Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-07 17:05
S. Zielińska / KAI

Abp Skworc: wytrwała modlitwa prowadzi do wewnętrznej dojrzałości

We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Eucharystii podczas VI Pielgrzymki Żywego Różańca do katowickiej katedry.

Autor/źródło: MG Maciej Górnicki, licencja CC BY

- Wytrwała modlitwa prowadzi do wewnętrznej dojrzałości, do formułowania próśb nie tylko obejmujących nas samych, ale i innych ludzi - tłumaczył abp Skworc.

Ponad 4 tys. wiernych z archidiecezji katowickiej uczestniczyło w pielgrzymce wspólnot modlących się na różańcu oraz Bractw Szkaplerznych, która miała miejsce w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. - Umiłowani, przybyliście do naszej katedry, bo jesteście otwarci na Orędzie Fatimy! Pragniecie także praktykować I soboty miesiąca i swoje życie złączyć z różańcem i jego tajemnicami - mówił do pątników metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Pielgrzymkę rozpoczęła wspólna modlitwa różańcowa. Przewodniczył jej ks. Marcin Szkatuła posługujący w parafii Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej Wraz z pątnikami modlił się abp senior Damian Zimoń.

- W szczególnym dniu Matki Bożej Różańcowej i zarazem w I sobotę miesiąca przybywamy do naszej śląskiej katedry na zaproszenie naszego abp Wiktora. W ten sposób spełniamy życzenie Matki Bożej czyli prośbę o modlitwę różańcową. Przybywają na nią wspólnoty żywego różańca, wspólnoty modlące się na różańcu oraz Bractwa Szkaplerzne - mówił na wstępie do Eucharystii ks. Zbigniew Kocoń, moderator wspólnot Żywego Różańca w archidiecezji katowickiej.

W homilii metropolita katowicki odniósł się do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych przed bazyliką Matki Bożej Fatimskiej 13 maja 1982 r., w rocznicę zamachu na Placu Św. Piotra. - Jakże wymowne są słowa papieża: „Czyż Matka (...) może milczeć o tym, co (...) zbawieniu sprzeciwia się u samych podstaw?”. Macierzyńska opieka Maryi nie oznacza jednak wyłącznie pouczenia nas, wskazania, jaką drogą powinniśmy kroczyć, aby była to droga prowadząca do Boga. Wiemy na pewno, że w tej drodze Najświętsza Matka cały czas będzie przy nas – jako Orędowniczka nasza i Wspomożycielka. Będzie przy nas jak była z Apostołami w Wieczerniku - mówił.

Hierarcha zauważył także, że „istotą orędzia z Fatimy jest uświadomienie nam, że modlitwa jest formą solidarności z innymi”. - Wytrwała modlitwa prowadzi do wewnętrznej dojrzałości, do formułowania próśb nie tylko obejmujących nas samych, ale i innych ludzi, sprawy Ojczyzny i Kościoła oraz potrzeby całej ludzkiej rodziny, wśród których potrzebą fundamentalną jest pokój - powiedział abp Skworc.

Metropolita katowicki przypomniał za Pawłem VI, że różaniec jest „streszczeniem całej Ewangelii”. - Zawierzając się Mary poprzez różaniec, składamy nasz los w dobre ręce - bo w ręce Matki. A odmawiając różaniec najpiękniej wyrażamy naszą miłość do Maryi i najpełniej naśladujemy ją w jej postawie rozważania słowa Bożego - dodał.

Abp Skworc zachęcał także do tego, by naśladować postawę Maryi w życiu codziennym, zwłaszcza by realizować Bożą wolę w swoim życiu. - To lekcja dla każdego i każdej z nas…Obyśmy potrafili pełnić wolę Bożą i tak jak Ona wypowiadać słowa „Niech mi się stanie…” - powiedział.

Pielgrzymka Żywego Różańca, wspólnot modlących się na różańcu i Bractwa Szkaplerznego odbyła się w katowickiej katedrze już po raz szósty. Jest ona organizowana w pierwszą sobotę października w okolicach wspomnienia Matki Bożej Różańcowej. Corocznie gromadzi kilka tysięcy osób czczących Matkę Bożą.

ks. sk / Katowice

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-07 12:59:57
miniaturka

Trwają zapisy na Europejskie Spotkanie Młodych w Bazylei

Do 1 grudnia trwają zapisy grup i indywidualnych pielgrzymów, chcących wziąć udział w Europejskim Spotkaniu Młodych organizowanym przez wspólnotę braci z Taizé, które na przełomie 2017 i 2018 r. odbędzie się w Bazylei.
2017-10-07 13:26:51
miniaturka

Abp Ryś: Nie ma Ewangelii dla wybranych

W piątek 6 października abp Grzegorz Ryś przewodniczył w Krakowie modlitwie za uchodźców.
2017-10-07 13:57:34
miniaturka

Gala wręczenia nagród Totus Tuus

W wigilię Dnia Papieskiego, 7 października, o godz. 16.45 program II Telewizji Polskiej zaprasza na transmisję uroczystej gali wręczenia nagród Totus Tuus, która odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie.
2017-10-07 17:27:58
miniaturka

Amazonki na Jasnej Górze: pacjent jest najważniejszy

Na rolę właściwej komunikacji i potrzebę empatii w relacji lekarz – pacjentka zwracały uwagę na Jasnej Górze uczestniczki 20. ogólnopolskiej pielgrzymki kobiet po chorobie nowotworowej piersi.
2017-10-07 18:19:02
miniaturka

Papież: bez Boga kapłan staje się pasywny, przygaszony

O potrzebie formacji kapłańskiej i jej trzech ważnych aspektach mówił Papież na międzynarodowej konferencji, zorganizowanej przez Kongregację ds. Duchowieństwa.
2017-10-07 18:51:05
miniaturka

Bp Przybylski: różaniec to modlitwa kontemplacji życia Jezusa z Jego Matką Maryją

W duchowej łączności z inicjatywą „Różaniec do granic” odbyła się Pielgrzymka Kół Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.