Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-28 17:33
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież do Akademii Nauk: nawrócenie ekologiczne i sprawiedliwość

Ojciec Święty na spotkaniu z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk nawiązał między innymi do swojej encykliki "Laudato si'".

Autor/źródło: Gabriella C. Marino, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15397255

„Jesteśmy wezwani, aby być narzędziami Boga Ojca, żeby nasza planeta była tym, co On wymarzył, stwarzając ją, i by odpowiadała na Jego projekt pokoju, piękna i pełni”. Te słowa ze swojej encykliki "Laudato si'" (n. 53) przypomniał Papież, spotykając się z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk.

Franciszek wyraził wdzięczność za wkład, jaki wnoszą zarówno w rozwój nauk, jak i we współpracę między ludźmi, zwłaszcza w zakresie troski o planetę, na której Bóg dał nam żyć. Jak zauważył, w naszej epoce wyraźnie widoczną stała się misja nauki w służbie nowej globalnej równowagi ekologicznej. W tej dziedzinie odnawia się też przymierze między naukowcami, a wspólnotą chrześcijańską.

„W czasach współczesnych wyrastaliśmy w przekonaniu, że jesteśmy właścicielami i panami natury, którym wolno ją rabować bez żadnego względu dla jej ukrytych możliwości i praw ewolucyjnych, tak jakby chodziło o martwy materiał do naszej dyspozycji. Spowodowało to m. in. poważną utratę różnorodności biologicznej. W rzeczywistości nie jesteśmy kustoszami jakiegoś muzeum i jego arcydzieł, które mamy codziennie odkurzać, ale współpracownikami w zachowywaniu i rozwoju bytu i różnorodności biologicznej naszej planety oraz obecnego na niej życia ludzkiego. Nawrócenie ekologiczne zdolne podtrzymywać zrównoważony rozwój obejmuje nieodłącznie zarówno przyjmowanie pełnej ludzkiej odpowiedzialności za stworzenie i jego zasoby, jak też dążenie do sprawiedliwości społecznej i do przezwyciężenia niegodziwego systemu, który powoduje nędzę, nierówności i wykluczenie” – powiedział Ojciec Święty.

Papież wskazał, że „przede wszystkim do naukowców, działających niezależnie od interesów politycznych, ekonomicznych czy ideologicznych, należy  konstruowanie modelu kulturowego, aby stawić czoło zmianom klimatycznym i ich konsekwencjom społecznym”.

„Wspólnota naukowa tak samo, jak potrafiła przez prowadzony wewnątrz niej dialog interdyscyplinarny studiować i wykazywać kryzys naszej planety, wezwana jest dzisiaj do tworzenia umiejętności kierowania, by wskazać ogólne i szczegółowe rozwiązania w takich kwestiach podjętych na waszej sesji plenarnej, jak woda, odnawialne źródła energii czy bezpieczeństwo żywnościowe. Niezbędnym staje się stworzenie przy waszej współpracy systemu norm, który wskaże też nieprzekraczalne granice i zapewni ochronę ekosystemów, zanim nowe formy władzy wywodzące się z paradygmatu techniczno-ekonomicznego nie spowodują nieodwracalnych szkód nie tylko dla środowiska, ale także dla życia społecznego, demokracji, sprawiedliwości i wolności” – stwierdził Papież.

Ojciec Święty zwrócił uwagę na uzależnienie polityki od techniki i finansów, które szukają we wszystkim zysku. Wskazują na to opóźnienia we wprowadzaniu w życie światowych porozumień w sprawie środowiska czy ciągle trwające wojny. „Mimo to jednak nie traćmy nadziei i starajmy się wykorzystać czas, jaki Pan Bóg nam daje” – powiedział Franciszek do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk. Podkreślił, że nie brak też znaków odpowiedzialności i solidarności, co wraz z wartościami moralnymi może być silną zachętą do badań dla wszystkich ludzi nauki, a szczególnie dla tych, którzy są wierzącymi.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-28 14:47:06
miniaturka

Narodziny Bożego Narodzenia - odkrywcza książka ks. Naumowicza

Polski patrolog, ks. prof. Józef Naumowicz, jako pierwszy naukowiec ustalił, że pierwsze uroczyste obchody Bożego Narodzenia miały miejsce w Betlejem w IV wieku. Promocja jego książki odbyła się dziś w pałacu arcybiskupów warszawskich z udziałem kard.Nycza.
2016-11-28 15:23:17
miniaturka

Rekolekcje adwentowe na zakończenie roku Miłosierdzia

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka internetowych rekolekcji „Jestem owcą" autorstwa ks. Michała Olszewskiego.
2016-11-28 17:26:36
miniaturka

Kościół katolicki w Smoleńsku dla wiernych czy dla melomanów?

Budynek kościoła, na zwrot którego oczekuje od 25 lat parafia katolicka w Smoleńsku, ma być przekazany tamtejszej filii Moskiewskiej Filharmonii Akademickiej.
2016-11-28 18:24:17
miniaturka

Włochy: zbiórka żywności – współpraca chrześcijan i muzułmanów

W organizowanej w Katanii corocznej akcji charytatywnej zaopatrującej Bank Żywności dla potrzebujących, wziął udział abp Gristina wraz z imamem Abdelhafidem.
2016-11-28 18:46:24
miniaturka

Papieski telegram po śmierci byłego generała jezuitów

26 listopada zmarł w Bejrucie były przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego. Rządził największym męskim zakonem na świecie przez ponad 24 lata.
2016-11-29 05:02:00
miniaturka

Św. Maria Magdalena będzie patronką Lubania

W pierwszą niedzielę Adwentu w Lubaniu rozpoczął się Rok Magdaleński. Rok ten będzie czasem przygotowań do uroczystości nadania patronatu Świętej Marii Magdaleny dla miasta Lubania.