Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-16 16:34
Waldemar Wesołowski

Biskup legnicki poświęcił grób dzieci utraconych

„Te dzieci żyją w Bogu” – te słowa św. Jana Pawła II zostały wyryte na pomniku, który stanął na grobie dzieci utraconych na legnickim cmentarzu w Jaszkowie.

Na dotychczasowym grobie dzieci nienarodzonych stał biały krzyż z tabliczką „Dzieci NN”. Teraz zastąpił granitowy pomnik, a odsuwana płyta umożliwi dokonywanie kolejnych pochówków w tym grobie.

Uroczystego pobłogosławienia pomnika dokonał biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Uroczystość odbyła się w niedziele 15 października, w dniu modlitwy za dzieci, które rodzice utracili przed urodzeniem.

-Ten grób wpisuje się w całą naszą myśl o życiu, które raz poczęte, jest życiem, które idzie ku wieczności. Nie każde życie dochodzi do zewnętrznej pełni, ale jest życiem – mówił biskup Kiernikowski.

-Dlatego szacunek do tego poczętego życia, które nie wykształciło się w pełni jest też wyrazem naszej wiary w Tego, który jest dawcą życia i w Tego, który życiem się opiekuje, przyjmuje od początku do końca. Dlatego dojrzała społeczność chrześcijańska będzie zawsze troszczyć się o to, aby ciało, które jest zewnętrzną formą życia było też otoczone właściwym szacunkiem – mówił Ksiądz Biskup.

Uroczystości na cmentarzu poprzedziła Msza św. w legnickiej katedrze w intencji wszystkich rodziców, którzy stracili swoje dzieci przed urodzeniem. W Eucharystii uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej, fundatorzy pomnika, oraz rodziny, których dotknęła tragedia utraty dziecka.

Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. Robert Kristman, proboszcz katedry, odmówił modlitwę ofiarowania nienarodzonego dziecka, a także zapalono symboliczny znicz, którego światło ma symbolizować wszystkie dzieci, które nie mogły przyjść na świat z powodów znanych tylko Panu Bogu.

Warto dodać, że pomnik powstał dzięki ofiarności wielu osób i instytucji, wśród nich także osób, które doświadczyły utraty dziecka.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy