Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-18 09:29
AC / Radio Watykańskie

Kard. Barbarin: w rozeznawaniu prowadzić ludzi do Słowa Bożego

Nie pomagamy ludziom, jeśli nie stawiamy ich w prawdzie wobec Słowa Bożego – powiedział prymas Galii po wielkim spotkaniu na temat Amoris laetitia

Autor/źródło: pixabay, RobertCheaib, licencja: CC0

Nie pomagamy ludziom, jeśli nie stawiamy ich w prawdzie wobec Słowa Bożego – powiedział prymas Galii po wielkim spotkaniu na temat Amoris laetitia, jakie odbyło się w lyońskiej katedrze. Kard. Philippe Barbarin zaprosił tam wszystkich, którzy znajdują się w tak zwanej sytuacji nieregularnej. Odzew był ogromny. Na zaproszenie odpowiedzieli nie tylko wierni tej archidiecezji, ale z całej Francji, Belgii, a nawet z Portugalii.

Dzieląc się wrażeniami z tego spotkania, prymas Galii przyznał, że w praktyce do kwestii komunii dla rozwiedzionych w nowych związkach podchodzi się dzisiaj na wszystkie możliwe sposoby. Niektórzy roszczą sobie wręcz do niej prawo, co mija się z intencją Papieża Franciszka. Metropolita Lyonu przypomniał, że celem rozeznawania, do którego wzywa Ojciec Święty, jest postawienie człowieka wobec prawdy Słowa Bożego. W tym kontekście wspomniał on o świadectwie wiary, jakie dają ci, którzy z konieczności powstrzymują się od komunii. Mówi kard. Barbarin.

„My kapłani na przykład przystępujemy do komunii podczas każdej Mszy. A są przecież dni, kiedy jest jasne, że nie jesteśmy tego godni. Nie ma obowiązku przystępowania do komunii na każdej Mszy. I kiedy człowiek widzi ludzi, którzy cierpią z tego powodu, przeżywają głębokie zmagania, mówią: nie jestem godzien, ale głęboko wierzą, że są powołani... to sytuacja takich ludzi nas wszystkich porusza, jest przebudzeniem, przypomina, że do komunii nie można przystępować w sposób automatyczny. W katedrze mówiłem o sytuacji wielkiego poety Charles’a  Péguy. Kiedy powrócił on do wiary, powiedział swej żonie, że chciałby wziąć ślub kościelny, bo nie chce żyć w konkubinacie. Ona odpowiedziała, żeby wybił to sobie z głowy. I Péguy uszanował jej wolę, ale do komunii nie przystępował. Stał pod filarem, ludzie myśleli że jest ekskomunikowany, ale on wiedział, że jest inaczej, wiedział, że łaska Boża działa w jego życiu. Poprzez swoje cierpienie i zmagania bardzo dużo dał Kościołowi. Był gorliwym chrześcijaninem. Ja czuję się przy nim człowiekiem przeciętnym” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Barbarin.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-17 22:41:11
miniaturka

XII Festiwal Polonijny "Losy Polaków 2017"

Alina Czerniakowska otrzymała Grand Prix Festiwalu "Losy Polaków 2017" za odważne ukazywanie w swoich filmach prawdy historycznej o losach Polski i długoletnie przybliżanie postaci wielkich Polaków.
2017-10-18 08:11:13
miniaturka

Włochy: mniej pieniędzy na kościoły, więcej dla potrzebujących

Kościół we Włoszech zmienia priorytety. W rozdziale pieniędzy pochodzących z odpisów podatkowych zmniejsza wydatki na działalność związaną z kultem, a zwiększa na pomoc społeczną.
2017-10-18 08:48:47
miniaturka

Tour de France ponownie w Lourdes

W Paryżu ogłoszono program przyszłorocznego wyścigu kolarskiego Tour de France. Na jego trasie ponownie znalazło się sanktuarium maryjne w Lourdes.
2017-10-18 10:21:10
miniaturka

Watykańskie spotkanie o integracji europejskiej: dbać o korzenie

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE przygotowuje spotkanie na temat przyszłości integracji naszego kontynentu, które odbędzie się w Watykanie.
2017-10-18 10:50:33
miniaturka

Abp Skworc w Watykanie: chcemy, by ks. Macha był dla księży ideałem sługi

Archidiecezja katowicka zabiega o beatyfikację ks. Jana Machy, męczennika II wojny światowej. Dobiegają końca prace nad tak zwanym positio, czyli dokumentem, w którym zebrane są informacje na temat przyszłego błogosławionego.
2017-10-18 11:10:26
miniaturka

Abp Gänswein: Benedykt XVI ma się w miarę dobrze!

Benedykt XVI nadal trwa na modlitwie w klasztorze Mater Ecclesiae, wolny od plotek pewnych osób, zaś jego sekretarz osobisty, Prefekt Domu Papieskiego, abp Georg Gänswein dementuje alarmistyczne doniesienia niektórych mediów – donosi w serwisie agencji acistampa Angela Ambrogetti.