Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-08 09:42
Anna Bajon / Paulina Smoroń / Archidiecezja Krakowska

Abp Jędraszewski: Różaniec jedynym ratunkiem dla świata

W sobotę 7 października abp Marek Jędraszewski spotkał się z mieszkańcami Zakopanego w ramach akcji modlitewnej "Różaniec do granic". W kościele św. Krzyża przewodniczył Mszy św.

Autor/źródło: fot. J. Adamik, K.Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Zwracając się do zebranych przekonywał, że gdy ludzie przestają oddawać Bogu chwałę, przestają tym samym cieszyć się darem pokoju. Przykładem tego - zdaniem arcybiskupa - może być I wojna światowa, czyli czas, w którym ludzie zapomnieli o Bogu, zapatrzeni jedynie w siebie i podzieleni żądzą władzy nad całym światem.


Zauważył jednak, że po 3 latach trwania tej wyniszczającej wojny, w ubogiej wiosce trójce dzieci objawiła się Maryja. Abp Jędraszewski, za papieżem Benedyktem XVI wyjaśnił, że niebo otwarło się wtedy nad Portugalią, ponieważ Bóg otworzył okno, kiedy ludzie zamknęli przed Nim swoje drzwi. Dodał, że orędzie sprzed stu lat nie straciło swojej aktualności. - Czujemy i jesteśmy tego świadomi, widząc ile jest nieszczęść wokół nas, ile przemocy, ile wojen, ile prześladowania chrześcijan, ile zamachów - wyliczał.


Zdaniem metropolity, inicjatywa „Różańca do granic" zrodziła się pośród ludzi świeckich z ponownego zrozumienia, czym jest Fatima i jej tajemnica. - Zrodziła się w sytuacji bardzo konkretnej, kiedy tyle sił wewnętrznych i zewnętrznych wobec naszej ojczyzny jest żywo zainteresowanych tym, aby swoją wiarę zamknąć do wstydliwie zakrywanej prywatności, aby w przestrzeni publicznej nie było miejsca dla krzyża Jezusa - zauważył.


Przekonywał też, że sobotnia modlitwa do granic to nic innego, jak otoczenie Polski wspaniałym kręgiem Bożego światła, rodzącego się ze wspólnotowej modlitwy z Matką Najświętszą i jej orędownictwa u Boga. Zdaniem arcybiskupa, jest to potrzebne, aby Polska pozostała wierna swojej Królowej, a obywatele mieli poczucie odpowiedzialności za dalsze losy swojego narodu i państwa. - Nie ostaniemy się i nie zbudujemy trwałych fundamentów, jeśli nie będą budowane na chrześcijańskich wartościach i dialogu - przekonywał.


Po wizycie w Zakopanem metropolita krakowski pojechał do Ludźmierza, gdzie odmówił Różaniec z dziećmi. 20 lat temu w tym miejscu Jan Paweł II podczas wizyty na Podhalu również uczestniczył w modlitwie różańcowej. Zauważył wtedy, że rytm różańcowych pacierzy odmierza czas polskiej ziemi i przez to przywiązanie do Różańca nigdy nie wygasło w sercach wiernych, a nawet jeszcze bardziej się umacnia.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-07 23:26:10
miniaturka

„Różaniec do Granic” w diecezji kaliskiej

Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Nowe Skalmierzyce i wiele innych miejscowości – to miejsca, w których wierni diecezji kaliskiej uczestniczyli w „Różańcu do Granic”.
2017-10-08 00:31:18
miniaturka

Bp Janiak: uczcie dzieci modlitwy, bo to jest siła na trudne momenty

- Uczcie dzieci modlitwy, bo to jest siła na trudne momenty – mówił biskup kaliski Edward Janiak do katechetów zgromadzonych na wspólnej modlitwie w kaliskiej katedrze.
2017-10-08 09:09:25
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: w Dzień Papieski możemy włączyć się w zbiórkę na rzecz młodzieży

8 października obchodzimy XVII Dzień Papieski, a tym samy kolejny raz możemy włączyć się w zbiórkę na rzecz edukacji uzdolnionych młodych z niezamożnych rodzin. To naprawdę żywy pomnik, który wystawiamy św. Janowi Pawłowi II – podkreśla rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2017-10-08 10:24:06
miniaturka

Różaniec do granic w Lutogniewie

Niewielka wspólnota parafialna w Lutogniewie( diecezja kaliska) włączyła się także w inicjatywę Różaniec do granic
2017-10-08 11:43:34
miniaturka

75-lecie parafii kamiliańskiej w Tarnowskich Górach

W kościele pod wezwaniem Matki Bożej Uzdrowienia chorych odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 75 - lecia parafii pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Kopca z udziałem proboszczów posługujących wcześniej w tej parafii.
2017-10-08 12:18:15
miniaturka

Drohiczyn: Różaniec nad granicą z Białorusią

Niemal 9 tys. pielgrzymów spoza diecezji przyjechało do położonej nad granicą białoruską diecezji drohiczyńskiej. Oprócz tego w modlitewnej akcji wzięli licznie udział mieszkańcy diecezji.