Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-07 13:31
S. Zielińska / Paulina Smoroń

Abp Ryś: Nie ma Ewangelii dla wybranych

W piątek 6 października abp Grzegorz Ryś przewodniczył w Krakowie modlitwie za uchodźców.

Autor/źródło: Paulina Krzyżak, archidiecezja krakowska

Wydarzenie to było częścią trwającego w Polsce do 8 października Tygodnia Modlitw za Uchodźców "Umrzeć z nadziei". Jednym z elementów nabożeństwa w Bazylice oo. Dominikanów było odczytanie imion i historii tych, którzy w ostatnich miesiącach stracili życie, próbując uciec z obszarów ogarniętych wojną. Wśród wymienionych osób byli m.in. Irakijczycy - Talaat i Hardi, którzy zmarli z zimna po 48-godzinnej wędrówce wzdłuż granicy grecko-tureckiej.

Słowo do zgromadzonych wygłosił abp Ryś, który w oparciu o Ewangelię św. Łukasza przekonywał, że być wierzącym znaczy iść za Jezusem. Zaznaczył jednak, że jest to droga za człowiekiem bezdomnym prowadząca przez krzyż.

Jak zauważył, tym, który nie bał się pójść za bezdomnym, był Brat Albert. - On to zrobił dosłownie - poszedł za bezdomnymi. Zależało mu na tym, żeby z nimi przebywać. To był jego pierwszy ideał. Drugi to chleb, a trzeci - praca - wyjaśnił arcybiskup.

Przywołał również rozmowę Jezusa z człowiekiem, który chciał pójść za Nim, grzebiąc uprzednio zmarłego ojca. Jezus jednak mu tego zabronił, w zamian posyłając go do głoszenia królestwa Bożego. - To jest mocny dialog. W ogóle nie pasuje do wrażliwości Jezusowej, którą znamy z Ewangelii - zauważył arcybiskup.

Wyjaśnił jednak, że w tamtych czasach nikogo nie zdziwił ten zakaz, ponieważ Tora wskazywała dwie grupy ludzi, którzy nie mogli grzebać swoich najbliższych. Byli to arcykapłani, a także osoby, które złożyły śluby nazireatu. Zdaniem abp. Rysia, Jezus w tym fragmencie pokazuje, że Jego słowa dotyczą wszystkich ludzi, a nie jedynie niektórych.

- Nie ma Ewangelii dla wybranych i Ewangelii dla pozostałych. Wszyscy jesteście tu arcykapłanami, wszyscy nosicie w sobie od chrztu kapłaństwo Jezusa. Wszyscy jesteście związani z Jezusem na całego - przekonywał.

Dodał również, że wierni powinni z miłością podchodzić do uchodźców, którzy chcą zamieszkać w Europie. Podkreślał, że nie jest to zadanie jedynie dla wybranych grup w Kościele, jak np. wspólnota św. Idziego.

Zdaniem abp. Rysia, Ewangelia św. Łukasza zaprasza do chrześcijańskiego radykalizmu.

 - Chrześcijaństwo nie zna innego radykalizmu, jak radykalizm miłości. Nie kocha się połową siebie. W miłości człowiek idzie na całość - tłumaczył.

Po wspólnej modlitwie odbyło się spotkanie z abp. Grzegorzem Rysiem i Khalilem Ahmadem, Arabem, uchodźcą z Afganistanu, który przyjechał do Polski w 2011 r.

Tydzień Modlitw za Uchodźców "Umrzeć z nadziei" to odpowiedź na apel Ojca Świętego, który w lipcu 2016 roku prosił w Krakowie o modlitwę za uchodźców we wszystkich polskich parafiach.

Paulina Smoroń, Archidiecezja Krakowska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-07 12:03:48
miniaturka

Sandomierz: zmarł bp Wacław Świerzawski

W dniu dzisiejszym, w święto Matki Bożej Różańcowej odszedł do Pana biskup profesor Wacław Świerzawski, biskup senior Diecezji Sandomierskiej.
2017-10-07 12:21:51
miniaturka

Irlandczycy nie chcą aborcji na życzenie

Irlandzki premier Leo Varadkar zamierza przeprowadzić w przyszłym roku referendum w sprawie konstytucyjnego zakazu aborcji. Okazuje się jednak, że tylko 24 proc. Irlandczyków opowiada się za legalizacją aborcji na życzenie.
2017-10-07 12:59:57
miniaturka

Trwają zapisy na Europejskie Spotkanie Młodych w Bazylei

Do 1 grudnia trwają zapisy grup i indywidualnych pielgrzymów, chcących wziąć udział w Europejskim Spotkaniu Młodych organizowanym przez wspólnotę braci z Taizé, które na przełomie 2017 i 2018 r. odbędzie się w Bazylei.
2017-10-07 13:57:34
miniaturka

Gala wręczenia nagród Totus Tuus

W wigilię Dnia Papieskiego, 7 października, o godz. 16.45 program II Telewizji Polskiej zaprasza na transmisję uroczystej gali wręczenia nagród Totus Tuus, która odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie.
2017-10-07 17:10:09
miniaturka

Abp Skworc: wytrwała modlitwa prowadzi do wewnętrznej dojrzałości

We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Eucharystii podczas VI Pielgrzymki Żywego Różańca do katowickiej katedry.
2017-10-07 17:27:58
miniaturka

Amazonki na Jasnej Górze: pacjent jest najważniejszy

Na rolę właściwej komunikacji i potrzebę empatii w relacji lekarz – pacjentka zwracały uwagę na Jasnej Górze uczestniczki 20. ogólnopolskiej pielgrzymki kobiet po chorobie nowotworowej piersi.