karceru, zamknąć go. Mówimy: mój mąż jest niedobry, dyrektor niedobry, znam go, tyle lat z nim pracuję. Prokuratorów mamy dużo” – zaznaczył prelegent i zauważył, że Jezus kategorycznie zabronił ludziom sądzić innych.

„Jak my się nie znamy, a sądzimy się od razu, zaocznie. Tak jak powiedział mój kolega: obmawianie to zaoczna ocena postępowania człowieka. Zostawmy sąd Bogu, bo się możemy nieprawdopodobnie naciąć. Lubimy być lepsi, nawet jak jesteśmy bardzo nie lepsi. Nie wolno nam osądzać drugiego człowieka, bo go nie znamy. My stwarzamy rzeczywistość i widzimy to, co chcemy. Tylko Jezus ma prawo nas sądzić, bo tylko On jeden nas zna” – dodał ks. Pawlukiewicz, odradzając porównywanie się z innymi. „Porównuj się do Pana Boga, do świętych” – zalecił duszpasterz akademicki z Warszawy, ubarwiając swe wystąpienie licznymi anegdotami i przykładami z życia oraz odwołaniami do znanych filmów.

„Na sądzie ostatecznym pewnie będziemy zaskoczeni. Jedni w jedną, inni w drugą stronę. Poznamy prawdę dobrą i złą” – zapewnił kapłan. Wyjaśnił, że motywy ludzkiego postępowania kryją się głęboko w sercu, a ludzie często noszą w sobie „smutek Kaina”. „My jesteśmy smutni, bo grzeszymy. Konfesjonał jest najlepszym miejscem, gdzie się to redukuje, gdzie się wyrzuca grzech” – sprecyzował. „My musimy pytać Jezusa, jak widzi rzeczywistość. Rzeczywistość istnieje, ale my mamy kłopoty, aby ją dostrzec. Żyjemy w matriksie. Ktoś mi myśli” – stwierdził, cytując słynne zdanie ks. Józefa Tischnera. „Dziwisz się, że masz dziwne, głupie myśli? Tak, bo demon jest blisko” – dodał.

Według ks. Pawlukiewicza, największą tragedią człowieka jest to, że sam decyduje się iść do piekła. „Sami wybieramy zło. Sami się tam pchamy. Ktoś powiedział: klamki w piekle są od środka” – przypomniał prelegent. Poradził, by nie odkładać spowiedzi, a o swym grzechu myśleć w perspektywie teraźniejszości oraz najbliższej, zaplanowanej przyszłości. „Chodzi o to, by przeżyć bez grzechu jeden dzień. Nie myśl za daleko” – radził.

Kapłan zachęcił też do ostrej rozmowy z Panem Bogiem i intensywnego życia z Nim. „Żebyśmy się zdenerwowali na tego Pana Boga, który ciągle czegoś od nas chce. Przeżywasz jakieś rozterki wewnętrzne, ale ureguluj najpierw sprawy z Panem Bogiem, bo możesz mieć do Niego jakieś pretensje. A masz pretensje. Powiedz: Panie Boże to boli, życie mnie boli, to nie tak miało być. Pan Bóg się nie pogniewa” – podkreślił, zapowiadając, że na sądzie ostatecznym nastąpi prawdziwa weryfikacja prawdy o nas samych.

„Pan Bóg nas zna i sam nas prześwietli swymi promieniami. Sami zobaczymy, kim jesteśmy i sami wybierzemy piekło, niebo, czyściec” – konkludował.

W spotkaniu z ks. Pawlukiewiczem udział wzięły rzesze bielszczan i mieszkańców diecezji bielsko-żywieckiej. W szczelnie wypełnionej świątyni brakowało miejsca i wielu stało na zewnątrz. Na koniec uczestnicy mogli znanemu rekolekcjoniście zadawać pytania związane z tematem katechezy.

Wygłaszane przez biskupów, profesorów i rekolekcjonistów od ponad roku comiesięczne katechezy dla dorosłych w hałcnowskiej bazylice mają pogłębić znajomość prawd wiary i moralności chrześcijańskiej, przynieść pomoc w przezwyciężeniu trudności i dać odpowiedź na nurtujące pytania. Każda katecheza jest retransmitowana przez Radio „Anioł Beskidów”.

rk / Bielsko-Biała

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-18 11:10:26
miniaturka

Abp Gänswein: Benedykt XVI ma się w miarę dobrze!

Benedykt XVI nadal trwa na modlitwie w klasztorze Mater Ecclesiae, wolny od plotek pewnych osób, zaś jego sekretarz osobisty, Prefekt Domu Papieskiego, abp Georg Gänswein dementuje alarmistyczne doniesienia niektórych mediów – donosi w serwisie agencji acistampa Angela Ambrogetti.
2017-10-18 11:52:29
miniaturka

Papież do franciszkanów: potwierdzam powierzenie Miejsc Świętych

Papież zwrócił się do franciszkanów posługujących w Ziemi Świętej. Okazją do napisania listu są obchody 800. rocznicy ich obecności na Bliskim Wschodzie.
2017-10-18 12:26:44
miniaturka

Kondolencje Przewodniczącego KEP po śmierci ks. prof. Zdaniewicza

Kościół w Polsce traci wybitnego kapłana i naukowca - napisał Przewodniczący Episkopatu Polski po śmierci ks. prof. Witolda Zdaniewicza.
2017-10-18 13:19:19
miniaturka
play

W niedzielę – Światowy Dzień Misyjny

Pod hasłem „Idźcie i głoście” 22 października we wszystkich kościołach i kaplicach świata będzie przeżywany Światowy Dzień Misyjny.
2017-10-18 13:46:55
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: Prymas Polski przypomina naukę płynącą z Ewangelii

W wywiadzie dla Tygodnika Powszechnego, dotyczącym m.in. kwestii pomocy uchodźcom, abp Wojciech Polak przypomina naukę płynącą z Ewangelii. Zaznacza jednocześnie, że chodzi o pomoc odpowiedzialną – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2017-10-18 14:28:53
miniaturka
play

Jak nie zmarnować życia? Psychoterapia a wiara

Magdalena Pajkowska i o. Tomasz Gaj OP, autorzy książki "Sankofa. Nie zmarnuj życia", odpowiadają na pytanie w jaki sposób psychologia i poznanie samego siebie może nam pomóc w drodze do Pana Boga?