Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-30 10:06
RV/mm

Brazylia: episkopat o szkolnictwie

Wśród ważnych dokumentów, które przygotowała rada duszpasterska episkopatu Brazylii największe zainteresowanie przyciągnął „Komunikat o reformie szkolnictwa średniego”.

Autor/źródło: Ron Chapple Stock/photogenica.pl

Prezydent Brazylii Michel Temer skierował do parlamentu „Tymczasowe rozporządzenie” (MP 746/16) o reformie szkolnictwa średniego. Propozycja rządowa wywołała wśród nauczycieli, uczniów szkół średnich, rodziców i innych grup społecznych wiele zaniepokojenia, publicznych protestów i dyskusji. Do głosów sprzeciwu dołączył episkopat, który skierował w tej kwestii oficjalną notę do społeczeństwa. Projekt prawny zakłada jako opcjonalne takie przedmioty, jak filozofia, socjologia, wychowanie fizyczne, sztuka i muzyka. Natomiast brazylijscy biskupi uważają, że w kontekście obecnego kryzysu etycznego przeciwwskazane jest proponowanie reformy stawiającej na przygotowanie młodych jedynie do zawodu, a nie do tego, by byli obywatelami.


Biskupi uważają, że inicjatywy rządowe zasługują na pochwałę wówczas, kiedy proponują refleksję społeczną, dyskusje mające na celu podniesienie poziomu nauczania w brazylijskim szkolnictwie. „Jak inne nieudane propozycje, tak i ta pełna jest ograniczeń w poszukiwaniu szybkich rozwiązań” – czytamy w nocie episkopatu.


Biskupi są przekonani, że „kwestia tak szlachetna jak nauczanie nie może się ograniczać tylko do reformy szkół średnich”.  Taka reforma zakłada przeprowadzenie wcześniej szerokiej dyskusji ze społeczeństwem, a szczególnie ze środowiskiem zajmującym się nauczaniem. Byłby to najlepszy sposób uwierzytelnienia tak zasadniczego przedsięwzięcia. Za każdym razem, kiedy projekt prawny o tak wielkim znaczeniu ignoruje społeczeństwo jako rozmówcę, sam się dyskwalifikuje. Traktowanie sprawy za pośrednictwem tymczasowego rozporządzenia jest nieadekwatne i obraźliwe – piszą sygnatariusze noty.


W końcowej części dokumentu biskupi zachęcają społeczeństwo, a szczególnie uczniów i ich rodziny, by nie poddawali się apatii i rezygnacji. Fundamentalną kwestią jest udział społeczeństwa w osiąganiu rozwiązań w klimacie pokoju, z poszanowaniem osoby ludzkiej i dobra publicznego. Brak kreatywności w tej sprawie przyniesie poważne konsekwencje dla demokratycznego życia społeczeństwa– przestrzegają zatroskani biskupi.


Z. Malczewski TChr, Brazylia / rvPodziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Brazylia, episkopat, szkolnictwo