Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-07 19:56
Waldemar Wesołowski

Różaniec do granic w diecezji legnickiej

Kilkanaście tysięcy osób modliło się w diecezji legnickiej wzdłuż granic czeskiej i niemieckiej.

Msza św. w bazylice krzeszowskiej

W 17 kościołach stacyjnych wyznaczonych przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego odprawiane były Msze św., trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Po duchowym przygotowaniu wierni wymaszerowali do kilkudziesięciu punktów modlitewnych. Tam, dokładnie o godzinie 14, rozpoczęła się modlitwa różańcowa w intencji ojczyzny i świata.

W diecezji legnickiej inicjatywa modlitewna „Różaniec do granic” zbiegła się z doroczną pielgrzymką żywego różańca, która odbywa się co roku w pierwszą sobotę października. Do krzeszowskiego Domu Łaski Maryi przybyło blisko 3 tysiące pielgrzymów. Byli to nie tylko członkowie róż różańcowych, ale wszyscy miłośnicy modlitwy różańcowej. Były osoby starsze, ale też młodzi, rodziny z dziećmi, wielu kapłanów.

- Różaniec to związanie naszego życia z Jezusem Chrystusem przez Maryję – powiedział w homilii mszalnej biskup Zbigniew Kiernikowski. Przypomniał wiernym dynamiczną historię powstawania modlitwy różańcowej, która stała się ulubią modlitwa wielu Polaków.

- Jest to modlitwa bliska wielu z nas, zwłaszcza w sytuacjach trudnych. W trudnych sytuacjach znalazła się także Maryja i Jezus. Wnikanie w różańcu w ich tajemnice życia pomaga także nam zrozumieć i realizować zamysł Boga, co do każdego z nas – mówił bp Kiernikowski.

- W różańcu Maryja uczy nas odpowiadania Bogu „Tak”, również w sytuacjach zagrożenia, niepewności. Uczy nas zaufania Bogu, który najlepiej wie, czego nam potrzeba. Jest naszą wspomożycielką, jest ucieczką grzeszników – podkreślił Biskup legnicki. - Módlmy się zatem, wsłuchujmy w Słowo Boże, wpatrujmy się w Maryję, by te tajemnice przemieniały każdego z nas – zakończył kaznodzieja.

Po spotkaniu w bazylice krzeszowskiej wielu pielgrzymów udało się na granice, do wyznaczonych punktów modlitewnych, aby razem z rodakami prosić Boga o potrzebne łaski dla ojczyzny i świata.

- Nie mogło nas zabraknąć w Krzeszowie i nie może nas zabraknąć na granicy – powiedziała Ewa z Legnicy. Wraz z parafianami z kościoła Joachima i Anny modliła się szczególnie w intencji młodego pokolenia, które w dzisiejszym świecie napotyka na wiele zagrożeń. Pielgrzymi z Sobieszowa i Lubina modlili się w intencji pokoju na świecie. - Wielcy Polacy i wielcy papieże ostatnich lat mówili o sile różańca. Również nasi królowie, w chwilach ważnych i niebezpiecznych dla naszej ojczyzny szukali ratunku u Matki Chrystusa, często chwytając za różaniec. Oni wskazują nam właściwą drogę i przekonują, że różaniec ma ogromną moc” – mówił pielgrzym z Lubina, z parafii św. Wojciecha. - Ta inicjatywa modlitewna przywodzi mi na myśl naszą polską husarię, która pod Wiedniem uratowała Europę przez najazdem tureckim. Dziś naszym orężem w walce ze złem, w walce o pokój jest różaniec – powiedziała Barbara, mieszkanka Legnicy.

Wielu pielgrzymów udało się do pobliskiej Lubawki, gdzie znajduje się przejście graniczne z Czechami oraz do Chełmska Śląskiego. Na przejściu w Lubawce zgromadziło się około tysiąca wiernych, natomiast w Chełmsku Śląskim około 500 osób.

Były też punkty modlitewne w Karkonoszach. Wierni modlili się na przełęczy Okraj i przejściu granicznym Okraj, w pobliżu Kowar i Karpacza. Na Polanie Jakuszyckiej zebrało się blisko 2 tysiące osób, które rozeszły się do kilku miejsc modlitwy, dochodząc aż na Szrenicę. Były też punkty modlitewne w tzw. „Worku Turoszowskim”, w pobliżu Bogatyni i Zgorzelca, na pograniczu czeskim i niemieckim.

Jednym z miejsc modlitwy Różańca do granic, stało się także nadgraniczne miasto Zgorzelec, leżące na zachodniej granicy diecezji legnickiej. Kościołem stacyjnym, był kościół św. Józefa Robotnika.

- Cieszę się, że mogliśmy udostępnić naszą świątynię, biorącym udział w tym wydarzeniu modlitewnym – mówi ks. Kazimierz Pietkun, proboszcz parafii. - Modliliśmy się w niej w gronie około 1,5 tys. uczestników.

Do Zgorzelca przybyli także pielgrzymi spoza zgorzeleckich parafii, min. z Bolesławca, Lwówka Śląskiego, Lubania, a także grupa pielgrzymów z Niemiec.

Po konferencji wprowadzającej, koncelebrowanej przez 5 kapłanów Mszy św. i nabożeństwie eucharystycznym, uczestnicy udali się do trzech punktów modlitewnych, usytuowanych na terenach nadgranicznych. Czwartym punktem modlitewnym był wspomniany kościół, w którym trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Zatrzymały się w nim osoby starsze i niepełnosprawni, którzy odmówili 5 tajemnicę różańca transmitowaną przez Radio Maryja, dzięki współpracy Radia Plus Legnica.

- Jesteśmy tu, bo czujemy, że nasza modlitwa jest ważna i potrzebna – mówili uczestnicy – a atak po ludzku, cieszymy się że bierzemy udział w tak ważnym wydarzeniu. - Nie jesteśmy bankierami, nie mamy koneksji czy układów politycznych, aby wynegocjować czy kupić pokój na świecie. Ale mamy to – i wierzymy, że dzięki tej modlitwie, o którą prosi Maryja, będziemy mogli uprosić u Boga pokój i Boży ład dla świata – mówili inni, pokazując swoje różańce.

ks. ww i ks. pn

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-10-07 17:27:58
miniaturka

Amazonki na Jasnej Górze: pacjent jest najważniejszy

Na rolę właściwej komunikacji i potrzebę empatii w relacji lekarz – pacjentka zwracały uwagę na Jasnej Górze uczestniczki 20. ogólnopolskiej pielgrzymki kobiet po chorobie nowotworowej piersi.
2017-10-07 18:19:02
miniaturka

Papież: bez Boga kapłan staje się pasywny, przygaszony

O potrzebie formacji kapłańskiej i jej trzech ważnych aspektach mówił Papież na międzynarodowej konferencji, zorganizowanej przez Kongregację ds. Duchowieństwa.
2017-10-07 18:51:05
miniaturka

Bp Przybylski: różaniec to modlitwa kontemplacji życia Jezusa z Jego Matką Maryją

W duchowej łączności z inicjatywą „Różaniec do granic” odbyła się Pielgrzymka Kół Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
2017-10-07 22:30:36
miniaturka

Papież: audiencja dla premiera Chorwacji

Ojciec Święty przyjął w sobotę rano na audiencji premiera Chorwacji. Andrej Plenković spotkał się następnie z kardynałem sekretarzem stanu Pietro Parolinem, któremu towarzyszył podsekretarz ds. relacji z państwami ks. Antoine Camilleri.
2017-10-07 22:32:50
miniaturka

Papież do kongresu kanonistów: prawo kanoniczne a Sobór

Łacińską zasadę „Nulla est caritas sine iustitia” – „Nie ma miłości bez sprawiedliwości” przypomniał Papież w przesłaniu do uczestników kończącego się dziś w Rzymie międzynarodowego kongresu w stulecie pierwszego Kodeksu Prawa Kanonicznego.
2017-10-07 22:33:38
miniaturka

Różaniec do granic w mikstackiej parafii

W mikstackiej wspólnocie, w łączności duchowej z zebranymi na granicy naszego kraju ku niebu popłynęła modlitwa różańcowa w intencji pokoju na świecie,ale i w naszych sercach...