Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-01 18:34
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież w Cesenie: dobry polityk kończy jako męczennik służby

W pierwszym przemówieniu dzisiejszej włoskiej podróży Papież mówił o potrzebie dobrej polityki. Wezwał wszystkich do zaangażowania w życie polityczne, bo w ten sposób wyraża się nasza troska o dobro wspólne.

Autor/źródło: Sailko, CC BY 3.0 /commons.wikimedia.org

Franciszek przestrzegł przed największą plagą współczesnej polityki, jaką jest korupcja.

„Korupcja jest kornikiem powołania polityka. Korupcja uniemożliwia rozwój cywilizacji. A dobry polityk, jeśli chce takim być, to musi się zgodzić na krzyż, ponieważ tak często musi odstawić na bok własne pomysły, by podjąć inicjatywy innych, pogodzić je i połączyć, aby mogło się rozwijać dobro wspólne. W tym sensie dobry polityk zawsze kończy jako męczennik służby, bo odstawia na bok własne pomysły, ale się ich nie wypiera, poddaje je pod dyskusję wszystkich, aby dążyć do dobra wspólnego. I to jest bardzo piękne” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek podkreślił, że dobry polityk musi umieć przyznać się do błędu. Z drugiej strony trzeba też pamiętać, że nie wszystkie problemy można rozwiązać natychmiast. „W polityce nie ma magicznej różdżki” – podkreślił Papież. Dlatego również krytyka pod adresem polityków powinna być konstruktywna.

Ojciec Święty zaapelował też o niezależność polityki od finansów i mediów. W ostatnich latach wydaję się ona wycofywać i ustępować miejsca tym właśnie formom władzy, ulegając pod naporem ich agresywności i mocy.

Z kolei Papież wezwał polityków do wsłuchiwania się w głos obywateli.

„Słuchajcie wszystkich. Wszyscy mają prawo zostać wysłuchani. Ale w szczególności słuchajcie młodych i starszych. Młodych, bo mają oni moc czynu. Starsi zaś mają życiową mądrość i dlatego mogą powiedzieć młodszym, również politykom: «Posłuchaj, młodzieńcze, w tej sprawie popełniasz błąd, idź inną drogą, zastanów się nad tym». Ta relacja między starszymi i młodymi jest skarbem, który musimy przywrócić. Czy dziś są czasy młodych? Tak, ale po części. Bo są to również czasy ludzi starszych. Dziś w polityce jest czas na dialog między młodymi i starszymi. Proszę was, idźcie tą drogą” – powiedział Ojciec Święty.

kb/ rv


Zdjęcie: Cesena, fontana masini autor: Sailko, CC BY 3.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-01 14:28:41
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: wypełnijmy wolę Maryi i módlmy się różańcem

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik zachęca do modlitwy różańcowej w roku szczególnie poświęconym Maryi. Dziś w kościołach rozpoczynają się nabożeństwa różańcowe.
2017-10-01 17:42:24
miniaturka

Inauguracja roku akademickiego UJ

Msza święta w kolegiacie akademickiej św. Anny rozpoczęła 1 października uroczystości inauguracji 654. roku akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski.
2017-10-01 18:06:32
miniaturka

Abp Wojda w Sokółce: musimy zrozumieć znaczenie Eucharystii dla naszego życia

Archidiecezjalny Dzień Eucharystii w Sokółce zgromadził licznych wiernych archidiecezji, a także pielgrzymów z kraju i z zagranicy. Mszy św. przewodniczył abp Tadeusz Wojda.
2017-10-01 18:39:02
miniaturka

Kielce: biskup apeluje o troskę o ekologię i naturalne środowisko

O ochronę środowiska, a tym samym życia ludzkiego, troskę o świat powierzonych człowiekowi zwierząt i roślin apeluje w słowie do diecezjan biskup kielecki Jan Piotrowski. Uwrażliwia też na szkodliwość spalania odpadów.
2017-10-01 21:51:29
miniaturka

Spotkać i usłyszeć Pana

Rozpoczął się postulat u braci kapucynów w Łomży
2017-10-01 22:09:10
miniaturka

Górzno: bp Janiak modlił się w intencji mamy kapłana obchodzącej setną rocznicę urodzin

Bp Edward Janiak przewodniczył w parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Górznie Mszy św. dziękczynnej z okazji setnej rocznicy urodzin mamy ks. prał. Andrzeja Walczaka.