Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-30 07:35
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Kard. Pell: doktryna się rozwija, ale nie można zrobić salta w tył

Wielu praktykujących katolików jest rozgoryczonych zmianami, jakie zachodzą w Kościele – uważa kard. George Pell prefekt watykańskiego Sekretariatu Ekonomicznego i członek Rady Kardynałów, która doradza Papieżowi.

George Pell
Autor/źródło: Wikimedia Commons

Australijski purpurat sprecyzował, że przyczyną rozgoryczenia są szerzące się dzisiaj fałszywe teorie na temat sumienia i prawa moralnego.

Zauważył on, że podkreślanie „prymatu sumienia” może mieć zgubne konsekwencje, ponieważ sumienie nie zawsze podporządkowuje się prawdom objawionym i prawu moralnemu. Spowiednik i penitent tymczasem zawsze muszą się odnosić do prawa moralnego. Kiedy na przykład ktoś wyznaje, że sypia ze swą dziewczyną i chce przy tym przystępować do komunii, to mówienie mu, że ma kierować się własnym sumieniem, byłoby wprowadzaniem go w błąd.

Kard. Pell zwrócił też uwagę na osobliwy fakt, że o prymacie sumienia mówi się wyłącznie w odniesieniu do moralności seksualnej czy ochrony życia. Rzadko natomiast słyszy się o tym, by kierowanie się własnym sumieniem zalecano komuś, kto jest rasistą czy nie kwapi się do udzielania pomocy ubogim.

Szef watykańskiej dykasterii odwołał się tutaj do rozważań bł. Johna Henry’ego Newmana o sumieniu oraz do nauczania Jana Pawła II, zwłaszcza do encyklik „Veritatis splendor” i „Evangelium vitae”, w których święty Papież jasno stwierdza, że prawo moralne jest wiążące we wszystkich okolicznościach. Kard. Pell zaznaczył, że choć doktryna Kościoła się rozwija, to jednak nie można zrobić „salta w tył”.

Pochodzący z Australii kardynał podzielił się swymi refleksjami w Londynie, gdzie poproszono go o zaprezentowanie postaci św. Damiana z Molokai. Przypomniał on, że belgijski misjonarz kierował się w swej posłudze obawą o wieczne zbawienie trędowatych. Podkreślił, że ze słów Jezusa można wnioskować iż wiele osób pójdzie do piekła, a On wiedział o tym więcej niż my. Tymczasem nasza tolerancja dla różnorodności może się zdegenerować do tego stopnia, że zaczniemy wierzyć, iż wiekuiste szczęście to powszechne prawo człowieka – powiedział kard. Pell.

kb/ rv, catholic herald

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-29 16:09:42
miniaturka

Franciszek u św. Marty: pokora to cnota, nie teatr

- To maluczkim, a nie uczonym i mędrcom, Pan objawia tajemnicę zbawienia - mówił papież podczas porannej mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2016-11-29 16:29:39
miniaturka

Metropolita Polski Sawa: wiek XXI będzie wiekiem prawosławia

Przebywający w Moskwie zwierzchnik Polskiego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa udzielił wywiadu agencji RIA Novosti. Przedstawił w nim wizję rozprzestrzeniania się prawosławia w Europie w związku z przybyciem uchodźców z Bliskiego Wschodu.
2016-11-30 07:10:41
miniaturka

Papieski list do wiernych w Paragwaju

Franciszek nie zapomina swej ubiegłorocznej podróży do trzech krajów Ameryki Południowej: Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju.
2016-11-30 08:35:19
miniaturka

Węgry szukają sprzymierzeńców w obronie prześladowanych chrześcijan

Oficjalną wizytę w Watykanie złożyło kierownictwo węgierskiego urzędu, którego zadaniem jest udzielanie pomocy prześladowanym wyznawcom Chrystusa. Ma ono rangę podsekretariatu przy Ministerstwie Zasobów Ludzkich.
2016-11-30 08:40:55
miniaturka

Austria: kampania wiedeńskiej Caritas na rzecz bezdomnych

Caritas rozpoczyna zimową kampanię wsparcia dla bezdomnych w stolicy Austrii. Ma ona wspomóc dwa ośrodki prowadzone w Wiedniu przez tę organizację, które zapewniają całoroczną pomoc ludziom żyjącym na ulicy.
2016-11-30 08:44:26
miniaturka

Sri Lanka: biskupi największego kontynentu świata a rodzina

„Azjatycka rodzina katolicka: domowy Kościół biednych w misji miłosierdzia”. Tak brzmi temat spotkania Federacji Konferencji Episkopatów tego kontynentu. Ma ono miejsce w Negombo, mieście na Sri Lance, niedaleko stolicy kraju, Kolombo, gdzie większość stanowią katolicy.