Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-30 07:06
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papieski list do wiernych w Paragwaju

Franciszek nie zapomina swej ubiegłorocznej podróży do trzech krajów Ameryki Południowej: Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju.

Autor/źródło: Wikimedia Commons/Pepe Menta

Papież zachowuje w pamięci szczególnie Eucharystię, którą sprawował 11 lipca ub. r. w głównym sanktuarium maryjnym sąsiadującego z jego ojczyzną Paragwaju, Caacupé, gdzie czci się XVII-wieczną figurę Maryi Niepokalanej, pisze o tym do swojego specjalnego wysłannika na 50. rocznicę tamtejszej diecezji, utworzonej przez bł. Pawła VI 29 marca 1967 r. Mianował nim swojego rodaka, 82-letniego kard. Luisa Hectora Villalbę. Rocznicowe obchody odbędą się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej.

Papież przypomina, że do słynącego z cudów sanktuarium w Caacupé zdążają stale pielgrzymi. Zwracają się ufnie do Matki Bożej, bo, jak pisał w liście apostolskim „Misericordiae Vultus”, nikt tak jak Ona nie poznał „głębi tajemnicy Boga, który stał się człowiekiem” (n. 24). Ojciec Święty przytacza też słowa homilii, którą wygłosił w Caacupé. Mówił wtedy, że Paragwajczycy przybywają tam „odnowić swoje pragnienie życia radością Ewangelii”. Wyrażając wdzięczność Maryi za Jej ustawiczną opiekę nad narodem paragwajskim, Franciszek zleca swojemu specjalnemu wysłannikowi na rocznicowe obchody, by zachęcił wszystkich ich uczestników do miłości względem Chrystusa i wskazał im, jak wielkie łaski otrzymują od Boga Ojca za wstawiennictwem Niepokalanej.

Do paragwajskiego sanktuarium w Caacupé zdążają w tych dniach liczni pielgrzymi. Przybyło tam już ponad 7 tys. młodzieży. Jej właśnie, w obchodzącej 50-lecie diecezji, poświęcony będzie trzyletni program duszpasterski. Tamtejszy biskup Catalino Claudio Giménez  Medina powiedział przy tej okazji: „Dla Kościoła młodzi są najważniejszym aktywnym podmiotem, by udało się doprowadzić do zmian w naszym kraju”.

W ramach obchodów przewidziano też dwujęzyczny różaniec: po hiszpańsku i w guarani, drugim oficjalnym języku tego południowoamerykańskiego kraju. Rektor sanktuarium w Caacupé ks. Arnaldo Godoy wyraził nadzieję, że tegoroczne uroczystości przyczynią się do położenia kresu przemocy szerzącej się obecnie w Paragwaju.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-29 15:35:14
miniaturka

Ślonsko betlyjka

Tradycyjne betlejki śląskie (z Chorzowa, Zabrza, Piekar Śląskich), a także szopki góralskie i krakowskie będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu od 15 grudnia 2016 do 2 lutego 2017.
2016-11-29 16:09:42
miniaturka

Franciszek u św. Marty: pokora to cnota, nie teatr

- To maluczkim, a nie uczonym i mędrcom, Pan objawia tajemnicę zbawienia - mówił papież podczas porannej mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2016-11-29 16:29:39
miniaturka

Metropolita Polski Sawa: wiek XXI będzie wiekiem prawosławia

Przebywający w Moskwie zwierzchnik Polskiego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa udzielił wywiadu agencji RIA Novosti. Przedstawił w nim wizję rozprzestrzeniania się prawosławia w Europie w związku z przybyciem uchodźców z Bliskiego Wschodu.
2016-11-30 07:41:21
miniaturka

Kard. Pell: doktryna się rozwija, ale nie można zrobić salta w tył

Wielu praktykujących katolików jest rozgoryczonych zmianami, jakie zachodzą w Kościele – uważa kard. George Pell prefekt watykańskiego Sekretariatu Ekonomicznego i członek Rady Kardynałów, która doradza Papieżowi.
2016-11-30 08:35:19
miniaturka

Węgry szukają sprzymierzeńców w obronie prześladowanych chrześcijan

Oficjalną wizytę w Watykanie złożyło kierownictwo węgierskiego urzędu, którego zadaniem jest udzielanie pomocy prześladowanym wyznawcom Chrystusa. Ma ono rangę podsekretariatu przy Ministerstwie Zasobów Ludzkich.
2016-11-30 08:40:55
miniaturka

Austria: kampania wiedeńskiej Caritas na rzecz bezdomnych

Caritas rozpoczyna zimową kampanię wsparcia dla bezdomnych w stolicy Austrii. Ma ona wspomóc dwa ośrodki prowadzone w Wiedniu przez tę organizację, które zapewniają całoroczną pomoc ludziom żyjącym na ulicy.