Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-17 17:58
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Ci, którzy nie potrafią słuchać, zamieniają wiarę w ideologię

Nie wpaść w głupotę, która polega na niezdolności słuchania Słowa Bożego i prowadzi do zepsucia - tymi słowami Ojciec Święty nawiązał do dzisiejszej Liturgii słowa podczas porannej Mszy w domu św. Marty.

Autor/źródło: photogenica.pl

Refleksja Franciszka zaczyna się od słowa „głupcy”. Jezus odnosi je do faryzeuszów, podczas gdy św. Paweł do pogan. Ale także do chrześcijan, Galatów, apostoł pogan mówi „głupcy”, ponieważ dali się zwieść „obcym naukom”. To słowo, jest „więcej niż potępieniem, jest sygnałem" - wyjaśnia Papież - ponieważ pokazuje, w jaki sposób głupota prowadzi do zepsucia. Chrześcijanie, którzy pozwolili skorumpować się ideologiom, przestali być chrześcijanami, a „stali się ideologami chrześcijaństwa”. Ta głupota poprowadziła ich „w końcu do zepsucia". Franciszek wyjaśnia, na czym ta głupota polega:

„Głupota jest niesłuchaniem, dosłownie można powiedzieć: ‹‹nie obchodzi mnie to››, ‹‹nie wiem››, nie słucham. Niezdolność do słuchania Słowa polega na tym, że Słowo nie wchodzi, nie wpuszczam go, bo nie słucham. Głupiec nie słucha. On wierzy, że słucha, ale nie słucha. Robi zawsze po swojemu. Z tego powodu Słowo Boże nie może wejść w serce i nie ma miejsca na miłość. A jeśli wejdzie, wchodzi przefiltrowane, przekształcone przez moją koncepcję rzeczywistości. Głupcy nie wiedzą, jak słuchać. Ta głuchota prowadzi do zepsucia. Słowo Boże nie wchodzi, nie ma miejsca na miłość i w końcu nie ma miejsca na wolność” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek podkreślił, że głupcy stają się niewolnikami, ponieważ zamieniają „prawdę Boga na kłamstwo” i czczą stworzenia zamiast Stwórcy:

„Kiedy nie są wolni i nie słuchają, głuchota nie pozostawia miejsca na miłość ani na wolność: zawsze prowadzi do zniewolenia. Czy słucham Słowa Bożego? Czy wpuszczam je do środka? To Słowo, które słyszeliśmy śpiewając Alleluja - Słowo Boże, które jest żywe, skuteczne, zdolne osądzić myśli i pragnienia serca. Jak miecz, który wchodzi do środka. Czy wpuszczam to Słowo, czy jestem głuchy na nie? Może traktuję je powierzchownie, przekształcam w bałwochwalstwo, w zniewalające przyzwyczajenia lub też w ideologię? Wtedy Słowo nie wchodzi... Na tym polega głupota chrześcijan”.

Na zakończenie Papież zachęcił, aby spojrzeć na „wizerunki dzisiejszych głupców”: są nimi chrześcijanie, a nawet pasterze, którzy nie słuchając Słowa, pozwalają zniewolić się ideologii. Widząc ich głupotę „patrzmy na Pana, który jest zawsze w drzwiach, puka i czeka”. Jego końcowe zaproszenie jest zatem myśleniem o tęsknocie Pana za nami: „o pierwszej miłości, jaką miał do nas”:

„Jeśli wpadniemy w tę głupotę, oddalimy się od Niego, a On doświadcza tęsknoty. Tęsknoty za nami. Jezus płakał z tęsknoty, płakał nad Jerozolimą: to była tęsknota za ludźmi, których sobie wybrał, ukochał, ale którzy się oddalili przez głupotę, wybierając pozory, bożków lub ideologie” – powiedział Papież.

lgo/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-17 14:50:22
miniaturka

Kielce: Pałac Biskupów Krakowskich i bazylika katedralna na liście pomników historii

Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach - jedna z najlepiej zachowanych tego typu rezydencji z epoki Wazów w Polce oraz bazylika katedralna w Kielcach znalazły się na prestiżowej liście pomników historii.
2017-10-17 15:17:13
miniaturka
play

Organizatorzy konferencji „Serce Dawida”: Bóg będzie odpowiadał

Gośćmi Tematu Dnia Salve TV byli Maciej i Dorota Wolscy, organizatorzy konferencji „Serce Dawida”, którzy w rozmowie z Mateuszem Godkiem wyjaśniali w jaki sposób odkryć Boga – kochającego ojca.
2017-10-17 15:50:36
miniaturka

Warszawa: w niedzielę rusza festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju

„Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju” to nowy festiwal muzyczny, który 22 października rozpocznie się w Warszawie. Wydarzenie to będzie przestrzenią improwizacji i innego niż dotychczas spojrzenia na muzykę sakralną.
2017-10-17 18:37:44
miniaturka

Szczecin: Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim – trwa konferencja naukowa

"Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1972–1978" - to tytuł dwudniowej konferencji naukowej, która rozpoczęła się we wtorek na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
2017-10-17 22:41:11
miniaturka

XII Festiwal Polonijny "Losy Polaków 2017"

Alina Czerniakowska otrzymała Grand Prix Festiwalu "Losy Polaków 2017" za odważne ukazywanie w swoich filmach prawdy historycznej o losach Polski i długoletnie przybliżanie postaci wielkich Polaków.
2017-10-18 08:11:13
miniaturka

Włochy: mniej pieniędzy na kościoły, więcej dla potrzebujących

Kościół we Włoszech zmienia priorytety. W rozdziale pieniędzy pochodzących z odpisów podatkowych zmniejsza wydatki na działalność związaną z kultem, a zwiększa na pomoc społeczną.