Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-28 18:33
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Episkopat Niemiec: traktujmy sąsiada z należytą wrażliwością

„Apelujemy, by traktować sąsiada z należytą wrażliwością” napisali niemieccy biskupi w dokumencie końcowym jesiennej sesji plenarnej.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

Oprócz szeregu tematów duszpasterskich poruszyli oni w Fuldzie, przy grobie patrona Niemiec św. Bonifacego również kwestie dobrych stosunków polsko-niemieckich.

"Niemieccy biskupi przyłączyli się do niedawnego apelu polskich biskupów i również proszą, by nie zmarnować pojednania między narodami. W dokumencie końcowym napisali, że „szczególnie teraz, kiedy również w Niemczech nacjonalistyczne i antyeuropejskie ideologie cieszą się większym zainteresowaniem, episkopat Niemiec tym bardziej stanowczo wspiera dzieło polsko-niemieckiego pojednania.” Podczas konferencji prasowej przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx wyraził zaniepokojenie szerzącym się radykalnym prawicowym populizmem w Europie, którego jego zdaniem nie można pogodzić z Ewangelią.

Przez cztery dni niemieccy biskupi zajmowali się też między innymi encykliką Laudato si' i płynącymi z niej konsekwencjami dla ochrony środowiska. Podziękowali również za pomoc dla uchodźców, w którą obecnie zaangażowanych jest ponad 100 tys. katolików. Jednym z ważniejszych tematów było przygotowanie do przyszłorocznego synodu o młodzieży. Biskupi wciąż zachęcają do wypełniania internetowej ankiety, która posłuży do przygotowania dokumentów roboczych. Przypominając adhortację apostolską Pawła VI Evangelii nuntiandi, niemieccy biskupi chcą w najbliższej perspektywie intensywniej zająć się głoszeniem Dobrej Nowiny w Niemczech.

Pierwsze kroki zostały wykonane podczas samej sesji plenarnej. Ponad 40 tys. egzemplarzy Pisma Świętego zostało rozesłanych po wszystkich niemieckich więzieniach.

Tegoroczna sesja plenarna kończy się uroczyście. Dokładnie dzisiaj niemieccy biskupi świętują 150 lat konferencji episkopatu."

T. Kycia, Berlin/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy