Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-07 22:40
Ewa Kotowska-Rasiak

Ekstremalny Różaniec w Pleszewie

Ponad 120 osób z diecezji kaliskiej podążało w piątek w nocy w dwóch trasach Ekstremalnego Różańca. Modlitwę rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie.

Autor/źródło: Piotr Nowicki/TV Dom Józefa

Mszy św. przewodniczył ks. Wojciech Erenc, który witając uczestników Ekstremalnego Różańca podkreślał, że ta modlitwa w drodze ma służyć zagłębieniu się w życie Jezusa i Jego Matki. - Jest to idea bardzo bliska Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Nie jest to forma spędzania czasu, turystyka religijna, ale chodzi o głębsze przeżycie tajemnic różańca świętego. Maryja objawiła modlitwę różańcową św. Dominikowi po to, aby ci, którzy odmawiają różaniec zgłębili prawdy wiary i temu służy ta dzisiejsza noc, która jest przed nami – powiedział asystent Akcji Katolickiej w Pleszewie.

W homilii ks. Mateusz Klaczyński odwołał się do objawień Matki Bożej mających miejsce w ostatnim stuleciu. – Maryja objawiając się ludziom czystego serca, czyli dzieciom kierowała do ludzkości przesłanie „Nawracajcie się, czyńcie pokutę i odmawiajcie różaniec” – mówił kaznodzieja. Wskazywał, że Ekstremalny Różaniec łączy się z pokutą. – Ważne jest to, żebyśmy czyniąc pokutę na tej drodze, która przed nami, trzymając różaniec w ręku, rozważając tajemnice różańca świętego, odnaleźli po drodze samego Boga, który daje wewnętrzną radość – zaznaczył wikariusz parafii pw. św. Floriana w Pleszewie.

Podczas Mszy św. poświęcone zostały różańce, które każdy uczestnik otrzymał przy indywidualnym błogosławieństwie.

- Pomysł różańca wziął się z Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która odbyła się w Wielkim Poście. Zastanawiałem się nad tym, aby powtórzyć taką drogę krzyżową, ale ks. Wojciech Erenc zainspirował mnie, aby w październiku zorganizować Ekstremalny Różaniec. Do wyboru są dwie trasy, które chcemy przejść nocą w milczeniu i skupieniu – powiedział KAI Ireneusz Reder, koordynator.

Uczestnicy Ekstremalnego Różańca mogli skorzystać z dwóch tras. W pierwszej mieli do pokonania 20 km z Pleszewa do Tarc. Druga trasa liczyła 40 km i prowadziła z Pleszewa do Tarc i z powrotem do Pleszewa. W drodze przewidziano 20 stacji przy krzyżach, figurach i kapliczkach. Uczestnicy różańca zatrzymywali się przy stacjach i rozważali za pomocą tekstów Pisma Świętego tajemnice różańcowe.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-07 22:33:38
miniaturka

Różaniec do granic w mikstackiej parafii

W mikstackiej wspólnocie, w łączności duchowej z zebranymi na granicy naszego kraju ku niebu popłynęła modlitwa różańcowa w intencji pokoju na świecie,ale i w naszych sercach...
2017-10-07 22:36:04
miniaturka

Mediolan: beatyfikacja o. Aresenio z Trigolo

“W trudnościach i doświadczanych próbach naśladował Chrystusa ubogiego, pokornego z całkowitym zawierzeniem oraz sercem czystym i cichym” – tak o wyniesionym dziś w Mediolanie do chwały ołtarzy o. Arsenio z Trigolo napisał Papież Franciszek.
2017-10-07 22:39:13
miniaturka

Papież Franciszek: Oceany wspólnym dziedzictwem rodziny ludzkiej

„Nasz ocean – ocean dla życia” to tytuł IV Konferencji międzynarodowej wyższego szczebla zorganizowanej 5 i 6 października na Malcie.
2017-10-07 23:26:10
miniaturka

„Różaniec do Granic” w diecezji kaliskiej

Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Nowe Skalmierzyce i wiele innych miejscowości – to miejsca, w których wierni diecezji kaliskiej uczestniczyli w „Różańcu do Granic”.
2017-10-08 00:31:18
miniaturka

Bp Janiak: uczcie dzieci modlitwy, bo to jest siła na trudne momenty

- Uczcie dzieci modlitwy, bo to jest siła na trudne momenty – mówił biskup kaliski Edward Janiak do katechetów zgromadzonych na wspólnej modlitwie w kaliskiej katedrze.
2017-10-08 09:09:25
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: w Dzień Papieski możemy włączyć się w zbiórkę na rzecz młodzieży

8 października obchodzimy XVII Dzień Papieski, a tym samy kolejny raz możemy włączyć się w zbiórkę na rzecz edukacji uzdolnionych młodych z niezamożnych rodzin. To naprawdę żywy pomnik, który wystawiamy św. Janowi Pawłowi II – podkreśla rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.