Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-03 08:11
AC / Radio Watykańskie

Karmelitanki z Charkowa modlą się o pokój

Obecność klasztoru sióstr karmelitanek bosych w Charkowie nabiera szczególnego znaczenia teraz, podczas konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy.

Autor/źródło: photogenica.pl

Karmel ten leży na pograniczu rosyjsko-ukraińskim. To jednocześnie jedyny klasztor kontemplacyjny na terenie diecezji charkowsko-zaporoskiej, doświadczanej  dramatem wojny.

Jedenaście sióstr z charkowskiego karmelu modli się nieustannie o pokój. Chociaż oddzielone od świata kratą zakonnej klauzury, nie zapominają o tym, co dzieje się wokół. Tak o misji sióstr mówi matka Anna Maria od Ducha Świętego, przełożona charkowskiego klasztoru: „Modlimy się przede wszystkim o pokój na Ukrainie. Kiedy Bóg dopuścił, że znajdujemy się teraz na terenie wojny, omadlamy całą tę sprawę, która jest trudna i bardzo bolesna. Bardzo dużo ludzi zgłasza się do nas i prosi o modlitwę. Mamy proszą za synów, aby mieli szansę wrócić z wojny. Żony proszą za mężów, którzy znajdują się na terenie strefy ATO (Antyterrorystycznej operacji), a dzieci o powrót ojców. Staramy się cały czas oddawać to Bogu, prosząc za te wszystkie sprawy i wypraszając Jego miłosierdzie. Modlimy się, aby łaska Boża dotknęła serc osób, które odpowiadają za tę sytuację. Wojna, która rozgrywa się na zewnątrz, ma swój początek głęboko w ludzkim sercu. Modlimy się zatem o pokój ludzkich serc. Teraz w sposób szczególny serc na Ukrainie, za tych wszystkich ludzi, którzy żyją w tym kraju. O rzeczywiste rozwiązanie tego konfliktu”.

Początki karmelu w Charkowie sięgają 1995 r. Aktualnie przebywa w nim jedenaście sióstr pochodzących z Ukrainy, Polski i Słowacji.

M. Krawiec SSP/Charków/Ukraina

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-02 15:49:13
miniaturka

Kraków: rusza XI edycja projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”

Do 18 października szkoły z Małopolski mogą zgłosić swój udział w XI edycji projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, organizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
2017-10-02 18:31:50
miniaturka

Kondolencje Przewodniczącego Episkopatu po zamachu w Las Vegas

Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP wystosował list kondolencyjny na ręce biskupa Josepha A. Peppe w związku z zamachem w Las Vegas.
2017-10-02 18:51:30
miniaturka

Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Jana Pawła II

W dniach 6 i 7 października na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo i w Sanktuarium w Stoczku Klasztornym odbędą się uroczystości upamiętniające pobyt Prymasa Tysiąclecia na Warmii i Mazurach oraz postać Jana Pawła II.
2017-10-03 08:46:22
miniaturka

Katalonia: nerwowe oczekiwanie na wyniki referendum

Po referendum w Katalonii biskupi Barcelony i Tarragony apelują o dialog oraz modlitwę. Separatystyczne władze podały, że zwyciężyli zwolennicy niepodległości, a w wyniku starć z policją rannych zostało prawie 900 osób.
2017-10-03 09:25:06
miniaturka

Abp Pontier po zamachu w Marsylii: nie ulegajmy lękowi

„W obliczu przemocy, która pogrążyła w żałobie nasze miasto, nie ulegajmy lękowi, pozostańmy zjednoczeni i solidarni” – apeluje abp Georges Pontier, przewodniczący Episkopatu Francji, a zarazem metropolita Marsylii.
2017-10-03 10:04:24
miniaturka

Francja znów posyła misjonarzy

Francja znów posyła misjonarzy. Pomimo katastrofalnego kryzysu powołań do kapłaństwa, w ostatnich latach odnotowuje się w tym kraju ożywienie powołań misyjnych.