Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-16 10:55
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Avila: Jubileuszowy Rok Terezjański

Pod hasłem “Idź z determinacją” (Camina con determinación) rozpoczął się pierwszy Jubileuszowy Rok Terezjański. Uroczystą Mszę inauguracyjną celebrował w Avili kard. Ricardo Blázquez, przewodniczący Episkopatu Hiszpanii.

Autor/źródło: pixabay, falco

W sobotę wieczorem plac przed kościołem św. Teresy tłumnie wypełnili pielgrzymi z Avili i z innych regionów Hiszpanii. Obecne były władze miasta i regionu.


Uroczystość rozpoczęła się od odczytania dekretu Papieża Franciszka, w którym zezwala na celebrację pierwszego w historii Jubileuszowego Roku Terezjańskiego. Odtąd – “dla dobra wiernych” będzie on obchodzony wówczas, kiedy wspomnienie św. Teresy z Avili przypadnie w niedzielę (np. w latach 2017, 2023, 2028). Następnie przy dźwięku hymnu i biciu dzwonów bp Jesús García Burillo otworzył Świętą Bramę. Wszyscy udali się na krótką modlitwę do kaplicy, która została zbudowana na miejscu rodzinnego domu Teresy. Potem odśpiewano nieszpory.


Z kolei w niedzielę rano Mszę przed murami miasta odprawił kard. Ricardo Blázquez, przewodniczący Episkopatu. W homilii podkreślił znaczenie Roku Terezjańskiego oraz najważniejsze elementy z duchowości świętej Mistyczki z Avili. Bez wątpienia Avila stanie się celem pielgrzymek nie tylko z Hiszpanii, ale także z całego świata. Duchowość Teresy jest wciąż aktualna i atrakcyjna, podkreślił przewodniczący Episkopatu.


Władze cywilne i kościelne przygotowały bogaty program dla pielgrzymów. Rok Jubileuszowy obchodzony jest także w miejscowości Alba de Tormes, gdzie św. Teresa zmarła 4 października 1582 r. W miejscowym klasztorze karmelitanek znajdują się jej relikwie.


ks. M. Raczkiewicz, Madryt

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-16 09:00:36
miniaturka
play

Zaproszenie na Dialogi u Św. Anny w Krakowie

Najbliższe spotkanie w Kolegiacie św. Anny (19 października o 20.15) zatytułowano - "500 lat rozłączenia. Czy ekumenizm ma sens?"
2017-10-16 09:17:17
miniaturka

Wadowickie obchody 39. rocznicy pontyfikatu św. Jana Pawła II

Z okazji 39. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zaprasza na spektakl teatralno-filmowy na podstawie dramatu Karola Wojtyły - "Brat naszego Boga".
2017-10-16 09:52:14
miniaturka
play

Papież zwołał nowy synod: dla Amazonii

Wczoraj po zakończeniu liturgii kanonizacyjnej Franciszek odmówił wraz z wiernymi modlitwę Anioł Pański. Franciszek podał też do wiadomości, że postanowił zwołać do Rzymu kolejny synod biskupów.
2017-10-16 11:22:04
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: nauczanie Jana Pawła II cały czas aktualne

Nauczanie papieża Jana Pawła II, świadectwo jego życia, są nadal aktualne. Mogą być one odpowiedzią na wiele pytań i problemów współczesnego świata – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w 39. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły następcą św. Piotra.
2017-10-16 11:32:39
miniaturka

Jasna Góra - Ogólnopolska Pielgrzymka Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Seniorzy, emeryci i renciści zrzeszeni w Uniwersytetach Trzeciego Wieku biorą dziś udział w pielgrzymce na Jasną Górę.
2017-10-16 11:37:33
miniaturka

Papież na Twitterze

Papież Franciszek wskazuje dziś na podstawowe prawo człowieka, a mianowicie prawo do zaspokojenia głodu.