Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-18 12:17
S. Zielińska / BP KEP

Kondolencje Przewodniczącego KEP po śmierci ks. prof. Zdaniewicza

Kościół w Polsce traci wybitnego kapłana i naukowca - napisał Przewodniczący Episkopatu Polski po śmierci ks. prof. Witolda Zdaniewicza.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

– Chciałbym wyrazić moją wdzięczność wobec Boga, za tak wybitną osobowość, za wkład na rzecz Kościoła, który jest w Polsce – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście kondolencyjnym po śmierci ks. prof. Witolda Zdaniewicza, pallotyna, twórcy i wieloletniego dyrektora Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Kondolencje po śmierci ks. prof. Zdaniewicza Przewodniczący Episkopatu przesłał 17 października na ręce ks. dr. Zenona Hanasa SAC, przełożonego prowincjalnego Pallotynów. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki złożył wyrazy współczucia wszystkim, których dotknęła śmierć ks. prof. Witolda Zdaniewicza: rodzinie, wspólnocie zakonnej, przyjaciołom, bliskim oraz studentom. Abp Gądecki podkreślił, że „Kościół w Polsce traci wybitnego i zarazem skromnego kapłana, naukowca, profesora nauk humanistycznych, specjalistę w zakresie socjologii religii, twórcę podstawy statystyki wyznaniowej i socjologii religii w Polsce”.

Ks. prof. dr hab. Witold Zdaniewicz był pierwszym dyrektorem Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Tę funkcję pełnił przez 42 lata, do maja 2014 roku. Przez wiele lat był również członkiem Komisji Metodologicznej GUS, dyrektorem Instytutu Socjologii ATK, wykładowcą pallotyńskiego seminarium w Ołtarzewie.

Zmarł 14 października w wieku 88 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 18 października w Ołtarzewie pod przewodnictwem biskupa diecezji warszawsko-praskiej abp. Henryka Hosera SAC.


>>Treść kondolencji Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski


BP KEP, episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-18 10:50:33
miniaturka

Abp Skworc w Watykanie: chcemy, by ks. Macha był dla księży ideałem sługi

Archidiecezja katowicka zabiega o beatyfikację ks. Jana Machy, męczennika II wojny światowej. Dobiegają końca prace nad tak zwanym positio, czyli dokumentem, w którym zebrane są informacje na temat przyszłego błogosławionego.
2017-10-18 11:10:26
miniaturka

Abp Gänswein: Benedykt XVI ma się w miarę dobrze!

Benedykt XVI nadal trwa na modlitwie w klasztorze Mater Ecclesiae, wolny od plotek pewnych osób, zaś jego sekretarz osobisty, Prefekt Domu Papieskiego, abp Georg Gänswein dementuje alarmistyczne doniesienia niektórych mediów – donosi w serwisie agencji acistampa Angela Ambrogetti.
2017-10-18 11:52:29
miniaturka

Papież do franciszkanów: potwierdzam powierzenie Miejsc Świętych

Papież zwrócił się do franciszkanów posługujących w Ziemi Świętej. Okazją do napisania listu są obchody 800. rocznicy ich obecności na Bliskim Wschodzie.
2017-10-18 12:48:12
miniaturka

Ks. Pawlukiewicz w Bielsku-Białej: powiedz Bogu, jak życie cię boli

Do intensywnego życia z Panem Bogiem, ostrej rozmowy z Nim i powstrzymania się od pochopnego osądzania innych namawiał w Bielsku-Białej znany kaznodzieja ks. Piotr Pawlukiewicz.
2017-10-18 13:19:19
miniaturka
play

W niedzielę – Światowy Dzień Misyjny

Pod hasłem „Idźcie i głoście” 22 października we wszystkich kościołach i kaplicach świata będzie przeżywany Światowy Dzień Misyjny.
2017-10-18 13:46:55
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: Prymas Polski przypomina naukę płynącą z Ewangelii

W wywiadzie dla Tygodnika Powszechnego, dotyczącym m.in. kwestii pomocy uchodźcom, abp Wojciech Polak przypomina naukę płynącą z Ewangelii. Zaznacza jednocześnie, że chodzi o pomoc odpowiedzialną – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik.