Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-07 08:16
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Abp Pontier na pogrzebie ofiar zamachu w Marsylii

Podczas pogrzebu dwóch kobiet, które zginęły w ubiegłą niedzielę z rąk algierskiego islamisty, Arcybiskup Marsylii przywołał doświadczenie opisywane w Księdze Lamentacji: „Pozbawiłeś mą duszę spokoju, zapomniałem o szczęściu”.

Autor/źródło: Pixabay, pixel2013, licencja: CC0

„To przerażające i niewiarygodne, że w naszym kraju są dziś ludzie, którzy nie mogą znieść, że ktoś jest szczęśliwy, że doświadcza prostej radości w poświęcaniu się dla innych. Dlatego niszczą i zabijają, dopuszczają się bestialskich mordów. A potem sami odbierają sobie życie, aby podobać się Bogu!” – mówił abp Georeges Pontier podczas pogrzebu dwóch młodych kobiet zamordowanych w ubiegłą niedzielę w Marsylii przez algierskiego islamistę. Arcybiskup tego miasta, a zarazem przewodniczący Episkopatu Francji podkreślił, że wykrzykiwanie imienia Boga w chwili, gdy odbiera się życie Jego dzieciom jest po prostu oszustwem.

W homilii Mszy pogrzebowej przywołał doświadczenie opisywane w Księdze Lamentacji: „Pozbawiłeś mą duszę spokoju, zapomniałem o szczęściu”. To doświadczenie, jak przyznał, musi być również udziałem krewnych Mauranne i Laury. Zapewnił, że wszyscy, którzy tak licznie uczestniczą w tym pogrzebie chcą wraz z nimi nieść to ciężkie brzemię.

Abp Pontier mówił o wielkoduszności zamordowanych dziewcząt, o tym jak przygotowywały się do posługi chorym, o ich zaangażowaniu w skauting i opiekę nad dziećmi. Podkreślił, że ich zabójstwo pozostanie na zawsze wydarzeniem niepojętym, bulwersującym, odrażającym i bezgranicznie bolesnym.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-06 18:33:53
miniaturka

Biblijny twitter

W ubiegłą niedzielę 1 października br. - w ramach Multimedialnego Studium Formacji Biblijnej „Biblicum Śląskie” - rozpoczął się Cykl „Niedzielny Tweet biblijny”.
2017-10-07 07:16:05
miniaturka

Papież u św. Marty: łaska wstydu uzdrawia nas z grzechu

„Panu, Bogu naszemu, należna jest sprawiedliwość, nam zaś rumieniec wstydu na twarzy„ - słowa proroka Barucha były myślą przewodnią homilii Papieża podczas Mszy w Domu św. Marty.
2017-10-07 07:35:34
miniaturka
play

Pomysłodawca akcji "Różaniec do Granic": To modlitwa ogromnej mocy

Gościem Tematu Dnia Salve TV był Łukasz Witkiewicz, główny pomysłodawca akcji Różaniec do granic, który w rozmowie z Mateuszem Godkiem podzielił się swoim świadectwem.
2017-10-07 08:41:32
miniaturka

Takiego domu jeszcze nie było w Warszawie!

W Warszawie rozpoczyna działalność pierwszy dom Fundacji L’Arche o charakterze rodzinnym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. To wyjątkowa chwila dla tych, którzy czekali na ten moment ponad 20 lat!
2017-10-07 12:03:48
miniaturka

Sandomierz: zmarł bp Wacław Świerzawski

W dniu dzisiejszym, w święto Matki Bożej Różańcowej odszedł do Pana biskup profesor Wacław Świerzawski, biskup senior Diecezji Sandomierskiej.
2017-10-07 12:21:51
miniaturka

Irlandczycy nie chcą aborcji na życzenie

Irlandzki premier Leo Varadkar zamierza przeprowadzić w przyszłym roku referendum w sprawie konstytucyjnego zakazu aborcji. Okazuje się jednak, że tylko 24 proc. Irlandczyków opowiada się za legalizacją aborcji na życzenie.