Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-11 12:45
S. Zielińska / BP KEP

W piątek 377. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie

Biskupi reprezentujący diecezje z całej Polski po raz pierwszy w historii zgromadzą się w Lublinie. Będą obradowali na KUL od 13 do 15 października.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

Obchody 100-lecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. św. Jana Pawła II, sprawy duszpasterstwa młodzieży oraz rodzin, zagadnienia dot. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, a także działalność Caritas Polska – to główne tematy 377. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które w piątek rozpocznie się w Lublinie.

W ostatnim dniu obrad biskupi wezmą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

„KUL to Alma Mater dla wielu duchownych i świeckich katolików w Polsce. O wadze tej uczelni świadczy choćby fakt, że jej wykładowcą był św. Jan Paweł II. Obecnie ten uniwersytet oferuje wysoki poziom nauczania, nowoczesne metody dydaktyczne i zajęcia prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych wykładowców” – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. 

Dodał, że w okresie powojennym KUL był centralnym miejscem myśli katolickiej, która docierała do całej Europy. „Dziś KUL nadal pełni swoją misję i kształtuje serca oraz umysły młodych ludzi, którzy pragną w sposób dojrzały i odpowiedzialny przeżywać swoje chrześcijaństwo i być świadkami Chrystusa we współczesnym świecie” – wskazał sekretarz generalny KEP.

Rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował, że podczas obrad w Lublinie, biskupi będą poruszali m.in. zagadnienia związane z duszpasterstwem młodzieży.„Poruszane będą także kwestie związane z wyznaczonym przez papieża Franciszka na 2018 r. synodem o młodzieży i ŚDM 2019 w Panamie. Na stronie synod2018.pl, dostępna jest specjalnie przygotowana i przetłumaczona na język polski ankieta, do której wypełniania zachęcane są osoby między 16 a 29 rokiem życia. Odpowiedzi młodych ludzi będą przydatne podczas obrad synodu. Księża biskupi będą rozmawiali o środkach, które wykorzystywane są obecnie w komunikacji z młodymi ludźmi i sposobach skutecznego docierania do nich z Ewangelią i nauczaniem Kościoła” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Dodał, że biskupi będą obradowali także nad zagadnieniami dot. duszpasterstwa rodzin oraz problemami i wyzwaniami, które stają przed nimi we współczesnym świecie. Rzecznik Episkopatu poinformował też, że przedstawiona zostanie informacja o działalności Caritas Polska, szczególnie w kontekście ostatnich działań pomocowych dla poszkodowanych przez wichury, oraz plany tej organizacji na najbliższe miesiące. „Ponadto tematem obrad będą także zagadnienia związane z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego oraz liturgiką” – poinformował ks. Rytel-Andrianik.

Biskupi uczestniczący w zebraniu plenarnym wezmą udział w koncercie w Sali Malarstwa Polskiego Zamku Lubelskiego, którego współorganizatorem jest Muzeum Lubelskie oraz koncercie w Centrum Spotkania Kultur.

Sprawowane będą dwie Msze św. Pierwsza odbędzie się w sobotę o godz. 8.00 w kościele akademickim KUL, będzie jej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. Uroczysta Msza św. inaugurująca rok akademicki KUL odbędzie się w niedzielę o godz. 8.30 w archikatedrze lubelskiej, głównym celebransem będzie przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który także wygłosi homilię.

W piątek o godz. 10.30 odbędzie się briefing rzecznika KEP przed rozpoczęciem zebrania plenarnego, a w sobotę o godz. 14.00 zaplanowana jest konferencja prasowa po zakończeniu obrad z udziałem biskupów. Spotkania z dziennikarzami odbędą się w Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala CTW-217, II piętro.

Gospodarzem 377. Zebrania Plenarnego KEP jest metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

BP KEP, episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-11 11:29:50
miniaturka

African Music School ma nowego nauczyciela: to 23-letni Henry

Henry de Premare ma 23 lata i pochodzi z Paryża. Przez najbliższe 10 miesięcy będzie uczył w African Music School w Republice Środkowej Afryki.
2017-10-11 11:58:12
miniaturka

Papież zreorganizował struktury Kościoła malabarskiego

Papież zreorganizował struktury Kościoła malabarskiego. Jest to jeden z dwóch rdzennie indyjskich obrządków wschodnich. Franciszek utworzył dwie nowe eparchie tego Kościoła.
2017-10-11 12:15:27
miniaturka

W najbliższą niedzielę liczenie wiernych w parafiach

Badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes) zostanie przeprowadzone 15 października w ponad 10,5 tys. polskich parafii.
2017-10-11 13:19:14
miniaturka

Abp Jędraszewski: działalność Felicjanek jest znakiem sprzeciwu dla tego świata

We wtorek 10 października abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w kościele Sióstr Felicjanek w święto bł. Matki Angeli Truszkowskiej, założycielki zgromadzenia.
2017-10-11 13:58:45
miniaturka

Ponad 60 chętnych do udziału w Wolontariacie Syberyjskim

65 osób odpowiedziało na zaproszenie Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie i zgłosiło chęć udziału w Wolontariacie Syberyjskim - projekcie pomocy parafiom na Syberii i w innych rejonach Wschodu.
2017-10-11 14:22:24
miniaturka

Libiąż: dzieci z Fatimy patronami tegorocznego Orszaku Świętych

Dzieci Fatimskie będą patronami IV Libiąskiego Orszaku Świętych „Holy Wins – czyli święty zwycięża”, który przejdzie ulicami miasta w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych.