Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-29 16:02
Małgorzata Muszańska / RV/mm

Franciszek u św. Marty: pokora to cnota, nie teatr

- To maluczkim, a nie uczonym i mędrcom, Pan objawia tajemnicę zbawienia - mówił papież podczas porannej mszy w kaplicy Domu św. Marty.

Autor/źródło: M.Mazur/episkopat.pl

Franciszek nawiązał do słów z Ewangelii Łukasza, czytanych w dzisiejszej liturgii: „Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom»”.

Idąc za myślą ewangelisty Franciszek podkreślił, że Bóg na pierwszym miejscu stawia tych, którzy potrafią zrozumieć Jego tajemnice, a nie mądrych i uczonych. Podobną myśl znajdujemy w pierwszym czytaniu z Księgi Proroka Izajasza. Mówi ono o małej różdżce, która wyrośnie z pnia Jessego, a nie o wielkiej armii, która przyniesie wyzwolenie. Maluczcy są także głównymi bohaterami Bożego Narodzenia.

„Potem, w czasie Bożego Narodzenia, zobaczymy tę maleńkość, coś niepozornego: dziecko, stajnię, mamę, tatę... Małe rzeczy. Wielkie serca, ale postawa maluczkich. I na tej odrośli spocznie Duch Pański, Duch Święty, bo ten mały kiełek będzie miał moc maluczkich i bojaźń Pana. Będzie chodził w bojaźni Pana. Bojaźń Pańska to nie jest lęk, o nie! To żyć przykazaniem, które Bóg dał naszemu ojcu Abrahamowi: «Chodź w mojej obecności i bądź nienaganny». Pokorny. To jest pokora. Bojaźń Pańska jest pokorą” – powiedział Papież.


Franciszek wskazał, że tylko maluczcy są w stanie w pełni zrozumieć, czym jest pokora i bojaźń Boża. Jest to dla nich możliwe dlatego, że chodzą przed Panem z przekonaniem, iż to On daje im siłę, by iść naprzód. I to jest właśnie prawdziwa pokora, która nigdy nie jest pustym gestem teatralnym.

„Żyć pokorą, pokorą chrześcijańską, to znaczy mieć tę bojaźń Pana, która – powtarzam – nie jest lękiem, lecz znaczy: «Ty jesteś Bogiem, ja jestem człowiekiem, idę w ten sposób naprzód, z małymi sprawami mojego życia, ale chodząc w Twojej obecności i starając się być nienagannym». Pokora jest cnotą maluczkich, prawdziwa pokora, a nie pokora trochę teatralna. Nie, taka nie! To nie pokora kogoś, kto mawiał: «Jestem pokorny, ale dumny z tego, że taki jestem». Nie, to nie jest prawdziwa pokora. Pokora maluczkich to postawa takich, którzy chodzą w obecności Pana, nie oczerniają innych, zwracają uwagę tylko na służbę, czują się najmniejszymi... I tam jest siła!” – powiedział Franciszek.

Ojciec Święty nawiązał także do Maryi, która, gdy dowiedziała się, że Bóg powierzył Jej swojego Syna, udała się do swej krewnej Elżbiety, nie mówiąc co się stało. Podobnie w dzisiejszej Ewangelii Jezus zwraca się do uczniów: „Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie”.

„Patrząc na Jezusa, który rozradował się, że Bóg objawia swą tajemnicę pokornym, możemy prosić dla nas wszystkich o łaskę pokory, łaskę bojaźni Bożej, chodzenia w Jego obecności starając się by być nienaganni. I w ten sposób, z taką pokorą, możemy czuwać na modlitwie, być czynni w braterskiej miłości i z radością głosić chwałę” – powiedział Ojciec Święty.

lg/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-29 14:50:46
miniaturka

Włochy: Francesco najbardziej popularnym imieniem

Francesco, czyli Franciszek było najbardziej popularnym imieniem we Włoszech w 2015 r. poinformowała włoska agencja prasowa Ansa.
2016-11-29 15:10:22
miniaturka

Kubańscy biskupi modlą się za Fidela Castro i ojczyznę

Kubańscy biskupi modlą się za zmarłego 25 listopada Fidela Castro. W komunikacie opublikowanym trzy dni po śmierci długoletniego przywódcy kraju episkopat złożył kondolencje jego rodzinie i władzom Kuby.
2016-11-29 15:35:14
miniaturka

Ślonsko betlyjka

Tradycyjne betlejki śląskie (z Chorzowa, Zabrza, Piekar Śląskich), a także szopki góralskie i krakowskie będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu od 15 grudnia 2016 do 2 lutego 2017.
2016-11-29 16:29:39
miniaturka

Metropolita Polski Sawa: wiek XXI będzie wiekiem prawosławia

Przebywający w Moskwie zwierzchnik Polskiego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa udzielił wywiadu agencji RIA Novosti. Przedstawił w nim wizję rozprzestrzeniania się prawosławia w Europie w związku z przybyciem uchodźców z Bliskiego Wschodu.
2016-11-30 07:10:41
miniaturka

Papieski list do wiernych w Paragwaju

Franciszek nie zapomina swej ubiegłorocznej podróży do trzech krajów Ameryki Południowej: Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju.
2016-11-30 07:41:21
miniaturka

Kard. Pell: doktryna się rozwija, ale nie można zrobić salta w tył

Wielu praktykujących katolików jest rozgoryczonych zmianami, jakie zachodzą w Kościele – uważa kard. George Pell prefekt watykańskiego Sekretariatu Ekonomicznego i członek Rady Kardynałów, która doradza Papieżowi.