Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-10 14:02
S. Zielińska / KAI

Kraków: kolejny etap zbiórki na bursę sercanek

Wraz z początkiem nowego roku akademickiego rozpoczął się kolejny, już siódmy etap akcji "123456serc.pl". To inicjatywa, która wspiera remont Bursy im. bł. Matki Klary Ludwiki Szczęsnej w Krakowie.

S. Klara Ludwika Szczęsna
Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

Od października do czerwca bursa sercanek, znajdująca się w centrum Krakowa, służy około 80 studentkom z całej Polski. W ten sposób działa już ponad 20 lat.

Kilka lat temu okazało się jednak, że budynek nie spełnia wymogów Unii Europejskiej. Aby bursa dalej mogła spełniać swoje zadanie niezbędny okazał się remont – jego koszty oszacowano na około 4,5 mln zł.

„Nie dysponowałyśmy takimi środkami, ale postanowiłyśmy coś wymyślić. Tak powstała właśnie nasza akcja – obliczyłyśmy, że gdyby 123456 osób wykupiło wirtualne serduszko o wartości 35 zł to remont bursy byłby realny do przeprowadzenia” - opisuje s. Petronela Czapiewska, odpowiedzialna za inicjatywę.

Akcję można wesprzeć przez darowiznę za pomocą stworzonej strony internetowej 123456serc.pl, na której darczyńcy kupują symboliczne serduszko. Ale to nie koniec - wraz z dziewczętami zakonnice kwestują w parafiach oraz organizują koncerty charytatywne.

Dotychczasowych 6 etapów inicjatywy przyniosło ofiary w wysokości około 1,2 mln złotych. Dzięki hojności ofiarodawców można było m.in. wyremontować kotłownię, zamontować instalację oddymiającą klatki schodowej, zakończyć remont parteru i 1. piętra budynku, a także dachu.

W tym roku akademickim akcja ma celu pozyskanie środków na wyremontowanie kolejnych pięter. „Najistotniejszy będzie zakup drzwi przeciwpożarowych. W budynku jest tylko jedna klatka schodowa, a to wymusza, by każdy pokój miał takie właśnie drzwi, których koszt jest ogromny” – tłumaczy s. Petronela.

Jak podkreśla sercanka, darczyńcy cały czas są przez siostry i mieszkanki bursy obejmowani modlitwą. Ale już niebawem to podziękowanie będzie mieć także inny charakter. „21 października organizujemy I Zjazd Darczyńców. Chcemy w taki sposób wszystkim podziękować osobiście za ich wkład i troskę. Tylko dzięki tym wirtualnym sercom, które okazują, nasza bursa może być krok po kroku remontowana” – przyznaje sercanka.

Punktami programu zjazdu będą m.in. zwiedzanie lokalnego muzeum Matki Klary, Msza św., spacer po Krakowie z przewodnikiem i Gala Darczyńców.

luk / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-10 12:37:06
miniaturka

Panama: polskie grupy szykują się na ŚDM

Na stronie kierunekpanama.pl funkcjonuje internetowa mapa z danymi kontaktowymi grup, organizujących wyjazd na Światowe Dni Młodzieży w Panamie.
2017-10-10 13:04:49
miniaturka

Kard. Koch: ekumenizm męczenników centrum ekumenizmu

Ekumenizm męczenników stanowi centrum działań ekumenicznych szczególnie dziś, kiedy 80 proc. ofiar prześladowań doświadcza ich właśnie z powodu swej wiary – powiedział kard. Kurt Koch.
2017-10-10 13:30:44
miniaturka

Franciszek u św. Marty: Boża wszechmoc zawsze przejawia się w miłosierdziu

Boża wszechmoc zawsze przejawia się w miłosierdziu – powiedział Papież podczas porannej Mszy w Domu św. Marty. W swojej homilii odniósł się do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Jon 3, 1-10).
2017-10-10 14:37:42
miniaturka

Abp Tomasi: Franciszek ma skuteczny wpływ na opinię świata

W związku z kryzysem koreańskim i groźbą użycia broni atomowej coraz bardziej aktualne stają się starania Stolicy Apostolskiej o całkowite rozbrojenie nuklearne.
2017-10-10 15:07:27
miniaturka

Wkrótce międzynarodowy kongres o przyszłości Starego Kontynentu

- Chcemy, by Europa powróciła do imienia Chrystusa! – apelował ks. inf. Ireneusz Skubiś, podczas konferencji prasowej zapowiadającej Międzynarodowy Kongres „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, który odbędzie się w dn. 19-23 października.
2017-10-10 15:34:20
miniaturka

Kraków: spotkanie mężczyzn „Moralny czy święty?”

W środę, 18 października odbędzie się w Krakowie kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa.