Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-15 08:58
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kard. Bo: wizyta Papieża w Birmie to błogosławieństwo Boże

Będzie to nadzwyczajny czas łaski dla maleńkiej wspólnoty katolików, którzy żyją w kraju o większości buddyjskiej. - mówi kardynał Charles Maung Bo o papieskiej pielgrzymce do Birmy.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

„Wizyta Papieża Franciszka w Birmie jest dla nas Bożym błogosławieństwem. Będzie to nadzwyczajny czas łaski dla maleńkiej wspólnoty katolików, którzy żyją w kraju o większości buddyjskiej. Jesteśmy pewni, że ten wielki Pasterz pokoju dzięki swojej obecności i modlitwie przyniesie naszemu narodowi nową erę pojednania” – tak swoje nadzieje związane z pielgrzymką Papieża przedstawił tamtejszy kardynał Charles Maung Bo. Zaznaczył, że będzie to historyczne wydarzenie, gdyż po raz pierwszy Następca św. Piotra przybywa do tego azjatyckiego kraju. Mocno podkreślił, iż wizyta ta będzie miała charakter duszpasterski i apostolski, a nie polityczny, jak niektórzy chcieliby ją widzieć.

Mówiąc o katolikach birmański hierarcha zauważył, że jest to maleńka wspólnota – około pół miliona ochrzczonych na ponad 50 milionów mieszkańców. „Kościół broni podstawowych praw wszystkich, włącznie z ludem Rohingya oraz innymi mniejszościami etnicznymi – mówił kard. Bo. – Naszą drogę wyznacza godność każdego człowieka i dobro wszystkich ludów. Jako chrześcijanie, pobudzani duchem współczucia i sprawiedliwości, wezwaliśmy rząd i innych odpowiedzialnych, aby bardziej zajęli się oskarżeniami o czystki etniczne i ludobójstwo. Kościół zabiega o prawa wszystkich ludzi w kraju i nadal będzie upominał się o godność muzułmanów z ludu Rohingya przez przyznanie im obywatelstwa”.

Kard. Charles Maung Bo dodał, że Birma po 60 latach dyktatury wojskowej weszła na drogę demokracji, choć nadal jest szarpana konfliktami z mniejszościami etnicznymi i rozdarta dramatycznym kryzysem związanym z ludem Rohingya.

pp/rv, vaticainsider

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-15 07:38:48
miniaturka
play

Papież do Rodziny Wincentyńskiej: adorować, przyjmować, iść

„Adorować”, „przyjmować” oraz „iść” to trzy postawy ważne dla życia chrześcijańskiego. Wskazał je Papież, spotykając się z przedstawicielami Rodziny Wincentyńskiej, obchodzącymi 400-lecie swego charyzmatu.
2017-10-15 07:49:42
miniaturka

Ukraina: Zakończenie Roku Fatimskiego

13 października 2017 r. we Lwowie miało miejsce uroczyste zakończenie Roku Fatimskiego dla wiernych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.
2017-10-15 08:39:51
miniaturka

Lublin: zakończyło się zebranie Episkopatu

Zakończyły się obrady polskiego Episkopatu. Było to już 377. Zebranie Plenarne; po raz pierwszy odbywało się ono w Lublinie, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
2017-10-15 12:12:19
miniaturka

Dziś liczenie wiernych w kościołach

Badanie niedzielnych praktyk religijnych, w tym frekwencji w kościołach i liczby osób przystępujących do Komunii (dominicantes i communicantes), zostanie dziś przeprowadzone w ponad 10,5 tys. polskich parafii.
2017-10-15 12:53:37
miniaturka

Bp Muskus: wezwanie Maryi do modlitwy, pokuty i nawrócenia brzmi dziś z nową siłą

Jubileusz fatimski powinien obudzić w nas na nowo chrześcijańską odpowiedzialność za losy świata, w którym żyjemy – powiedział w Zakopanem bp Damian Muskus OFM w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.
2017-10-15 13:20:55
miniaturka

Trzebnica: Centralne Uroczystości Jubileuszowe Roku Jadwiżańskiego

Dziś, 15 października w Trzebnicy odbyły się Centralne Uroczystości Jubileuszowe Roku Jadwiżańskiego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.