Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-17 08:03
AC / Radio Watykańskie

Łotwa: wystawa o św. Jadwidze Śląskiej

Mieszkańcy Lucyna, czyli łotewskiego miasta Ludza na wschodzie kraju, mają okazję zapoznać się z postacią św. Jadwigi Śląskiej.

Święta Jadwiga Śląska
Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki

W miejscowym muzeum regionalnym otwarto wystawę prezentującą tę ważną dla Środkowej Europy średniowieczną świętą.

Ekspozycja nosi tytuł „Święta Jadwiga Śląska – Patronka Europy, Polski i Dębicy”. Inicjatywa jest bowiem owocem współpracy muzeów regionalnych Ludzy oraz właśnie tego podkarpackiego miasta, którego średniowieczna księżna i dobrodziejka ubogich jest od dziewięciu lat oficjalną opiekunką.

Odwiedzający łatgalską placówkę kulturalną, w tym także miejscowi Polacy, mogą w ten sposób poznać życie i dzieło św. Jadwigi, a także rozwój jej kultu, w którym niemałą rolę odegrał św. Jan Paweł II. Warto przypomnieć, że został on wybrany na papieża właśnie w dniu jej liturgicznego wspomnienia, które obchodzi w swoim kalendarzu również Kościół na Łotwie.

Ekspozycja ukazuje m.in. europejski wymiar kultu śląskiej świętej. Można powiedzieć, że wpisuje się weń również wystawa w Ludzy: pochodząca z Bawarii Jadwiga, dobrodziejka Śląska, przez podkarpacką Dębicę trafiła na Łotwę.

T. Cieślak SJ/ Ryga/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-16 18:16:33
miniaturka

Franciszek: niech przykład Jana Pawła II będzie zachętą do świadectwa i służby

Dziś przypada 39. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji jednej z ulic w Kijowie nadano imię św. Jana Pawła II.
2017-10-16 18:30:37
miniaturka

Abp Wong w Warszawie: formacja kapłana – jedna, integralna, wspólnotowa i misyjna

Abp Jorge Carlos Patrón Wong, który spotkał się dziś w Warszawie z odpowiedzialnymi za powołania i formowanie kapłanów w Polsce, wyjaśniał zagadnienia dokumentu Kongregacji ds. Duchowieństwa „Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis” (Dar powołania do kapłaństwa).
2017-10-16 20:29:24
miniaturka

Monika i Marcin Gomułkowie z Początek Wieczności na SGGW w Warszawie

19.10.2017r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbędzie się konferencja M&M Gomułków - małżeństwa pełnego radości, miłości i wiary.
2017-10-17 08:25:55
miniaturka

Warszawa: rozpoczyna się Dziedziniec Dialogu

W Warszawie rozpoczyna się trzecia edycja Dziedzińca Dialogu. Ludzie kultury, nauki, liderzy opinii i dziennikarze debatować będą o nauce, kulturze, społeczeństwie, Kościele i mediach.
2017-10-17 08:52:02
miniaturka
play

Transmisja na żywo: I Kongres Misyjny Diecezji Ełckiej - Stacja Dorosłych

Salve TV zaprasza na transmisję na żywo, 21 października od godz. 9.00, z I Kongresu Misyjnego Diecezji Ełckiej - Stacja Dorosłych.
2017-10-17 09:26:15
miniaturka

Jubileusz 800-lecia obecności Franciszkanów w Ziemi Świętej

Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej rozpoczęła trzydniowe uroczystości upamiętniające osiemsetletnią obecność Braci Mniejszych na Bliskim Wschodzie.