Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-30 10:06
RV/mm

Brazylia: episkopat o szkolnictwie

Wśród ważnych dokumentów, które przygotowała rada duszpasterska episkopatu Brazylii największe zainteresowanie przyciągnął „Komunikat o reformie szkolnictwa średniego”.

Autor/źródło: Ron Chapple Stock/photogenica.pl

Prezydent Brazylii Michel Temer skierował do parlamentu „Tymczasowe rozporządzenie” (MP 746/16) o reformie szkolnictwa średniego. Propozycja rządowa wywołała wśród nauczycieli, uczniów szkół średnich, rodziców i innych grup społecznych wiele zaniepokojenia, publicznych protestów i dyskusji. Do głosów sprzeciwu dołączył episkopat, który skierował w tej kwestii oficjalną notę do społeczeństwa. Projekt prawny zakłada jako opcjonalne takie przedmioty, jak filozofia, socjologia, wychowanie fizyczne, sztuka i muzyka. Natomiast brazylijscy biskupi uważają, że w kontekście obecnego kryzysu etycznego przeciwwskazane jest proponowanie reformy stawiającej na przygotowanie młodych jedynie do zawodu, a nie do tego, by byli obywatelami.


Biskupi uważają, że inicjatywy rządowe zasługują na pochwałę wówczas, kiedy proponują refleksję społeczną, dyskusje mające na celu podniesienie poziomu nauczania w brazylijskim szkolnictwie. „Jak inne nieudane propozycje, tak i ta pełna jest ograniczeń w poszukiwaniu szybkich rozwiązań” – czytamy w nocie episkopatu.


Biskupi są przekonani, że „kwestia tak szlachetna jak nauczanie nie może się ograniczać tylko do reformy szkół średnich”.  Taka reforma zakłada przeprowadzenie wcześniej szerokiej dyskusji ze społeczeństwem, a szczególnie ze środowiskiem zajmującym się nauczaniem. Byłby to najlepszy sposób uwierzytelnienia tak zasadniczego przedsięwzięcia. Za każdym razem, kiedy projekt prawny o tak wielkim znaczeniu ignoruje społeczeństwo jako rozmówcę, sam się dyskwalifikuje. Traktowanie sprawy za pośrednictwem tymczasowego rozporządzenia jest nieadekwatne i obraźliwe – piszą sygnatariusze noty.


W końcowej części dokumentu biskupi zachęcają społeczeństwo, a szczególnie uczniów i ich rodziny, by nie poddawali się apatii i rezygnacji. Fundamentalną kwestią jest udział społeczeństwa w osiąganiu rozwiązań w klimacie pokoju, z poszanowaniem osoby ludzkiej i dobra publicznego. Brak kreatywności w tej sprawie przyniesie poważne konsekwencje dla demokratycznego życia społeczeństwa– przestrzegają zatroskani biskupi.


Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-30 08:40:55
miniaturka

Austria: kampania wiedeńskiej Caritas na rzecz bezdomnych

Caritas rozpoczyna zimową kampanię wsparcia dla bezdomnych w stolicy Austrii. Ma ona wspomóc dwa ośrodki prowadzone w Wiedniu przez tę organizację, które zapewniają całoroczną pomoc ludziom żyjącym na ulicy.
2016-11-30 08:44:26
miniaturka

Sri Lanka: biskupi największego kontynentu świata a rodzina

„Azjatycka rodzina katolicka: domowy Kościół biednych w misji miłosierdzia”. Tak brzmi temat spotkania Federacji Konferencji Episkopatów tego kontynentu. Ma ono miejsce w Negombo, mieście na Sri Lance, niedaleko stolicy kraju, Kolombo, gdzie większość stanowią katolicy.
2016-11-30 09:52:39
miniaturka

Sekretarz stanu USA przybędzie do Watykanu

Amerykański sekretarz stanu John Kerry złoży 2 i 3 grudnia wizytę w Rzymie i w Watykanie – poinformowano w Waszyngtonie.
2016-11-30 11:11:12
miniaturka

Sejm: posłowie dopracują uchwałę ws. potępienia prześladowań chrześcijan przez ISIS

Sejm powoła specjalną podkomisję, która zajmie się dopracowaniem tekstu uchwały potępiającej masowe mordowanie chrześcijan i mniejszości religijnych przez tzw. Państwo Islamskie na Bliskim Wschodzie.
2016-11-30 11:35:41
miniaturka

Brat Albert uczy nas godności [List pasterski]

Życie św. Brata Alberta jest nauką o godności każdego człowieka, z której wynika konieczność okazywania szacunku drugiej osobie, piszą polscy biskupi w liście pasterskim z okazji Roku św. Brata Alberta, który rozpocznie się w Narodzenie Pańskie.
2016-11-30 11:37:42
miniaturka

Prowadź mnie, Światło – rok po śmierci o. Jana

21.12.2015, godz. 19:33- dzień, w którym o. Jan W. Góra OP odszedł do domu Ojca. Mija rok – potrzeba naszych serc to złączyć się we wspólnej modlitwie.