Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-29 10:28
KAI/mm

Gniezno: Caritas uruchomiła spółdzielnię socjalną i bar mleczny

Bar Mleczny otwarto na największym osiedlu w Gnieźnie. Zatrudnienie znajdą w nim kobiety z prowadzonego przez Caritas Domu Matki i Dziecka. Placówkę poświęcił 28 listopada Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Wikimedia Commos
Autor/źródło: Podczas otwarcia baru zaproszeni goście mieli okazję zjeść żurek

„Spółdzielnia socjalna służy przede wszystkim aktywizacji zawodowej, przyczynia się zatem do społecznego, ale także duchowego wzrostu człowieka. Realizuje tym samym wezwanie Roku Miłosierdzia, wpisując się w szereg jego trwałych dzieł. Bo choć zamknęliśmy Bramy Święte, nie zamknęliśmy naszych serc, jak napisał w liście „Misericordia et misera” papież Franciszek. Miłosierdzie nadal trwa. Ono podnosi i wydobywa człowieka, także z beznadziei, jaką rodzi brak pracy i niemożność jej znalezienia. Życzę, by było to miejsce wzrostu zarówno dla tych, którzy będą tu pracować, jak i dla tych, którzy będą je odwiedzać” – mówił abp Wojciech Polak.


Bar Mleczny zacznie działać od 1 grudnia. Za niewielkie pieniądze będzie można w nim zjeść dobry obiad. Oprócz tego Spółdzielnia Socjalna, której nadano nazwę „Na Winiarach” będzie świadczyć usługi cateringowe oraz sprzątające. Jak mówi prezes zarządu Lucyna Muniak, przedsięwzięcie nie jest nastawione na zysk, ale przede wszystkim na działania prospołeczne.


„Przygotowaliśmy projekt, pozyskaliśmy unijne środki na jego realizację i mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze działać. Na początek planujemy wydawać około pięćdziesięciu obiadów dziennie” – dodaje Lucyna Muniak.


Zatrudnienie w spółdzielni znajdą osoby, które nie radzą sobie na rynku pracy i mają problem z jej znalezieniem m.in. samotne matki przebywające w prowadzonym przez gnieźnieńską Caritas Domu Matki i Dziecka. Pierwsza z pań już pracuje. Dwudziestoczteroletnia Natalia przyznaje, że jest to dla niej szansa na usamodzielnienie się i zapewnienie bytu sobie i dziecku.


W otwarciu baru uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, gnieźnieńscy duchowni oraz przedstawiciele placówek współpracujących z Caritas. Goście i dziennikarze mieli też okazję zjeść pierwszy obiad, na który podano m.in. żurek.


Spółdzielnia socjalna to podmiot łączący w sobie zadania organizacji pozarządowej i przedsiębiorstwa. Oznacza to, że prowadzi działalność gospodarczą, ale zysk z niej osiągany nie jest celem samym w sobie, ale środkiem do realizacji celów statutowych. Spółdzielnia może prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków oraz środowiska lokalnego, a także działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych, określonych w „Ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”.

bgk / Gniezno

--

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-29 08:09:35
miniaturka

Maryja nie siedziała na kanapie... a ty

Siostry anuncjatki, mieszkające w klasztorze w lesie grąblińskim, zapraszają u progu nowego roku młodzież do uczestnictwa w spotkaniu rekolekcyjnym zatytułowanym „Maryja nie siedziała na kanapie... a ty?” (05-08.01.2017).
2016-11-29 09:58:29
miniaturka

Grekokatolicy rozpoczęli post filipowy

W Kościele greckokatolickim okres przygotowania do Bożego Narodzenia trwa 40 dni. Nazywa się on postem filipowym od imienia apostoła, którego wspomnienie wypada w przeddzień rozpoczęcia postu.
2016-11-29 10:15:23
miniaturka

Podziękowania Cyryla I dla Franciszka

Patriarcha Cyryl przyjął przewodniczącego gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Kard. Giuseppe Bertello przebywa w Moskwie w związku z otwarciem wystawy „Rzym wieczny – arcydzieła Galerii Watykańskiej”.
2016-11-29 11:01:09
miniaturka

Bangladesz: kolejny napad na kościół

W nocy z 26 na 27 listopada 20-osobowa banda grabieżców wtargnęła na teren parafii. Agresorzy obezwładnili, związali i zakneblowali proboszcza i stróżów.
2016-11-29 12:08:29
miniaturka

Powstanie most modlitewny między parafiami w Polsce i w Rosji

Wzajemna modlitwa to najsilniejszy łącznik pomiędzy ludźmi. Głęboko w to wierzę - powiedział bp Cyryl Klimowicz, metropolita diecezji św. Józefa w Irkucku, komentując nowa inicjatywę Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.
2016-11-29 12:48:01
miniaturka

#ZEJDZZKANAPY, aby podjąć modlitwę.

#ZEJDZZKANAPY - kolejna propozycja Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży dla duszpasterstwa młodzieży!