Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-05 15:30
S. Zielińska / KAI

Inauguracja roku akademickiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu

We wspólnocie profesorów i studentów może dojrzewać to wszystko, co niesie za sobą dobro Kościoła, dobro powiązane z mądrością – mówił abp Gądecki podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekonywał studentów Wydziału Teologicznego, że tylko dzięki mądrości Bożej mogą dalej widzieć i lepiej rozumieć otaczający ich świat.

Metropolita poznański jest Wielkim Kanclerzem uczelni.

W mowie do uczestników inauguracji abp Gądecki wyraził też radość z ukończenia prac nad czwartym tomem Historii Archidiecezji Poznańskiej. „Ten tom ilustruje wielki wysiłek, jaki w Duchu Świętym wkłada Kościół w Poznaniu, by człowiek doszedł do zbawienia” – podkreślił abp Gądecki.

Homilię wygłosił ks. prof. Mieczysław Polak, który zachęcał studentów, by kształtowali rozum w salach wykładowych, sumienie w kaplicy i serce na korytarzach uczelni w kontakcie z drugim człowiekiem.

W rozmowie z KAI prodziekan Wydziału Teologicznego UAM zauważył, że uczelnia chce „przygotować młodych ludzi do otwartości i dialogu ze wszystkimi, którzy tworzą dziś pluralistyczne społeczeństwa”. „Okołu 650 studentek, studentów oraz słuchaczy różnych innych form kształcenia akademickiego objętych jest działalnością Wydziału Teologicznego” – mówi ks. prof. Polak.

Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzi studia na dwóch kierunkach: dialog i doradztwo społeczne (studia pierwszego i drugiego stopnia) oraz teologia (jednolite magisterskie). Specjalności pierwszego kierunku to mediacja społeczna i aktywizacja potencjału ludzkiego oraz nauki o rodzinie; drugiego: katechetyczno-pastoralna i kapłańska.

W roku akademickim 2017/2018 studia na Wydziale Teologicznym rozpoczęło 120 studentek i studentów. Oprócz studiów licencjackich oraz magisterskich Wydział prowadzi studia podyplomowe w zakresie teologii, przygotowania do życia w rodzinie oraz nauczania religii, a także różnorodne kursy akademickie, wykłady otwarte i inne formy działalności popularyzujących wiedzę.

Na Wydziale Teologicznym studiują m.in. klerycy seminariów duchownych w Poznaniu, Gnieźnie, Kaliszu i Bydgoszczy, oraz seminariów zakonnych oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze, franciszkanów we Wronkach i misjonarzy w Kazimierzu Biskupim.

Nauczanie teologii w Poznaniu sięga początków państwa polskiego i utworzenia w 968 r. pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich. W 1519 r. powstała tu Akademia Lubrańskiego, a w 1564 r. jedno z pierwszych w Polsce seminariów duchownych.

W 1919 r. erygowano Wydział Teologiczny na uniwersytecie poznańskim, choć nie rozpoczął on działalności naukowo-dydaktycznej. W 1974 r powołano do istnienia Papieski Wydział Teologiczny w Poznaniu, a w 1998 r. erygowano Wydział Teologiczny na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

ms / Poznań

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-05 14:06:54
miniaturka

Franciszek: ten, kto odnajduje własne korzenie, jest radosny i nie ucieka od życia

Ten, kto odnajduje własne korzenie, jest człowiekiem radości, podczas gdy „psychologiczna samoucieczka” przed życiem wyrządza wiele zła. Mówił o tym 5 października Franciszek w kazaniu na Mszy św. w kaplicy Domu św. Marty.
2017-10-05 14:35:04
miniaturka

Liban: uchodźcy syryjscy powinni wrócić do swojego kraju

Obecność w Libanie uchodźców z Syrii stwarza tam coraz trudniejszą sytuację, której można przeciwdziałać wspierając wszelkimi możliwymi sposobami ich powrót do własnego kraju – powiedział kard. Béchara Boutros Raï.
2017-10-05 15:07:38
miniaturka

Przed 30 laty opublikowano historyczne deklaracje o polsko-ukraińskim pojednaniu

Przed 30 laty przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Konferencji Episkopatu Polski podpisali w Rzymie historyczne deklaracje o przebaczeniu i pojednaniu między Polakami i Ukraińcami.
2017-10-05 15:57:06
miniaturka

IV Kongres Życia i Rodziny - Rewolucja kulturowa dzisiaj: społeczeństwo, szkoła, rodzina

IV Kongres Życia i Rodziny, który odbędzie się 26 października w Dobrym Miejscu w Warszawie, będzie poświęcony ideologii gender, seksualizacji dzieci i młodzieży oraz tzw. edukacji antydyskryminacyjnej.
2017-10-05 18:09:33
miniaturka

Papież: Jesteśmy sługami Słowa

Jesteśmy sługami Słowa życia wiecznego i wierzymy, że „nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych” – powiedział Papież na spotkaniu z przedstawicielami Zjednoczonych Towarzystw Biblijnych.
2017-10-05 18:35:19
miniaturka

Fake news ws. kościelnej mediacji politycznej

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik wypowiedział się na temat opublikowanego na portalu rmf24.pl fake newsa ws. kościelnej mediacji politycznej.