Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-18 10:50
AC / Radio Watykańskie

Abp Skworc w Watykanie: chcemy, by ks. Macha był dla księży ideałem sługi

Archidiecezja katowicka zabiega o beatyfikację ks. Jana Machy, męczennika II wojny światowej. Dobiegają końca prace nad tak zwanym positio, czyli dokumentem, w którym zebrane są informacje na temat przyszłego błogosławionego.

Autor/źródło: Archiwum beatyfikacyjne

Z tej okazji w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych gościł wczoraj metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Przypomina on, że ks. Jan Macha święcenia kapłańskie otrzymał czerwcu 1939 r. Jego intensywna praca duszpasterska przypada na początek niemieckiej okupacji.

„Hitlerowcy wkraczają wtedy na Górny Śląsk. Rozpoczynają się aresztowania. Przyszli z gotowymi listami proskrypcyjnymi, więc zostają aresztowani działacze propolscy, powstańcy śląscy. Rodziny pozostają bez środków do życia. I ten kapłan, który pracował w Rudzie Śląskiej, a pochodzący z Chorzowa, rozpoczyna działalność charytatywną. Zbiera ludzi, organizuje pomoc i rzeczową, i finansową. Stara się pomóc tym rodzinom, które pozostały bez środków do życia. Jego działalnością interesuje się gestapo. Zostaje aresztowany, oskarżony, skazany na karę śmierci. Mimo odwołań, interwencji ówczesnego nuncjusza w Berlinie, abp Orsiniego, wyrok zostaje wykonany w katowickim więzieniu. Ginie pod gilotyną 3 grudnia 1942 r. W 75. rocznicę jego śmierci w tym więzieniu będę celebrował Mszę św. Za niedługo złożymy positio z prośbą do Ojca Świętego, aby tego kapłana ukazać w chwale błogosławionych Kościoła, bo chcielibyśmy, żeby był dla młodego duchowieństwa, dla kleru diecezji, dla kleryków naszego seminarium i patronem, i pewnym ideałem kapłana sługi. To też był ideał sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Ksiądz ma być sługą. Takim sługą na pewno był ks. Jan Macha, kandydat na ołtarze” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Skworc.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-18 08:48:47
miniaturka

Tour de France ponownie w Lourdes

W Paryżu ogłoszono program przyszłorocznego wyścigu kolarskiego Tour de France. Na jego trasie ponownie znalazło się sanktuarium maryjne w Lourdes.
2017-10-18 09:29:24
miniaturka

Kard. Barbarin: w rozeznawaniu prowadzić ludzi do Słowa Bożego

Nie pomagamy ludziom, jeśli nie stawiamy ich w prawdzie wobec Słowa Bożego – powiedział prymas Galii po wielkim spotkaniu na temat Amoris laetitia
2017-10-18 10:21:10
miniaturka

Watykańskie spotkanie o integracji europejskiej: dbać o korzenie

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE przygotowuje spotkanie na temat przyszłości integracji naszego kontynentu, które odbędzie się w Watykanie.
2017-10-18 11:10:26
miniaturka

Abp Gänswein: Benedykt XVI ma się w miarę dobrze!

Benedykt XVI nadal trwa na modlitwie w klasztorze Mater Ecclesiae, wolny od plotek pewnych osób, zaś jego sekretarz osobisty, Prefekt Domu Papieskiego, abp Georg Gänswein dementuje alarmistyczne doniesienia niektórych mediów – donosi w serwisie agencji acistampa Angela Ambrogetti.
2017-10-18 11:52:29
miniaturka

Papież do franciszkanów: potwierdzam powierzenie Miejsc Świętych

Papież zwrócił się do franciszkanów posługujących w Ziemi Świętej. Okazją do napisania listu są obchody 800. rocznicy ich obecności na Bliskim Wschodzie.
2017-10-18 12:26:44
miniaturka

Kondolencje Przewodniczącego KEP po śmierci ks. prof. Zdaniewicza

Kościół w Polsce traci wybitnego kapłana i naukowca - napisał Przewodniczący Episkopatu Polski po śmierci ks. prof. Witolda Zdaniewicza.