Strona główna
opoka.org.pl
2016-09-16 14:57
Małgorzata Muszańska / KAI/mm

Spotkanie dyplomatów papieskich

W Watykanie rozpoczął się 15 września Jubileusz Dyplomatów Papieskich. Uczestniczy w nim 106 spośród 108 czynnych nuncjuszy apostolskich, w tym 5 stałych obserwatorów przy instytucjach międzynarodowych.

Bazylika św. Piotra w Watykanie
Autor/źródło: Zuzanna Ryś

Jubileusz potrwa do 17 bm. i jest wypełniony udziałem jego uczestników we Mszach i nabożeństwach, spotkaniami z papieżem i w Sekretariacie Stanu, z dyplomatami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej oraz wysłuchaniem kilku okolicznościowych wykładów.

Jubileusz rozpoczął się o godz. 8 rano Mszą św., której w Kaplicy Chóralnej bazyliki watykańskiej przewodniczył sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. Następnie wysłuchano dwóch referatów nt. problemów stojących dziś przed światem i Kościołem w kontekście obecnego pontyfikatu oraz nt. wyzwań kultury gender. Na wieczór zaplanowano wspólną kolację z Ojcem Świętym.

Na jutro przewidziano spotkania robocze dyplomatów z kierownictwem Sekretariatu Stanu i Kurii Rzymskiej oraz z dyplomatami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej, a także trzeci wykład, który wygłosi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran nt. stosunków z islamem. ambasadorami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej.

Sobota 17 bm. będzie mieć charakter głęboko duchowy, m.in. dyplomaci najpierw wezmą udział w papieskiej Mszy w Domu św. Marty, na którą zaproszono także 40 nuncjuszy emerytowanych, a następnie wysłuchają tamże rozważań duchowych, które wygłosi dyrektor Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną Jana Pawła II prał. Pierangelo Sequeri. O godz. 10 uczestnicy spotkania przejdą przez Drzwi Święte bazyliki św. Piotra, po czym o 11.15 rozpocznie się audiencja papieska w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. Jubileusz dyplomatów papieskich zakończy się o godz. 13 braterską agapą z udziałem Ojca Świętego w Domu św. Marty.

Na 18 września Franciszek zaprosił do Watykanu wszystkich 163 niedyplomatycznych współpracowników przedstawicielstw papieskich: radców, sekretarzy i "adeptów", aby wraz z nimi obchodzić dzień jubileuszowy.  

Stolica Apostolska utrzymuje obecnie stosunki dyplomatyczne ze 180 państwami, a także z Unią Europejską i Zakonem Maltańskim oraz misję o charakterze specjalnym z Państwem Palestyny. Ambasadorzy, akredytowani przy Watykanie mają swe siedziby w większości w Rzymie - 83 (łącznie z przedstawicielstwem UE i Zakonu Maltańskiego). Również w stolicy Włoch znajdują się siedziby misji palestyńskiej, Ligi Państw Arabskich, Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Migracji i Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców. Pozostali ambasadorzy rezydują na co dzień w stolicach innych państw, w których również są akredytowani.  

kg (KAI/RV) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-09-16 14:25:56
miniaturka

Abp Gądecki: człowiek powinien być podmiotem ekonomii

- To człowiek powinien być podmiotem ekonomii, zaś wypracowywany zysk narzędziem do realizacji celów humanitarnych i społecznych – podkreślił abp Gądecki w bazylice katedralnej diecezji warszawsko-praskiej.
2016-09-16 14:39:24
miniaturka

Kraków: wkrótce bezpośrednie połączenie lotnicze z Lourdes

Do Lourdes we Francji już niedługo będzie można polecieć bezpośrednio z krakowskiego portu lotniczego w Balicach - poinformował Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.
2016-09-16 14:54:48
miniaturka

Moskwa-Kazań: telemost o zapobieganiu aborcji

Telemost poświęcony problematyce zapobiegania aborcji połączył wczoraj studia w Moskwie i Kazaniu. Zorganizowany został przez Międzynarodowe Multimedialne Centrum Prasowe „Rosja Dzisiaj”.
2016-09-16 15:11:16
miniaturka

Irlandia: arcybiskup wezwał do „krucjaty” przeciw ubóstwu

Katolicki metropolita Dublina wezwał do powzięcia zdecydowanych środków w walce z ubóstwem i bezdomnością w Irlandii. Stwierdził on, że trzeba nowej „krucjaty”, aby przeciwstawić się tym problemom.
2016-09-16 15:23:47
miniaturka

Abp Gądecki: Wykorzystajmy energię ŚDM [wywiad]

- Młody człowiek nie chce być w Kościele jedynie obserwatorem, on chce być aktywnym uczestnikiem, bo inaczej w ogóle go w Kościele nie będzie - mówi w rozmowie z KAI przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
2016-09-16 15:49:23
miniaturka

Papież u św. Marty: o ciała zmartwychwstaniu

Logika chrześcijanina jest „logiką dnia pojutrzejszego”, która nie zatrzymuje się na chwili obecnej, ale z ufnością spogląda na zmartwychwstanie ciała – powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.