Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-14 13:01
ek / KAI

Abp Szewczuk apeluje o Europę zjednoczoną i chrześcijańską

Z apelem do Europy, aby była zjednoczona, była sobą i była chrześcijańska wystąpił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Swiatosław Szewczuk w wywiadzie dla agencji włoskiego episkopatu SIR.

Autor/źródło: geralt/Pixabay/licencja CC0

W imieniu narodu ukraińskiego pragnę skierować do wszystkich odpowiedzialnych za Unię Europejską wołanie: dość inwestowania w śmierć. Inwestujcie w życie” - powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki.

„Nie inwestujcie w wojny, lecz w ludzki rozwój. Ukraina znużona jest wojną” - podkreśla abp Szewczuk, dodając, że wojna w jego kraju „nie jest wojną ukraińską, lecz europejską, wojną w Europie”. „Jeśli nie zrozumiecie, że pokój w Niemczech, we Francji, we Włoszech jest ścisłe związany z pokojem w Ukrainie, wówczas wszyscy będziemy w niebezpieczeństwie. Miejmy nadzieję, że Pan Bóg pomoże nam realizować projekt europejski, projekt Europy żyjącej w pokoju. Jeżeli wojna trwa, to dlatego, że ktoś inwestuje w nią ogromne sumy pieniędzy. Ludzie w Donbasie nie mają pieniędzy na zakup broni, ale ktoś im je przysyła. Oto dlaczego papież powiedział, że rynek broni to rynek splamiony krwią , a ci, którzy podpisują umowy wojskowe i handlowe w sprawie sprzedaży i kupna broni, czynią to zbrukanymi krwią rekami” - powiedział abp Szewczuk.


Mimo, że wszyscy znużeni są wojną, zauważył abp Szewczuk, „politycy nie potrafią czasem odróżnić rzeczywistości wirtualnej od prawdziwej”.” Kiedy podpisują układy i zaczynają wojny, ma się wrażenie, że grają w grę wirtualną, pozbawieni są bowiem całkowicie zdolności odczuwania cudzego bólu. Dlatego wołam: inwestujcie w życie, nie w wojnę. Dość broni. Jeśli mówicie, że Europa jest projektem pokoju, musicie zrozumieć, że wojna w Ukrainie nie jest wojną ukraińską, lecz europejską i że cały kontynent europejski przezywa ten krwotok”, apeluje arcybiskup Swiatosław Szewczuk. Dodaje, że „populizmy pokonać można z poszanowaniem godności osoby ludzkiej, zaangażowaniem w działanie na rzecz dobra wspólnego, solidarnością i pomocniczością. Dopiero kiedy zrozumiemy, że nie możemy mówić o dobru wspólnym, jeśli nie weźmiemy na siebie odpowiedzialności za jego budowę, jeśli nie zrozumiemy, że wszystko zależy od każdego, dopiero wtedy możemy przeciwstawić się nowym wyzwaniom, jakie rzuca nam egoizm narodów”.

sal (KAI Rzym) / Rzym

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-14 11:12:35
miniaturka

Papież do uczestników zawodów dla niepełnosprawnych

Papież spotkał się z uczestnikami turnieju piłki nożnej dla drużyn złożonych z osób zdrowych oraz zawodników z upośledzeniem umysłowym.
2017-10-14 12:29:51
miniaturka

Papież wspomina podróż na Sri Lankę

Ojciec Święty wspominał wczoraj swój pobyt na Sri Lance w 2015 r. Okazją ku temu była audiencja dla członków komitetu organizacyjnego tej podróży, którzy przybyli w pielgrzymce do Rzymu.
2017-10-14 12:58:14
miniaturka

Papież modli się za ofiary pożarów w Kalifornii

Skala zniszczeń stale rośnie. Ostatnie doniesienia mówią o 31 ofiarach śmiertelnych. Wiele osób jest zaginionych. Ogień zniszczył 3,5 tys. domów.
2017-10-14 15:28:57
miniaturka

WSD SAC: Misjonarz z Papui Nowej Gwinei

Alumni grupy misyjnej Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie, spotkali się 11 października 2017 r. z ks. Dariuszem Woźniakiem SAC.
2017-10-14 17:22:15
miniaturka

Prymas Polski na KUL o Najświętszym Sercu Jezusa: taki patronat zobowiązuje

Abp Wojciech Polak wygłosił homilię podczas Mszy św. w kościele akademickim w Lublinie na rozpoczęcie drugiego dnia obrad biskupów.
2017-10-14 17:27:19
miniaturka

Papież: bez modlitwy wiernych nie mogę wypełniać mojej misji

Bez wsparcia modlitewnego ze strony wiernych Następca Piotra nie może wypełniać swojej misji w świecie – stwierdził Papież, zwracając się do członków Ligi modlitwy o pokój między narodami, której patronem jest bł. cesarz Karol I Habsburg.