Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-09-28 18:36
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Czesi wspominają św. Wacława, ojca narodu

W Republice Czeskiej obchodzone jest święto św. Wacława – głównego patrona Czech i Moraw.

Autor/źródło: Wikimedia Commons, Michal Maňas, licencja: Jak album

Tego dnia przypada rocznica jego śmierci, która miała miejsce w pierwszej połowie X wieku (929 r. lub 935 r.), kiedy powstawało czeskie państwo.

"Rocznica śmierci św. Wacława jest nie tylko świętem kościelnym, ale również świętem państwowym, bowiem w roku 2000 czeski parlament uchwalił 28 września „Dniem czeskiej państwowości”.

Uroczystości ku czci św. Wacława rozpoczęły się w przeddzień jego święta procesją z praskiej katedry na główny plac miasta, gdzie znajduje się pomnik Świętego. W procesji niesiono „Paladium”, wizerunek Matki Bożej, który otrzymał św. Wacław od swojej babki i wychowawczyni, św. Ludmiły. Według tradycji św. Ludmile obraz ten podarował św. Metody, Apostoł Słowian.

Główne uroczystości Patrona Czech odbyły się w Starym Bolesławcu, miejscu męczeńskiej śmierci św. Wacława. Mszę sprawował bp Franciszek Lobkowicz, ordynariusz diecezji ostrawsko-opawskiej, a kazanie wygłosił kard. Dominik Duka OP, arcybiskup Pragi i prymas Czech. Przypomniał on, że śmierć i kanonizacja św. Wacława miały charakter państwowotwórczy. Zachęcał chrześcijan do większego zaangażowania społecznego, do nieulegania mylnemu przekonaniu, że są słabi i jest ich mało. Swoje kazanie zakończył wezwaniem do obroni wolności."

H. Kaczmarek OP, Praga


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Czechy, św. Wacław