Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-30 11:03
KAI/mm

Sejm: posłowie dopracują uchwałę ws. potępienia prześladowań chrześcijan przez ISIS

Sejm powoła specjalną podkomisję, która zajmie się dopracowaniem tekstu uchwały potępiającej masowe mordowanie chrześcijan i mniejszości religijnych przez tzw. Państwo Islamskie na Bliskim Wschodzie.

Autor/źródło: Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Posłowie przegłosowali wniosek o powołanie podkomisji w siedmioosobowym składzie. Do czwartku uchwała ma zostać przedstawiona komisji spraw zagranicznych, a następnie zaprezentowana na sali plenarnej i tam podjęta przez cały Sejm.


W zgłoszonym na posiedzenie projekcie uchwały podkreślono, że "agresywna ekstremistyczna ideologia tzw. ISIS/Daisz, jego budzące odrazę nieustanne, systematyczne i powszechne ataki przeciwko ludności cywilnej, naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym te popełniane na tle religijnym lub etnicznym, oraz niszczenie dziedzictwa kulturowego, także nielegalny handel dobrami kultury, stanowią globalne i bezprecedensowe zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa".


W projekcie stwierdzono, że Sejm "potępia i odrzuca wszelkie takie interpretacje przesłania islamu, które torują drogę do brutalnej, okrutnej, totalitarnej, opresyjnej i ekspansywnej ideologii legitymizującej eksterminację Chrześcijan i innych mniejszości".


Sejm wzywa też wszystkich, w tym liderów muzułmańskich na całym świecie do pełnego potępienia okrucieństw popełnianych przez ISIS wobec chrześcijan, jazydów i innych rdzennych mniejszości religijnych – także do adekwatnego nazywania ich zbrodniami przeciwko ludzkości, zbrodniami wojennymi i ludobójstwem.


Tymczasem tekst uchwały w takiej postaci spotkał się z krytyką samych posłów.Krystyna Pawłowicz (PIS) skrytykowała sam tytuł, a także styl, w jakim sporządzony został tekst uchwały. Jej zdaniem, jest to treść "niezwykle urzędnicza, napisana nowomową dyplomatyczną" oraz "drętwym językiem" i nie oddaje realnego tragizmu sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie.


Pytała też, czy polskiego Sejmu nie stać na samodzielną uchwałę w tej sprawie, a jedynie na stanowisko podzielające już wcześniejsze akty wyrażone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i Parlament Europejski, co zaznaczono w projekcie.


- Nie musimy się do nikogo przyłączać, bo Polacy nie gęsi i swój język mają, i potrafią ocenić, co się dzieje - skwitowała posłanka PIS. Na koniec skrytykowała też formułę apelu zawartą w uchwale. - Do kogo to jest w ogóle skierowane? Kto jest adresatem? Z punktu czwartego wynika, że zwracamy się do liderów muzułmańskich: oni mają nas głęboko w nosie - mówiła Pawłowicz.


Pawłowicz zgłosiła też wniosek o powołanie specjalnego zespołu, który opracowałby właściwą wersję uchwały. Przychylnie do tego odnieśli się posłowie różnych opcji politycznych. Potrzebę zniuansowania tekstu uchwały wyraził m.in. poseł Marcin Święcicki (PO). - Jeśli mamy z tym iść do przywódców muzułmańskich, do innych parlamentów, wypada to zręczniej napisać - stwierdził.


Poseł Dominik Tarczyński (PIS) argumentował z kolei, że w tekście uchwały, choć należy wspomnieć o różnych wyznaniach, powinno się skupić przede wszystkim na chrześcijanach i jazydach jako głównych ofiarach prześladowań na Bliskim Wschodzie.


Obecny na posiedzeniu wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak zachęcił posłów, będących często członkami nieformalnych europejskich, międzyparlamentarnych inicjatyw, aby "ofensywnie forsowali rożne zapisy i uwagi dotyczące praw chrześcijan". - To jest bardzo ważny element naszej dyplomacji. Definiujemy naszą dyplomację także wokół obowiązku wspierania chrześcijan na całym świecie - zaznaczył.


Przypomniał, że jednym z tych, którzy bardzo stanowczo stawali na forum międzynarodowym w obronie praw prześladowanych na Bliskim Wschodzie wyznawców Chrystusa, był prezydent Andrzej Duda.

lk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-30 08:44:26
miniaturka

Sri Lanka: biskupi największego kontynentu świata a rodzina

„Azjatycka rodzina katolicka: domowy Kościół biednych w misji miłosierdzia”. Tak brzmi temat spotkania Federacji Konferencji Episkopatów tego kontynentu. Ma ono miejsce w Negombo, mieście na Sri Lance, niedaleko stolicy kraju, Kolombo, gdzie większość stanowią katolicy.
2016-11-30 09:52:39
miniaturka

Sekretarz stanu USA przybędzie do Watykanu

Amerykański sekretarz stanu John Kerry złoży 2 i 3 grudnia wizytę w Rzymie i w Watykanie – poinformowano w Waszyngtonie.
2016-11-30 10:18:05
miniaturka

Brazylia: episkopat o szkolnictwie

Wśród ważnych dokumentów, które przygotowała rada duszpasterska episkopatu Brazylii największe zainteresowanie przyciągnął „Komunikat o reformie szkolnictwa średniego”.
2016-11-30 11:35:41
miniaturka

Brat Albert uczy nas godności [List pasterski]

Życie św. Brata Alberta jest nauką o godności każdego człowieka, z której wynika konieczność okazywania szacunku drugiej osobie, piszą polscy biskupi w liście pasterskim z okazji Roku św. Brata Alberta, który rozpocznie się w Narodzenie Pańskie.
2016-11-30 11:37:42
miniaturka

Prowadź mnie, Światło – rok po śmierci o. Jana

21.12.2015, godz. 19:33- dzień, w którym o. Jan W. Góra OP odszedł do domu Ojca. Mija rok – potrzeba naszych serc to złączyć się we wspólnej modlitwie.
2016-11-30 12:38:50
miniaturka

Jutro rusza roczny program duszpasterski #zejdzzkanapy

Ideą programu #zejdzzkanapy jest pomoc młodym w odkryciu, że ŚDM nie były jednorazowym spotkaniem, które zakończyło się wraz z Mszą Posłania.