Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-30 18:57
S. Zielińska / KAI

Bp Nitkiewicz do pszczelarzy: pozostańcie wzorem autentycznej troski o naturę

Bp Krzysztof Nitkiewicz zachęcił pszczelarzy, aby pozostali wzorem autentycznej troski. Uroczystość 35-lecia działalności sandomierskich pszczelarzy odbyła się 30 września w bazylice katedralnej.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl, licencja: CC BY

Podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, przedstawiciele kilkunastu kół pszczelarskich z całej diecezji dziękowali Bogu za tegoroczne miodobranie oraz za 35-letnią działalność sandomierskiego Rejonowego Koła Pszczelarzy.

Bp Krzysztof Nitkiewicz w homilii zwracał uwagę na to, że w naturze wszystko jest zorganizowane i poukładane ręką samego Boga Stwórcy.

Dlatego – podkreślał biskup - od natury można się wiele nauczyć, w tym również od pszczół tworzących perfekcyjną społeczność, pracowitą i pożyteczną.

– Czyniąc sobie ziemię poddaną, zgodnie z poleceniem otrzymanym od Boga, należy jednak posiadać konieczną wiedzę i mądrość, aby nie zniszczyć arcydzieła, jakim jest natura. Stałe odniesienie do Boga, a zarazem troska o prawdziwe dobro wszelkiego stworzenia, na czele którego stoi człowiek, uchroni nas przed ekoterroryzmem. Ekologia nie może być narzędziem walki politycznej, ani środkiem na życie – wskazywał biskup.

Po homilii bp Nitkiewicz poświęcił sztandar dla Rejonowego Koła Pszczelarzy w Sandomierzu.

O trudnej pracy pszczelarza i zagrożeniach dla pszczół we współczesnej gospodarce rolniczej mówił w trakcie liturgii Jan Świś, prezes Okręgowego Związku Pszczelarskiego w Sandomierzu.

W procesji ofiarnej, pszczelarze przynieśli jako dar dla katedry świecę paschalną oraz miód pozyskany z tegorocznych zbiorów.

Po Eucharystii odbyło się spotkanie formacyjno-koleżeńskie, które dało okazję do wymiany wzajemnych doświadczeń, poznania nowości pszczelarskich i umocnienia relacji pomiędzy kołami z obszaru diecezji sandomierskiej.

apis / Sandomierz

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-30 17:37:40
miniaturka

Bp Miziński: zaangażowanie w działalność ruchów katolickich to cenne świadectwo

O cennym świadectwie, jakim jest zaangażowanie w działalność ruchów i stowarzyszeń katolickich mówił bp Artur Miziński podczas Mszy św. rozpoczynającej Diecezjalne Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Tarnowie.
2017-09-30 17:55:35
miniaturka

Katowice: 37. pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

W Katowicach odbyła się 37. pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Rozpoczęła się ona w Kościele Wotum Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności.
2017-09-30 18:27:13
miniaturka

KUL żegna Andrzeja Paluchowskiego, długoletniego dyrektora Biblioteki KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski pożegnał Andrzeja Paluchowskiego, który w niezwykły i trwały sposób zapisał się w historii Uniwersytetu, wieloletniego dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej KUL (1976-1997).
2017-09-30 21:17:14
miniaturka

Papież: potrzeba polityki i ekonomii opartej o etykę

O potrzebie polityki i ekonomii na nowo opartej na etyce odpowiedzialności, wzajemnych relacji i troski o środowisko mówił Papież do przedstawicieli Krajowego Stowarzyszenia Samorządów Włoskich (ANCI).
2017-09-30 21:35:34
miniaturka

Watykan w ONZ: brak odpowiedzialności za ochronę narażonych ludzi

Stolica Apostolska opowiada się za stałą ważnością zasady odpowiedzialności za ochronę zagrożonej ludności. - mówił abp Bernardito Auza na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
2017-09-30 21:52:46
miniaturka

Abp Gądecki: Europa potrzebuje zjednoczenia ducha

Na zaproszenie abpa Tadeusza Kondrusiewicza, metropolity mińsko-mochylewskiego, w stolicy Białorusi, Mińsku, trwają obrady Zgromadzenia Plenarnego Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE).