Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-07 08:36
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papież Franciszek: Oceany wspólnym dziedzictwem rodziny ludzkiej

„Nasz ocean – ocean dla życia” to tytuł IV Konferencji międzynarodowej wyższego szczebla zorganizowanej 5 i 6 października na Malcie.

Autor/źródło: photogenica.pl

Uczestników konferencji w skierowanym do nich liście Papież zachęcił do podjęcia wysiłków celem rozwiązania wielu pilnych kwestii, takich jak handel ludźmi i niewolnictwo czy nieludzkie warunki pracy w przemyśle rybnym i transporcie handlowym. Wskazał też na możliwości rozwoju społeczności przybrzeżnych i rodzin rybackich oraz na dramatyczną sytuację wysp zagrożonych podnoszącym się poziomem morza.

„Ocean jest wspólnym dziedzictwem ludzkiej rodziny – czytamy w papieskim liście. – Troska o tę spuściznę wymaga od nas, by nie lekceważyć zanieczyszczenia oceanów przez tworzywa sztuczne i mikroplastik, które przenikają do żywności, powodując poważne konsekwencje dla życia w morzu i dla zdrowia człowieka”. Odwołując się do swej encykliki „Laudato si'” Franciszek podkreślił, że nie możemy pozostawać obojętni wobec zanikania raf koralowych, szczególnych miejsc morskiej bioróżnorodności, „przekształcanych w podwodny cmentarz pozbawiony koloru i życia”.

Papież przypomniał, że wszystko w przyrodzie jest ze sobą połączone i że oceany mogą stać się „podstawowym zasobem w walce z ubóstwem i ze zmianami klimatycznymi”, dwoma zjawiskami ściśle ze sobą powiązanymi. Zwrócił też uwagę na niedbałość człowieka, który wykorzystuje oceany, by usuwać do nich odpady toksyczne i wykorzystuje wyrafinowane metody do wydobywania minerałów z dna morskiego.

Kończąc swoje przesłanie Franciszek podkreślił, że oceany przypominają nam potrzebę wychowywania do przymierza między ludzkością a środowiskiem (por. „Laudato si'”, n. 209-215). W związku z tym należy podjąć wysiłki celem kształcenia młodzieży, by podjęła troskę o te ogromne zbiorniki wodne, jak również pomóc jej w uświadamianiu sobie ich rozmiarów i wielkości.

lgo/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-07 22:32:50
miniaturka

Papież do kongresu kanonistów: prawo kanoniczne a Sobór

Łacińską zasadę „Nulla est caritas sine iustitia” – „Nie ma miłości bez sprawiedliwości” przypomniał Papież w przesłaniu do uczestników kończącego się dziś w Rzymie międzynarodowego kongresu w stulecie pierwszego Kodeksu Prawa Kanonicznego.
2017-10-07 22:33:38
miniaturka

Różaniec do granic w mikstackiej parafii

W mikstackiej wspólnocie, w łączności duchowej z zebranymi na granicy naszego kraju ku niebu popłynęła modlitwa różańcowa w intencji pokoju na świecie,ale i w naszych sercach...
2017-10-07 22:36:04
miniaturka

Mediolan: beatyfikacja o. Aresenio z Trigolo

“W trudnościach i doświadczanych próbach naśladował Chrystusa ubogiego, pokornego z całkowitym zawierzeniem oraz sercem czystym i cichym” – tak o wyniesionym dziś w Mediolanie do chwały ołtarzy o. Arsenio z Trigolo napisał Papież Franciszek.
2017-10-07 22:46:55
miniaturka

Ekstremalny Różaniec w Pleszewie

Ponad 120 osób z diecezji kaliskiej podążało w piątek w nocy w dwóch trasach Ekstremalnego Różańca. Modlitwę rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie.
2017-10-07 23:26:10
miniaturka

„Różaniec do Granic” w diecezji kaliskiej

Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Nowe Skalmierzyce i wiele innych miejscowości – to miejsca, w których wierni diecezji kaliskiej uczestniczyli w „Różańcu do Granic”.
2017-10-08 00:31:18
miniaturka

Bp Janiak: uczcie dzieci modlitwy, bo to jest siła na trudne momenty

- Uczcie dzieci modlitwy, bo to jest siła na trudne momenty – mówił biskup kaliski Edward Janiak do katechetów zgromadzonych na wspólnej modlitwie w kaliskiej katedrze.