Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-10-07 22:40
Ewa Kotowska-Rasiak

Ekstremalny Różaniec w Pleszewie

Ponad 120 osób z diecezji kaliskiej podążało w piątek w nocy w dwóch trasach Ekstremalnego Różańca. Modlitwę rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie.

Autor/źródło: Piotr Nowicki/TV Dom Józefa

Mszy św. przewodniczył ks. Wojciech Erenc, który witając uczestników Ekstremalnego Różańca podkreślał, że ta modlitwa w drodze ma służyć zagłębieniu się w życie Jezusa i Jego Matki. - Jest to idea bardzo bliska Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Nie jest to forma spędzania czasu, turystyka religijna, ale chodzi o głębsze przeżycie tajemnic różańca świętego. Maryja objawiła modlitwę różańcową św. Dominikowi po to, aby ci, którzy odmawiają różaniec zgłębili prawdy wiary i temu służy ta dzisiejsza noc, która jest przed nami – powiedział asystent Akcji Katolickiej w Pleszewie.

W homilii ks. Mateusz Klaczyński odwołał się do objawień Matki Bożej mających miejsce w ostatnim stuleciu. – Maryja objawiając się ludziom czystego serca, czyli dzieciom kierowała do ludzkości przesłanie „Nawracajcie się, czyńcie pokutę i odmawiajcie różaniec” – mówił kaznodzieja. Wskazywał, że Ekstremalny Różaniec łączy się z pokutą. – Ważne jest to, żebyśmy czyniąc pokutę na tej drodze, która przed nami, trzymając różaniec w ręku, rozważając tajemnice różańca świętego, odnaleźli po drodze samego Boga, który daje wewnętrzną radość – zaznaczył wikariusz parafii pw. św. Floriana w Pleszewie.

Podczas Mszy św. poświęcone zostały różańce, które każdy uczestnik otrzymał przy indywidualnym błogosławieństwie.

- Pomysł różańca wziął się z Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która odbyła się w Wielkim Poście. Zastanawiałem się nad tym, aby powtórzyć taką drogę krzyżową, ale ks. Wojciech Erenc zainspirował mnie, aby w październiku zorganizować Ekstremalny Różaniec. Do wyboru są dwie trasy, które chcemy przejść nocą w milczeniu i skupieniu – powiedział KAI Ireneusz Reder, koordynator.

Uczestnicy Ekstremalnego Różańca mogli skorzystać z dwóch tras. W pierwszej mieli do pokonania 20 km z Pleszewa do Tarc. Druga trasa liczyła 40 km i prowadziła z Pleszewa do Tarc i z powrotem do Pleszewa. W drodze przewidziano 20 stacji przy krzyżach, figurach i kapliczkach. Uczestnicy różańca zatrzymywali się przy stacjach i rozważali za pomocą tekstów Pisma Świętego tajemnice różańcowe.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Pleszew, Ekstremalny Różaniec, 2 trasy